7. 6. 2012

 Šest opilých řidičů

Policejní kontrolou neprošlo v pondělí 4. června ráno šest řidičů. Za volant usedli pod  vlivem alkoholu, jeden z nich dokonce před policisty ujížděl.

Tři hodiny probíhala na území Novojičínska dopravně bezpečnostní akce novojičínských policistů. Bohužel ani tentokrát to nebylo bez hříšníků. Během této poslední dopravní akce, která se konala na Odersku jsme zkontrolovali  na  tři sta vozidel. Jedno ze stanovišť na kontrolu vozidel bylo na silnici třetí třídy na ulici Vítkovská v Odrách. Desítka dopravních policistů s oderskými policisty zastavovali v obou směrech vozidla a kontrolovali, zda-li někteří řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Výsledky kontroly opět potvrdily, že někteří řidiči jsou nepoučitelní. V době od páté do osmé hodiny uvízlo v policejní síti šest opilých řidičů. Tři z nich dokonce nadýchali přes jedna promile alkoholu. Nejvyšší hodnota alkoholu byla zjištěna u třiatřicetiletého řidiče z Opavska, který nadýchal 1,62 promile. Další z řidičů dokonce před policisty ujížděl. Daleko se však s vozidlem Škoda Octavia nedostal a během krátké doby jej dopravní policisté dostihli. Důvod jeho jednání byl zřejmý. Dechová zkouška u něj odhalila hodnotu přes půl promile alkoholu. Policistům na místě uvedl, že zpanikařil a takhle se zachovat nechtěl. Zjistili jsme, že již v minulosti byl za alkohol v dopravě projednáván. Další tentokrát 38letý řidič z Oderska jel dokonce pod vlivem alkoholu s nákladním vozidlem Mercedes – Benz. Výsledek zkoušky u něj prokázal 1,32 promile. Nyní všichni tři hříšníci čelí podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jen za prvních pět měsíců letošního roku jsme řešili 40 podobných případů. Za stejné období minulého roku jich bylo dokonce 76 případů. Všichni kontrolovaní podnapilí řidiči museli odstavit svá vozidla, jelikož jim na místě bylo odebráno řidičské oprávnění. I tato dopravně bezpečnostní akce byla zaměřena na záchranu lidských životů, jelikož se snažíme zjistit opilé řidiče ještě dříve, než způsobí dopravní nehodu. Nepoučitelní řidiči mohou počítat s tím, že v podobných akcích budeme na Novojičínsku i nadále pokračovat.

Statistika dopravních nehod do května 2012

Od ledna do konce května letošního roku bylo novojičínským policistům nahlášeno celkem tři sta padesát osm dopravních nehod, při kterých přišli o život čtyři lidé, dvanáct účastníků silničního provozu utrpěli těžká zranění a sedmdesát lehká.

Dopravní nehody šetřené policií

 

2012

2011

+/-

%

Počet nehod

358

350

8

2

Usmrceno

4

1

3

300

Těžká zranění

12

25

-13

-52

Lehká zranění

70

73

-3

-4

Příčiny dopravních nehod

 

2012

2011

+/-

%

způsob jízdy

186

180

6

3

rychlost

82

69

13

19

přednost

32

28

4

14

předjíždění

10

7

3

43

alkohol

27

26

1

4

Činnost dopravních policistů za prvních pět měsíců letošního roku a porovnání s rokem předešlým:

 

2012

2011

Alkohol

117

128

Zadrženo řidičských průkazů

52

55

Řízení bez řidičského průkazu

17

18

Odebrání vozidla

0

0

 

 

 

 

 

Pěstovali marihuanu

 Nájemníci bytu v panelovém domě v Novém Jičíně od léta loňského roku pěstovali rostliny marihuany, které následně užívali i prodávali. Jednu místnost pronajatého třípokojového bytu měli uzpůsobenou pro pěstování marihuany. Při domovní prohlídce byl přítomen také policejní pes vycvičený pro vyhledávání drog. Za toto období vypěstovali cca 1.5kg konopí. Gram prodávali od 100 do 150 Kč. Dva pachatele ženu a muže ve věku 31 a 30 let z Nového Jičína, jsme obvinili z přečinu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamné a psychotropní látky, a také z výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve formě spolupachatelství. Za toto jednání jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Jeden z pokojů bytu měli uzpůsoben tak, že okna byla zatemněna a utěsněna ať do něj není vidět. Odvětrávání z dvou pěstíren bylo vyvedeno přes ventilační okno. Uvnitř zatemnělého pokoje měli dvě kvalitně vybavené pěstírny. Každá z nich měla samostatné světlo a zavlažovací systém vyvedený k jednotlivým rostlinám. V době domovní prohlídky byly obě zařízení v provozu. Uvnitř se nacházelo několik rostlin. Policejní pes (fena belgického ovčáka jménem Quela) byl do této akce nasazena také z důvodu vyhledávání dalších druhů drog. V dalších částech bytu nalezl již připravené a usušené rostliny určené k distribuci. Ve výslechu obvinění uvedli, že tyto rostliny pěstovali pro svou potřebu a také pro distribuci. Svou vypěstovanou produkci prodávali pouze dospělým a to za částku 100 – 150 Kč za gram.  Od začátku letošního roku jsme již realizovali několik případů pěstování či výroby omamných psychotropních látek. Provedli jsme několik domovních prohlídek, zajistili jsme několik osob, kdy část z nich byla umístěna do policejních cel a následně na ně byla uvalena vazba.  

Video – pěstírna

V poslední době zaznamenáváme zvýšený počet anonymních oznámení týkajících se výroby či pěstování omamných a psychotropních látek. S touto problematikou jsou spojené další negativní jevy, které ovlivňují život mnoha nezúčastněných lidí. Mnohdy tuto činnost doprovází krádeže, poškozování majetku, zvýšený výskyt kriminálně závadových osob v lokalitách kde k tomu v předešlé době tak nebylo. Jsme opravu rádi, že lidé přestávají být ke svému okolí lhostejní.  

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice