Intoxikace – aktualizace

 

Ostravští kriminalisté sdělili podezření dalšímu muži pro přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Celkový počet osob, které si v souvislosti s intoxikacemi syntetickými cannabinoidy již vyslechly obvinění či jim bylo sděleno podezření, se zvýšil na dvanáct (třináctým podezřelým je nezletilý, žák základní školy, jehož trestní stíhání je nepřípustné).

Dalším, kdo si vyslechl podezření, je 21letý muž z Ostravy. Podezřelý měl na počátku září (v době od 4. 9. 2018 do 5. 9. 2018) poskytnout psychotropní látku, která nepříznivě ovlivňuje psychiku člověka a jeho ovládací a případně rozpoznávací schopnosti, balenou v obalech s nápisem „BAKIBA“ dalším osobám. Osmadvacetiletá žena po aplikaci (kouření) této látky byla stižena silnou nevolností a ošetřena lékařem. Trestní zákoník na předmětné jednání pamatuje trestem odnětí svobody až na pět let.

Identický zůstává možný počet intoxikovaných osob třiadvacet, přičemž dvě z intoxikovaných osob zemřely. Po masivní medializaci varování před nebezpečnými látkami jsme nezaznamenali nový případ intoxikace.

Nadále však varujeme před případným užitím syntetických cannabinoidů.

 

V souvislosti s prověřovanými skutky upozorňujeme veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických cannabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohoto syntetického cannabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice