8. 6. 2011

Zná heslo manželky

Využil znalosti přístupového hesla emailové adresy své ženy. Vstoupil do její pošty, celou si jí přečetl, korespondeci překopíroval a část pošty odstranil. Následně vstoupil do jejího profilu na Facebooku a jejím jménem odeslal nevhodnou poštu bývalým nadřízeným do zaměstnání manželky. Svým jednáním se dopustil hned několika protiprávních jednání. Novojičínští kriminalisté muži sdělili obvinění z přečinů:

– neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 odst. 1,2 a)b) tr. zákoníku,
– poškozování cizích práv dle § 181 odst. 1a) tr. zákoníku,
– porušování tajemství dopravovaných zpráv 182 odst. 1b) tr. zákoníku

Stále mnozí lidé si neuvědomují jak důležité je nesdělovat nikomu svá přístupová hesla a kódy. Následky mohou být dalekosáhlé, přeci jen jde o zásah do osobních práv jedince. Nicméně je vhodné jakoukoli zprávu, kterou nechci, aby někdo třetí spatřil prostě úplně vymazat. A to ať se jedná o zprávy na emailech, konverzaci na sociálních sítích či SMS zprávy v mobilních telefonech. Stává se také, že nechtěně jedním kliknutím přepošlete někomu něco co se jej netýká nebo naopak a komplikace jsou tu. Vzít se to však již nedá zpátky.

Trestní zákoník říká a to obecně, že každý kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci majetkové hodnoty. A ten kdo neoprávněně užije data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací, či neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými, bude potrestán trestem odnětí svobody až na dvě léta zákazem činnosti nebo propadnutím věci majetkové hodnoty.

 

Zoufalé ženy

Dva případy nebezpečného vyhrožování a pronásledování a vydírání prověřují novojičínští policisté .

Již téměř půl roku vytrvale pronásleduje 45letý muž svou 39letou partnerku. Příčinou je ukončení vztahu. Prostřednictvím telefonických hovorů, SMS zprávami i osobními kontakty vyvolal muž u ženy důvodnou obavu o své zdraví. Jeho vulgární urážky, hrozby ublížení na zdraví i usmrcení se natolik stupňují, že poškozená žena požádala Kopřivnické policisty o pomoc.
(přečin nebezpečné pronásledování §354/1písm.a,b,c), nebezpečné vyhržování §353/1 tr. zíkoníku)

Bývalí partneři 44letý muž a 39letá žena spolu žili společně. Od měsíce března do současnosti i přes výslovný zákaz ženy a majitelky bytu muž nadále užívá jeden z pokojů. Pokoj i byt odmítá opustit. Odchod podmiňuje vyplácením několika tisícovým odstupným. Svůj úmysl zdůrazňuje soustavnými výhružkami zabitím, útokem „feťáků“, a odebráním dětí. Stejně jako v minulém případu tak i nyní žena vyhledala pomoc u policistů, tentokráte z Fulneku.
(přečin vydírání §175 odt. 1, vyhrožování §353 odst.1, neoprávněný zásah do práv domu, bytu nebo nebytovému prostoru §208 odst.1)

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice