6. 6. 2011

Předlužila se

Pro protiprávní jednání zločinu podvodu se škodou přesahující milion korun, vyšetřují novojičínští kriminalisté 47letou ženu z Novojičínska. Případ, který se podobá mnoha jiným s menší škodou, má stejný začátek. Nedostatek financí, snaha překlenout období bez finančních prostředků dostupnými půjčkami, kterých jsou desítky až stovky v inzerátech, nastartoval kolotoč neschopnosti splácet úroky z půjček. Na začátku zajišťovala 47letá žena půjčky klientům a pak se sama dostala do kolotoče splácení půjček dalšími půjčkami. Vědoma si toho, že není schopna splnit své závazky vůči svým věřitelům si nadále půjčovala. Když už se dostal do registru dlužníků a žádná z institucí či firem jí nechtěla peníze poskytnout, oslovila několik známých. Ty přesvědčila k tomu, aby si peníze pro ní zapůjčili v bankách s tím, že jim půjčky bude splácet. Policisté během vyšetřování zjistili, že poškození věřitelé byli natolik důvěřiví, že půjčky v řádu desítek až stovek tisíc korun jí ochotně půjčovali. Věřitelům zůstal pouze dobrý pocit z toho, že se snažili pomoci, ale také dluhy u bankovních institucí, které musejí splácet sami. Za uvedené podvodné jednání hrozí ženě trest odnětí svobody v délce 2-8 let.

Dalšími podvody, které policisté prověřují, jsou ty, které se týkají uvedení nepravdivých údajů při sjednávání úvěrových smluv za účelem získání zboží či finanční hotovosti.

 

Nenapravitelný sedmdesátník

A znovu kradl 70letý muž z Ostravy v obci Kateřinice. Ačkoli je odsouzen Okresním soudem ve Vsetíně s podmíněným odkladem, nedá si říct. Během jednoho týdne už byl chycen podruhé ve chvíli, když nakládal odcizené měděné svody do svého auta.(viz. tisková zpráva z 3.6.2011) Tentokrát si vyhlédl rozestavěný domek v Kateřinicích. Pod rouškou noci krátce po první hodině noční vnikl na pozemek a demontoval okapové svody. Tak jako ve všech předešlých případech chtěl svody odevzdat do sběrných surovin. I tentokrát měl smůlu, při krádeži jej totiž přistihl majitel domu. O tom, zda muž poputuje do výkonu trestu rozhodne soud.

 

Železný šrot v kurzu

Dalšího muže specializujícího se na železný šrot, zadrželi policisté přímo na místě tentokrát v Bartošovicích. V sobotu 4. Června krátce před 11 hodinou se podezřelý 31letý muž z Frýdeckomístecka pokusil odcizit oplocení bývalého vojenského areálu. Svým jednáním způsobil škodu přesahující 12 tisíc korun. Zadržený muž byl v měsíci březnu letošního roku Okresním soudem v Ostravě odsouzen za přečin krádeže k trestu odnětí svobody podmíněně na 6 měsíců se zkušební dobou.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice