9. 6. 2017

Podnapilý řidič nezvládl řízení

Devětačtyřicetiletý muž z Nového Jičína během včerejšího večera usedl za volant pod vlivem alkoholu. Během své jízdy nezvládl řízení a s vozidlem Renault Scénic vjel do příkopu, kde se vozidlo následně převrátilo na střechu. Provedenou dechovou zkouškou byla u řidiče naměřena hodnota přes dvě a půl promile alkoholu v dechu. Podnapilý řidič při dopravní nehodě utrpěl zranění a musel být následně převezen rychlou záchrannou službou k ošetření do nemocnice. Svým jednáním se dopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který může strávit až tři roky za mřížemi.

 

Postrach škol

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 34letého muže pro trestné činy krádež, poškození cizí věci i neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Muž byl přitom opakovaně odsouzen za trestnou činnost, poslední trest vykonal v závěru srpna 2016. Aktuálně tedy muži hrozí další trest, tentokrát v krajním případě může být odsouzen k trestu odnětí svobody až na pět let.

Muž je podezřelý, ze spáchání více jak tří desítek skutků (konkrétně 32 událostí) majetkového charakteru v období října roku 2016 do 8. 6. 2017. Vnikat měl do objektů zejména škol, a to od těch mateřských, přes základní, střední i škol vysokých, na území města Ostravy. Do budov se měl dostávat zpravidla prostřednictvím oken, a to jak těch původně pootevřených pro ventilaci, tak těch uzavřených, které měl překonávat. Někdy měl lézt po hromosvodu, jindy měl šplhat po mřížích nebo překonat oplocení. Místy činů se staly třídy, kabinety, ředitelna i školní šatna, učebny, kanceláře i školní bufet. Nicméně muž měl vniknout i do domova pro seniory, opakovaně do nemocnice, dále do specializovaného zařízení, poskytující péči těžce nemocným nebo kadeřnictví.

Poté, co se měl muž dostat do objektů, měl se zmocnit zpravidla elektroniky (počítačů), osobních věcí poškozených pedagogů, lékařky (tašku, peněženky, platební karty, doklady, telefony, hodinky apod.) nebo finančních prostředků obětí. V některých případech místnosti sice prohledal, ale k odcizení majetku nedošlo. Při protiprávním jednání však byla způsobována také škoda poškozením zařízení objektů.

Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši zhruba 360 000 korun (prvotní informace, dosud neobjektivizována znalcem). Rozsáhlou sérii rozkryli kriminalisté díky příslovečné mravenčí práci. V průběhu prověřování byly shromažďovány informace k podezřelému, a to jednak stopy, které následně zkoumali znalci. Dále také v některých případech zajistili obrazové záznamy (různých kvalit), jindy popis podezřelé osoby. Policisté analyzovali obdobné skutky, přičemž postupně získali informace, směřující k 34letému muži. Ten se k protiprávnímu jednání doznal a trestnou činnost popsal. Kriminalisté zajistili i věci důležité pro trestní řízení. Protiprávním jednáním si měl muž opatřovat prostředky k živobytí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice