6. 5. 2022

Kriminalisté obvinili muže z pokusu vraždy

Krajští kriminalisté pokračují ve vyšetřování pokusu vraždy, u které jen shodou náhod nedošlo k závažným následkům na zdraví a v podstatě i na životě.

Ke skutku, ve kterém figurují osoby bez trvalého přístřeší, došlo v polovině minulého týdne v Třinci. V noci z úterý na středu se 52letý muž rozhodl vyřešit osobní spory s mužem (40 let) a ženou (50 let). Posilněn alkoholem měl pod rouškou tmy přijít do jejich provizorního příbytku. Spící dvojici a rovněž lůžkoviny polil hořlavou látkou. Útočník měl poté muže a ženu, kteří se vzbudili, za doprovodu výhrůžek fyzicky napadnout a ohrožovat nožem. Nakonec měl iniciovat zapálením rozlité hořlaviny požár. Vznikl jen mírný plamen, který se podařilo poškozenému uhasit. Tehdy podezřelý muž z místa odešel. Jen shodou náhod a okolností nedošlo v momentu iniciace ke vzniku požáru s následnou újmou na zdraví či životě dvojice. Zranění, která utrpěla fyzickým útokem žena, nejsou závažného rázu.

Věc si vzhledem k závažnosti převzali krajští kriminalisté. Policisté provedli kromě jiného na místě dokumentaci, zajistili různé věci a stopy, včetně nože a chemické látky, kterou byli poškození politi. Zajištěný materiál vyhodnocují specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Policisté zadrželi podezřelého muže zanedlouho po oznámení, a to nedaleko místa skutku. Následný den, jakmile byl vzhledem k podnapilosti schopen procesních úkonů, ho krajští kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Muž je ohrožen trestní sazbou ve výši patnácti až dvaceti let nebo výjimečným trestem. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Krajští kriminalisté ve vyšetřování pokračují.

V Moravskoslezském kraji se jedná od počátku roku o čtvrtý trestný čin kvalifikovaný jako vražda, všechny případy jsou ve stádiu pokusu.

 

Případ krádeže zboží v novojičínské prodejně s drogistickým zbožím objasněn

V tomto týdnu byla široká veřejnost prostřednictvím médií informována o případu, který prověřují policisté z novojičínského Obvodního oddělení. K danému přečinu krádeže spáchaného ve formě spolupachatelství došlo několik minut po osmnácté hodině podvečerní 30. dubna letošního roku v prodejně s drogistickým zbožím v Obchodním centru na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně. Jak bylo prvotními procesními úkony zjištěno, tak trojice tehdy neznámých žen z prodejních regálů postupně odcizila volně vystavené zboží (různé druhy parfémů, řasenek, make-upů, pudrů a dalších kosmetických krémů) v celkové hodnotě přes 13 tisíc korun, přičemž toto si podezřelé ženy uschovaly do kapes svých svrchních oděvů a také do kabelek a následně z dané provozovny odešly bez úhrady neznámo kam. Jako pachatelky byly nyní ustanoveny ženy ve věku 18, 19 a 20 let ze Vsetína a z Prostějova, které se ke svému protiprávnímu jednání a chování majetkového charakteru plně doznaly a ve zkráceném řízení jim tak bylo sděleno podezření ze shora uvedené trestné činnosti. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění sprejerství ve Frenštátě pod Radhoštěm

V polovině února letošního roku tehdy neznámý pachatel spáchal v areálu zdejší Tělovýchovné jednoty na ulici Pod Můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil fasádu a dveře věže pro rozhodčí. Na danou stěnu a dveře byly totiž spreji různých barev nastříkány a vytvořeny různé nápisy. Obdobné nápisy byly ve stejné době a stejným způsobem učiněny i na nedaleký železniční kamenný most. Celou záležitostí se intenzivně zabývali místně příslušní policisté z frenštátského Obvodního oddělení, kteří v těchto dnech případ objasnili a jako osobu pachatele ustanovili 17letého mladíka z Novojičínska, který tak poškozeným právnickým osobám způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši okolo 15 tisíc korun. Tato mladistvá osoba se ke svému protiprávnímu jednání a chování plně doznala a případ je tak nyní v gesci novojičínských kriminalistů v úzké spolupráci s pracovníky OSPODu příslušného odboru sociálních věcí.

 

Krádeže peněženky z dodávkového automobilu v Novém Jičíně objasněn

V těchto dKrech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku 37letému muži z Novojičínska, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností okolo patnácté hodiny odpolední 17. dubna 2022 na ulici Divadelní v Novém Jičíně využil chvilkové nepozornosti 40letého muže z Bruntálska a odcizil mu pánskou koženou peněženku s jeho osobními doklady, s doklady k automobilům, dvě platební karty a finanční prostředky na hotovosti. Tato peněženka se nacházela v kabině nákladního motorového vozidla tovární značky Peugeot Expert, stojícího u nákladové rampy divadla a shora uvedenému poškozenému muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 4 tisíce korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru byla nyní objasněna policisty z Obvodního oddělení Policie České republiky v Novém Jičíně a vše je nadále v prověřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Objasnění krádeže jízdního kola od restaurace na ulici Fučíkové ve Fulneku

Policisté z fulneckého Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže, kterého se podle všech doposud zjištěných skutečností měl dopustit 32letý muž z Novojičínska tím, že okolo půlnoci z 29. na 30. dubna letošního roku odcizil ze stojanu na jízdní kola u vchodu do budovy restaurace na ulici Fučíkové ve Fulneku zde volně odstavené jízdní kolo, čímž poškozené 42leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 6 tisíc korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u výše uvedeného 32letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně pro stejnou trestnou činnost majetkového charakteru. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany fulneckých policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Novojičínští policisté objasnili dva případy krádeží ze strany 34letého muže

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 34letému místnímu muži, který se v dopoledních hodinách dne 3. května 2022 na různých místech v obci Šenov u Nového Jičína dopustil majetkové trestné činnosti.

Tak nejprve několik minut před jedenáctou hodinou dopolední v prodejně se sportovním zbožím v Nákupním centru na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína odcizil pánskou sportovní obuv, kterou si uschoval do svého batohu, v prostoru prodejní plochy při odstraňování bezpečnostních kódů poškodil další sportovní boty a dále se z prodejny bez úhrady pokoušel přenést i další sportovní obuv, což se mu však již nepodařilo. Přesto poškozené obchodní společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 4 tisíce korun.

O chvíli později, tedy několik minut po jedenácté hodině dopolední 3. května letošního roku na ulici České v Šenově u Nového Jičína neoprávněně vstoupil do nezajištěné kabiny zde zaparkovaného nákladního motorového vozidla tovární značky DAF, ze které odcizil volně odložený mobilní telefon značky iPhone, čímž poškozenému 31letému muži z Ostravy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 21 tisíc korun.

Oba případy byly nyní objasněny policisty z Obvodního oddělení v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, přičemž lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u shora uvedeného 34letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce tří let, který vykonal na konci loňského roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů a kriminalistů Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice