9. 8. 2017

Nemilé překvapení po návratu z dovolené

Nemilé překvapení zažili manželé, kteří se během uplynulého víkendu vrátili domů z dovolené. V době kdy byli pryč, totiž jejich byt v Kopřivnici navštívil nezvaný host, který je připravil o šperky a finanční hotovost ve výši 23 tisíc korun. Dosud neznámý pachatel vnikl do bytu poté, co za použití síly překonal balkónové dveře. Pak už mu bohužel nic nebránilo v tom, aby mohl byt prohledat a odnést si z něj co se mu zlíbilo. Policisté ihned po oznámení události provedli ohledání místa činu a po pachateli, který se výše uvedeným jednáním dopustil hned dvou přečinů a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody usilovně pátrají. V případě dopadení mu hrozí trest odnětí až na tři roky.

 

Podvodník sjednal úvěr bez jeho vědomí

Policisté z Kopřivnice během úterního dne zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. Čtyřiatřicetiletému muži začaly v uplynulých dnech chodit upomínky od společnosti poskytující úvěry. Tento muž netušil, proč po něm daná společnost vyžaduje zaplacení určité částky, jelikož si u ní žádný úvěr nesjednal. Z tohoto důvodu společnost kontaktoval, kdy zjistil, že si u ní jeho jménem koncem měsíce července letošního roku někdo uzavřel bez jeho vědomí smlouvu o půjčce na částku osm tisíc korun. Podvodník ke sjednání úvěru s největší pravděpodobností použil osobní doklady poškozeného, které před časem ztratil. V případě dopadení mu nyní hrozí až dva roky za mřížemi.  

 

Vloupání do vozidel

Dosud neznámý pachatel se z úterý na středu vloupal v Kopřivnici na ulici Sokolovská do zaparkovaného vozidla značky Volvo. Na tomto vozidle nejprve rozbil okno pravých předních dveří a poté si z vozidla odnesl USB nabíječku v hodnotě dvě stě korun. Jelikož v tomto vozidle nenašel nic, co by mělo vyšší hodnotu, rozhodl se, že své „štěstí“ zkusí a o pár ulic dál a to na ulici Kapitána Nálepky, kde se vloupal do vozidla Ford Focus, z jehož kufru si po rozbití pátých dveří odnesl tenisovou raketu v hodnotě necelých dvou tisíc korun. Kromě odcizených věcí, způsobil daný pachatel oběma majitelům škodu na vozidlech ve výši přesahující pět tisíc korun a dopustil se tak nejen přečinu krádeže ale také přečinu poškození cizí věci, za které mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Odcizil 35 kubíků dřeva

Během první poloviny tohoto týdne dosud neznámý pachatel odcizil na Bílovecku 35 kubíků vytěženého dřeva, které bylo uložené v lese. Jednalo se o smrkovou kulatinu v hodnotě přesahující šedesát tisíc korun. Tato krádež může přijít pachatele draho, jelikož v případě dopadení může strávit až dva roky za mřížemi.

 

Kuře a pervitin

Poměrně nezvyklá příčina vedla k odhalení „varny“ pervitinu v Ostravě. Původně byli policisté přivoláni k situaci, kdy byl registrován silný kouř z okna jednoho z ostravských bytů. Po otevření dveří bytu ve čtvrtém patře pak policisté spolu s hasiči zjistili i původce zakouření prostoru – muž měl péct původně v troubě kuře. Posléze však usnul a došlo k popsané situaci.

Po zjištění základních informací na místě i konstatování, že život a zdraví lidí již ohněm či kouřem ohroženy nejsou, shledali policisté také další fakta. V kuchyni se nacházely také předměty určené k výrobě psychotropní látky pervitinu, spolu s chemikáliemi a pomocnými látkami. Muž se později doznal k tomu, že přechovával předmětnou laboratorní techniku spolu s dalšími látkami k výrobě pervitinu, přičemž se měl opakovaně pokusit o výrobu drogy. Úspěšným však měl být pouze v jednom případě a pervitin měl užít pro svou potřebu.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání 30letého muže pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy (spáchaný dílem dokonaným a dílem nedokonaným ve stadiu pokusu). Kriminalisté zajistili při domovní prohlídce také věci důležité pro trestní řízení.

Událost byla oznámena 3. 8. 2017 po 12.00 hodině v Ostravě. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Neobvyklá příčina odhalení tak tento případ řadí k těm skutkům s nevšedními okolnostmi, jež naši policisté již prověřovali (či vyšetřovali). Vzpomenout mohu na událost, kdy byli policisté přivolání v říjnu roku 2014 k jednomu z bytů, kde docházelo k prosakování vody. Na místě pak bylo zjištěno, že příčinou není závada vodovodní instalace, nýbrž únik vody ze zavlažovacího systému hadic instalované pěstírny konopí. Přívod vody byl zastaven, dalšímu úniku vody zamezeno. Při provedené domovní prohlídce pak policisté zajistili celkem 115 rostlin konopí setého ve velikosti do 90 cm. Pěstírna byla situována do dvou místnosti předmětného bytu.

Jindy byli policisté přivolání k podezření z možného protiprávního jednání, které se ale netýkalo toxikriminality. Přitom ovšem zjistili informace o pravděpodobném výskytu zařízení určeného k nelegálnímu pěstování konopí. Na dotaz policisty k uvedenému, žena reagovala neadekvátně a sdělila policistovi, že zde pěstuje orchideje. Ve speciálně upraveném boxu však byly nalezeny rostliny konopí.

Impulzem k prověřování v dalším případu nelegálního pěstování konopí byla informace dítěte, které „zaujala“ zvláštní skříň, ve které se svítilo, a uvnitř byly zelené rostlinky, které smělo zalít. V průběhu prověřování pak byly zjištěny i další okolnosti, které nasvědčovaly nedovolenému pěstování konopí, což muž při výslechu doznal a věci důležité pro trestní řízení vydal. Uvedl, že v minulosti pracoval v oboru zahradnictví a některé vybavení k pěstování rostlin by chtěl po ukončení řízení vrátit a využil by je k pěstování jiných rostlin (papriček). Svého jednání litoval a sdělil, že konopí již pěstovat nebude.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice