7. 2. 2014

Situační prevence v bezpečnosti města

V prvním únorovém týdnu se zaměřili novojičínští policisté na situační prevenci. Své policejní síly a prostředky směřovali do lokalit, kde cítí problém. Posíleni o kolegy ze speciální pořádkové jednotky kontrolovali novojičínští policisté ubytovací objekty, vytipované restaurační zařízení a lokality s výskytem kriminálně závadových osob. Souběžně prováděli kontroly motorových vozidel, v kterých pátrali po hledaných osobách a věcech pocházejících z trestné činnosti. Výsledkem opatření jsou informace důležité pro objasnění případů, několik blokových pokut a další informace které policisté použijí pro zajištění bezpečí obyvatel. Stejně jako v Novém Jičíně tak i v Kopřivnici a Frenštátě pod Radhoštěm probíhají tyto policejní akce. Jedná se o města, která v regionu zaujímají první tři místa v nápadu trestné činnosti.

 

Nabízel zboží, které odcizil, policisté jej zatkli

V noci 5.2.2014 vykradl hernu v Novém Jičíně, ráno si pro něj policisté došli a zatkli jej. Část odcizených věcí u něj zajistili, druhou část měj jeho parťák. Oba skončili v policejní cele s podezřením ze spáchání více jak 10 případů krádeží. Oba muži ve věku 27let z Nového Jičína se dopouštěli trestné činnosti od měsíce listopadu.  Jeden z nich byl za stejnou trestnou činnost již souzen. Naposledy si ve vězení odpykal 3 letý trest. Policisté jejich jednání nadále prověřují, porovnávají další případy se zajištěnými stopami a shodným provedením. Jedno je jisté, specializovali se na sklepy, kola a restaurace. Svou trestnou činnost páchali mimo jiné v lokalitách ul. U Jičínky, Husova, Divadelní. Škodu, kterou poškozeným způsobili, z části samostatně z části dohromady, je v řádu desítek tisíců korun.

 

V autě se cítil bezpečněji

Ve středu 5.2.2014 havaroval s téměř 4 promile alkoholu 56letý muž se svým vozidlem. S notnou dávkou odvahy projížděl z centra města na Šenov u Nového Jičína. V jeho jízdě mu nechtěně zabránila řidička, která dávala přednost chodci na přechodu pro chodce. Opilý řidič nedobrzdil a do jejího stojícího auta naboural. Stát se to o pár vteřin později mohl být zmařen další život na přechodu. Dopravní policisté řidiči změřili hladinu alkoholu s opakovaným výsledkem téměř 4 promile. Opilý muž se nebyl schopen udržet na nohou, za volant si ale troufl. Místo dopravní nehody museli policisté řádně zadokumentovat, čímž došlo k částečnému omezení provozu. Výsledkem je způsobená škoda na motorových vozidlech v předběžné výši 10tisíc korun, prožitý šok havarované řidičky a zadržený řidičský průkaz. Jednání opilého řidiče nyní policisté prověřují ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky s možným tříletým trestem odnětí svobody, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.   

 

Nelegálně držená zbraň a střelivo v garáži

Zbraň, 710 kusů náborů různých ráží, 10 000 kusů neznačených cigaret a lihoviny bez platného kolku, to vše ukrývala garáž v Havířově. V úterý dopoledne prováděli ostravští celníci z oddělení taktických činností kontrolu se zaměřením na dodržování zákona o spotřebních daních. V areálu garáží ve městě Havířov  si všimli muže, který stál u osobního vozidla česká imatrikulace. Celníci se muže dotázali, co ve vozidle převáží. Odpověděl, že cigarety. Hlídka přistoupila ke kontrole dokladů a zavazadlového prostoru, kde našla 1 500 kusů cigaret různých značek bez platné tabákové nálepky. Poté provedla ohledání garáže, kde muž skladoval kartonové krabice a igelitové tašky. V nich bylo ukryto celkem 9 580 kusů cigaret. V komodě, která se nacházela v garáži, bylo osm litrů lihovin bez kolkové známky. Dále zde celníci našli kartonovou krabičku s pistolovými náboji a na polici zbraň – vzduchovou pistoli, která byla vrtáním upravena na malorážku. V garáži se nacházel také uzamčený malý přenosný trezor bez klíče. Muž tvrdil, že trezor, zbraň i náboje našel před třemi lety v lese a není držitelem zbrojního povolení. Služební pes vycvičený na vyhledávání omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva pozitivně označil uzamčený přenosný trezor. Jelikož vzniklo důvodné podezření, že muž spáchal přečin nedovoleného ozbrojování, byla celá věc nahlášena policii. Do objektu se dostavili i pyrotechnici, kteří pomocí RTG prověřili neznámý obsah přenosného kovového trezoru a zjistili, že se v něm nenachází žádný nástražný výbušný systém. Trezor otevřeli a našli další náboje různých ráží, v celkovém počtu 710 kusů, zásobník a dva elektrické iniciátory. Cigarety a lihoviny celníci zajistili a umístili ve střeženém skladu celního úřadu. Muže a zbrojní materiál si převzali policisté. Věc je nadále v šetření.

P1320646 P1320640 P1320655 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice