1. 11. 2023

2. listopadu si každoročně připomínáme Památku zesnulých, neboli Dušičky. Při této příležitosti lidé v hojném počtu nosí na hroby svíčky, kytice, věnce a jiné květinové vazby a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi. Na hřbitovy v těchto dnech míří davy lidí. V souvislosti se svátkem Památky zesnulých na ně dohlíží státní i městská policie. Preventivně se zaměří také na silniční provoz v jejich okolí a bezpečnost. Protože příležitost dělá zloděje, na hřbitovy a jejich okolí dohlíží policie a zároveň nabádá návštěvníky ke zvýšené opatrnosti. Při parkování vozidla by z preventivních důvodů neměli nechávat žádné věci, sebou na hřbitov by návštěvníci určitě neměli nosit žádné velké finanční obnosy a své osobní věci by měli mít vždy pod stálým dohledem. Policisté žádají všechny řidiče i chodce ke zvýšené opatrnosti v silničním provozu. Řidiči by měli myslet i na takzvané sváteční jezdce a na silnicích by tak měli být obzvláště trpěliví a ohleduplní.

 

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu 2023 připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce mohou muži nad 45 let věku navštívit vybrané odběrové místo sítě AGELLAB a požádat o bezplatné vyšetření PSA, např.: Poliklinika Therápon Kopřivnice, Nový Jičín – Poliklinika, Nemocnice Nový Jičín, Nemocnice Valašské Meziříčí, Centrum zdraví SAGENA Frýdek-Místek, Centrum zdravotní péče Studénka, Bílovecká nemocnice atd.. Preventivní vyšetření je možné zdarma bez objednání absolvovat do 30. listopadu 2023, kdykoliv během otevírací doby odběrové místnosti bez nutnosti předložení žádanky od obvodního lékaře. Zájemcům bude pouze odebrán vzorek krve ke stanovení všech potřebných hodnot.

 

Prvotřídní Stadlerovo klarinetové kvarteto s operním pěvcem Martinem Gurbaľem rozezní díky Hudebním výletům SHF kostel sv. Bartoloměje. V neděli 12. 11. (17:00) zazní Dvořákovy Biblické písně, ale i oblíbená díla J. S. Bacha. „Lehkost a svěžest, vynikající rytmus a ladění… To vše zastřešuje barevná vyrovnanost ve všech hlasových polohách od sopránové až po basovou,“ těmito a dalšími prvotřídními atributy se vyznačuje Stadlerovo klarinetové kvarteto v 29letou tradicí. Nyní se představí se sólistou ostravské opery Martinem Gurbaľem, kdy zazní oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka – ovšem nyní v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas! Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vznikly za jeho působení v New Yorku krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“.

Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinety a basklarinet. Na pozici prvního klarinetu se představí Zbigniew Kaleta (první klarinetista / saxofonista a sólista Národního symfonického orchestru polského rozhlasu v Katovicích – NOSPR), dále Svetoslav Točev a evropsky uznávaný klarinetista Igor Františák, k basklarinetu pak usedne Jiří Porubiak, člen Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

 

Ostrava má jako první v Česku linku, která roztřídí i směsný odpad z popelnic. Městská odpadová společnost OZO Ostrava spustila v červnu novou automatickou třídicí linku na směsný komunální odpad za 280 milionů korun. Tato technologie, první svého druhu v České republice, dokáže i ze směsného odpadu vytřídit suroviny pro materiálové a energetické využití. Odpadky různého druhu sviští po dopravních pásech nahoru, dolů nebo vodorovně a různou rychlostí. Část odpadu, který je „prodatelný“, tedy pet lahve, plechovky, polyetylén či barevné a bílé fólie, padá do kontejnerů. Pak se na recyklaci, část odpadků zase padá do kontejnerů, které zamíří do spalovny.

Kapacita linky za směnu činí 135 tun směsného komunálního odpadu a třicet tun plastů. Stoprocentně vytřídí PET lahve, nápojové plechovky, tetrapak a polyetylen. To znamená nejen výrazně ekologičtější výsledek, ale také to otvírá cestu k hospodárnějšímu nakládání s energiemi a možnému využití alternativních paliv při vytápění bytů a snížení nákladů domácností na vytápění.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice