8. 12. 2022

Porušení autorského práva

Začátkem prosince obvinili policisté oddělení hospodářské kriminality územního odboru Nový Jičín sedmašedesátiletého muže ze spáchání zločinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Je mu kladeno za vinu, že nejméně od prosince 2018 do června 2022 měl prostřednictvím veřejné sítě internet zpřístupnit k volnému šíření téměř 7 000 souborů, které obsahovaly chráněná audiovizuální díla.

Obvinění předcházelo rozsáhlé několikaměsíční prověřování novojičínských kriminalistů vedené na základě podaného trestního oznámení jedné z poškozených společností. Výsledkem této mravenčí práce bylo zjištění, že více než desítkám poškozených, majitelům autorských práv, kteří se k trestnímu řízení následně připojili, vznikla škoda v celkové výši téměř 25 milionů korun. Provize, která byla obviněnému muži za poskytnutí děl k veřejnému stažení vyplacena, činila necelých 40 tisíc korun. Policistům uvedl, že filmy a hudbu nejprve stahoval pouze pro svou potřebu, teprve později je ukládal na úložiště přístupná široké veřejnosti.  Že by tím mohl poškozovat cizí majetková práva, si zprvu neuvědomoval, později dospěl k přesvědčení, že je takové jednání víceméně tolerováno. Vzhledem k množství zpřístupněných děl mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

V této souvislosti je na místě připomenout, že nejen hmotné statky, ale také výtvory duševní činnosti mají své vlastníky. Opomenutí či bagatelizování této skutečnosti, jako ve výše uvedeném případě, může přinést značné problémy např. v podobě trestního stíhání.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice