8. 3. 2012

Volá Vám vnuk a chce peníze, může to být podvod

Od začátku roku se jedná již o třetí případ, který byl oznámen policistům na Novojičínsku. Ve dvou případech se podvodníků peníze od seniorů vylákat nepodařilo. Tento týden ve Fulneku však ano. V prvních dvou případech požadovali 40 a podruhé 100 tisíc korun. Seniorka z Fulneku přišla tento týden o více jak 100 tisíc. V úterý 6. března v dopoledních hodinách zazvonil u 80leté ženy z Fulneku telefon. Ve sluchátku se ozval mužský hlas, který se představil jako vnuk a po paní požadoval peníze na nákup auta. Babička přislíbila, že mu peníze dá. Kolem oběda za ní přišel údajný kamarád vnuka, který měl hotovost vyzvednout. Druhého dne volala svému vnukovi, zda peníze dostal. Od něj se dozvěděla, že od ní nic nežádal. Až tehdy si uvědomila, že se stala obětí podvodu. Podvedená žena nám uvedla, že nikdy nevěřila, že se jí něco takového může stát. O těchto případech ví, s kamarádkami se o tom mnohdy baví. Přesto byla důvěřivá a nechala se podvést. Stejných případů jsme zaznamenali na Novojičínsku několik. Apelujeme na všechny lidi seniorského věku, aby byli obezřetní. Nikoho cizího do bytu nepouštěli a cizím lidem nedůvěřovali.V případě telefonátu, v kterém po Vás někdo požaduje peníze, ihned volejte policistům na linku 158. Ve většině případů se jedná o podvod. V posledním případě se nám podařilo zjistit popis možného pachatele. Jednalo se o muže mladšího věku, štíhlé atletické postavy, snědé pleti. Na očích měl dioptrické brýle s rámkem ze žlutého kovu.  Na hlavě měl kšiltovku světle šedé barvy a oblečen byl do bílé ¾ bundy. Muž měl přijet černým vozidlem snad. Zn. Audi.

 

Černý odběr

Minimálně po dobu 7 let odebírali majitelé rodinného domu v Kopřivnici nelegálně elektrickou energii. Pomocí nasvorkování kabelů před elektroměrem, vyvedli elektrické kabely do sklepních prostor. Takto získanou energii pak využíval pro připojení elektrokotle k vytápění domácnosti a také k vaření na elektrickém sporáku. Přesnou výši škody určí poškozená firma. Nicméně Kopřivničtí policisté prověřují tuto skutečnost s podezřením ze spáchání přečinu krádeže. 

 

Stalking – nebezpečné pronásledování

V souvislosti s ukončením vzájemného vztahu se dopouští 46letý muž ze Závišic přečinu nebezpečného pronásledování. Svou bývalou 39letou družku neustále obtěžuje telefonickými hovory a zasíláním SMS zpráv s vulgárním podtextem a výhružkami s újmou na zdraví jak jí, tak i ostatním rodinným příslušníkům. Pachatel se svým jednáním dopouští protiprávního jednání, za což mu může soud udělit trest odnětí svobody v délce jednoho roku.

 

Kradou železniční trať

Ve Studénce na již neprovozované, uzavřené bývalé Štramberské železniční trati došlo ke krádeži. Oznámení o této skutečnosti jsme přijali 5. března. Doposud neznámý pachatel v době od listopadu loňského roku do 5. března odcizil ocelový materiál, který se nacházel na dvou železničních mostech. Zloděj demontoval a následně odcizil ocelové zábradlí, více jak 200 železničních vrutů, a téměř 40 ks ocelových 6mm rýhovaných plechů. Poškozená firma vyčíslila předběžně vzniklou škodu na 70 tisíc korun. Událost prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu krádež. Pachateli tohoto jedná hrozí trest odnětí svobody v déle dvou let.

 

Rizikové úseky silnic na Novojičínsku

Kritéria pro určení rizikových úseků nejsou taxativně stanovená. Vycházíme z několika místních specifik. Z počtu, příčin a charakteru dopravních nehod. Dále posuzujeme nehodový děj, následek, ale i subjektivní důvody, tedy vlastní zkušenosti (přestupkové jednání účastníků provozu v úseku, zvýšená intenzita nejzranitelnějších účastníků provozu (chodci, děti, cyklisté, motorkáři) atd. Na Novojičínsku máme takové úseky dva. V obci Hodslavice, se jedná o hlavní tah silnice I/57 procházející obcí. Dalším úsekem je čtyřpruhová silnice I/48 v katastru obce Libhošť, dělená lanovými svodidly. Hlavní tah z Nového Jičína na Příbor. Ačkoli jsou oba úseky rozdílné, vždy je příčinou nehod překročení rychlosti, nezvládnutí řízení a také předjíždění. Těch nehod není mnoho v jednom z nich jich je 7 a v druhém 9. Vždy se jedná zhruba o 1 km úseku silnice.  

Úsek č. 1

Jedná se o dvoupruhovou silnici 1/57 směrově nerozdělenou v intravilánu, nacházející se v k.ú. Hodslavice.  Dopravně technický stav odpovídá normovým podmínkám. V tomto úseku je nejčastější příčinou DN rychlost a nezvládnutí řízení.

Úsek č. 2

Jedná se o čtyřpruhovou silnici směrově rozdělenou lanovými svodidly, nacházející se v extravilánu, k.ú. Libhošť.  Dopravně technický stav odpovídá normovým podmínkám. Nejčastější příčinou DN je rychlost a předjíždění.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice