9. 3. 2018

Telefonní služby za 12 tisíc korun

Během uplynulých dnů měl v nočních hodinách potkat pětadvacetiletý muž v Bílovci svého známého, který mu řekl, že si potřebuje nutně zavolat a požádal jej, aby mu půjčil mobilní telefon. Muž neváhal a v dobré víře známému mobilní telefon půjčil. To však ještě netušil, že výtečník z místa i s mobilním telefonem v hodnotě necelých pět set korun po chvíli uteče pryč. Jelikož se v mobilním telefonu nacházela SIM karta s paušálním tarifem, rozhodl se jí poškozený následujícího dne zablokovat. Bylo však již příliš pozdě, jelikož se následně dozvěděl, že ze SIM karty měly být provedeny telefonní služby v hodnotě 12 tisíc korun. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky.  

 

Odcizení kabelů z bezpečnostního oplocení

Kopřivničtí policisté zahájili začátkem tohoto týdne úkony trestního řízení pro přečin krádeže a přečin poškození cizí věci. Těchto dvou trestných činů se měl dopustit dosud neznámý pachatel, který od 13:30 hodin dne 17.02.2018 do 11:30 hodin dne 18.02.2018 v Kopřivnici na ul. Štefánikova 243, rozpojil přenosné bezpečnostní oplocení staveniště u Šustalovy vily a odcizil z něj kabely, čímž způsobil celkovou škodu ve výši téměř 23 tisíc korun. Pachateli za toto jednání hrozí v případě dopadení až dva roky za mřížemi. Policie v této souvislosti žádá občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 731 či zavolali na bezplatnou linku 158.

 

Spolupráce týmu Kobra

V lednu a únoru letošního roku odhalil tým Generálního ředitelství cel a tým odboru hospodářské kriminality moravskoslezské policie zadokumentoval protiprávní jednání dvou skupin osob, jež se měly podílet na nelegálním zpracování tabáku a zkrátit tak spotřební daň. V závěru ledna bylo v jedné z obcí na Frýdecko-Místecku zadrženo sedm podezřelých osob (z toho 2 cizinci). Po shromáždění důkazů pak zahájil vrchní komisař moravskoslezské policie trestní stíhání šesti mužů ve věku 27 – 57 let a dále zahájil trestní stíhání jedné právnické osoby pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Obvinění využili svého práva a ve věci odmítli vypovídat. Soud vzal do vazby čtyři obviněné. Muži jsou obviněni, že v době od 16. 11. 2017 do 20. 1. 2018 měli sedmkrát dovézt na území České republiky tabákové listy podléhající zdanění. Materiál pak měli v hale jednoho z obviněných nelegálně řezat, fermentovat a zpracovat v tabák, vhodný ke kouření. Tento produkt pak měli skladovat v hospodářské budově obviněného. Celkem tak měli přivézt 10 500 kg tabákového listu a 9 000 kg měli nařezat a nelegálně zobchodovat, bez vědomí správce daně. Škoda, která vznikla, byla vyčíslena ve výši 23 095 500 korun. Obvinění měli sofistikovaně rozděleny role. Jeden z obviněných jako statutární zástupce obchodní korporace měl pořídit skladovací halu pouze za účelem nelegálního skladování tabákového listu a jeho zpracování na tabák vhodný ke kouření. Cizinec měl nakoupit tabákový list, na základě smyšlených přepravních listů pak materiál dovézt na Frýdecko-Místecko. Spolu s dalšími obviněnými měl pak tabákový list složit v předmětné hale za účelem řezání a fermentace. Policisté provedli dvě domovní prohlídky, prohlídky šesti motorových vozidel, deseti garáží a jedné rozsáhlé skladovací haly.

  

V průběhu prohlídek byl zajištěn tabákový list o hmotnosti 1 500 kg, nařezaný tabák, řezačka, zařízení k fermentování, respirátory, náhradní nože k řezačce. Při prohlídce haly byla odhalena pěstírna konopí s více jak 220 kusy rostlin a také dlouhá střelná zbraň s desítkami nábojů. Obě skutečnosti jsou předmětem dalšího prověřování. Na majetku obviněných bylo zajištěno 536 000 korun, 32 motocyklů typu JAWA, 11 vozidel zn. Mercedes, BMW a FIAT – tzv. veteránů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice