1. 2. 2021

Ve čtvrtek 28. 1. proběhlo první jednání nově vzniklých výborů kopřivnického zastupitelstva pro místní části. Jejich zřízením se občanům Lubiny, Vlčovic a Mniší otevírá možnost předkládat své návrhy přímo nejvyššímu orgánu obce a efektivněji se tak zapojovat do veřejného života. Na programech jednání všech tří výborů bylo doplnění jedenáctého člena a volba předsedy. Návrhy budou následně předloženy ke schválení zastupitelstvu, které je projedná na svém březnovém zasedání.

 

Vyprošťovací speciál Omars moravskoslezských hasičů dostal v Kopřivnici jednu nápravu navíc, úprava zlepšila parametry odtahových brýlí. Cílem modernizace podvozku Tatra 815–7T5R33.47ZA 6×6.2 bylo zvýšení užitných vlastností s co nejmenším zásahem do konstrukce jednotlivých částí – v Kopřivnici tak Tatře přidali jednu hnanou a řiditelnou nápravu a změnili konfiguraci podvozku na 8×8.2.

 

Ve čtvrtek 28. 1. proběhlo první jednání nově vzniklých výborů kopřivnického zastupitelstva pro místní části. Jejich zřízením se občanům Lubiny, Vlčovic a Mniší otevírá možnost předkládat své návrhy přímo nejvyššímu orgánu obce a efektivněji se tak zapojovat do veřejného života. Na programech jednání všech tří výborů bylo doplnění jedenáctého člena a volba předsedy. Návrhy budou následně předloženy ke schválení zastupitelstvu, které je projedná na svém březnovém zasedání.

 

Novým vlastníkem areálu ostravské společnosti VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a.s. (VHM) se stane společnost SKATLOP a.s., která podala v aukci nejvyšší nabídku přesahující 1,2 miliardy Kč. Vzhledem k tomu, že věřitelský výbor a zajištění věřitelé vyslovili s výsledkem dražby souhlas, realizaci prodeje již nic nebrání. Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat.

 

Od února začne platit nový systém objednávání k provedení indikovaného testu na zjištění covid pozitivity metodou PCR. Zatímco nyní pacient s podezřením na koronavirus dostane datum a čas odběru přidělen, od 1. února 2021 si termín odběru zarezervuje sám. Nejdříve ale musí být ke stěru, stejně jako doposud, doporučen svým praktickým lékařem, případně hygienickou stanicí, kteří jej zavedou do národního systému a vystaví e-žádanku. Změna objednávání souvisí s ukončením Portálu MSK ke konci ledna, prostřednictvím kterého byli pacienti v MSK ke stěrům objednáváni.

 

Anglie je zpět. Jen pár dnů po oznámení nové linky do ukrajinského Kyjeva přichází Letiště Leoše Janáčka Ostrava s další novinkou. Na přelomu března a dubna bude znovu obnoven provoz linky leteckého dopravce Ryanair na londýnské letiště Stansted. Linka bude v provozu od 30. března dvakrát týdně a to vždy v úterý a v sobotu. Dopravce už spustil prodej letenek na svém webu www.ryanair.com. První jednosměrné letenky začínají na ceně 936,50 Kč.

Z ostravského letiště v současnosti létají pravidelné osobní linky do Prahy a Varšavy, které provozuje polská společnost LOT Polish Airlines. Na mošnovském letišti se také velmi daří nákladní dopravě a jeho vedení věří, že brzy začnou fungovat také charterové lety do dovolenkových destinací.

 

Minulý týden v pátek proběhla na území celého našeho kraje několikahodinová dopravně bezpečnostní akce. Účastnilo se jí přes 270 policistů služby dopravní i pořádkové policie. Policisté zkontrolovali 1 654 vozidel. Zjistili celkem 218 dopravních přestupků, 11 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů nebo návykových látek a 9 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy. Nevyhovující technický stav mělo 20 vozidel. Cyklisté se dopustili 8 přestupků a u chodců zaznamenali policisté 4 přestupky.

 

Poslední týden v lednu instalovali pracovníci denního stacionáře Kopretina novou výstavu ve vestibulu radnice. Ta připomene 20 let existence této organizace v našem městě. V dané době Ústav sociální péče Kopretina byl otevřen 20. února 2001 a navázal na činnosti Klubu handicapovaných občanů Kopretina, který vznikl 1. září 1999 při občanském sdružení Motýlek. Za dvě dekády zařízením prošlo 35 pracovníků a 73 klientů a vznikly tři kroniky mapující sportovní i společenské akce, plesy i výlety. Výstava bude k vidění po celý únor a  má být oslavou nejen dlouholeté práce, ale především přátelství. Kopretina se v roce 2019 přestěhovala do nových prostor centra Pětka na ulici Francouzské, dříve sídlila ve Vlčovicích. Denní stacionář je součástí Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. 

 

Od února mohou řidiči využívat dálnici D48 pouze s elektronickou dálniční známkou. Na konci loňského roku byla zprovozněna stavba „Rybí–MÚK Rychaltice“, tím pádem došlo k otevření moderního úseku z Rybí do Frýdku-Místku a zpět. Bývalá komunikace I. třídy se stala čtyřproudovou směrově rozdělenou dálnicí. Rozšíření původní vozovky zhruba o 10 metrů umožnilo vytvořit střední dělící pás lemovaný jízdními pruhy šířky 3,75 metru. Na novém úseku panoval ještě po celý leden klid, policie i celní správa neprováděla kontroly kvůli dobíhání platnosti nalepovacích známek. Od 1.2., kdy začíná platit elektronický systém, bude muset každý řidič prokazovat zaplacenou elektronickou známku, takže pokud projede pod elektronickým systémem vozidlo bez poplatku, mělo by zasáhnout vozidlo policie nebo celní správy v rámci kontroly odůvodnění jízdy bez úhrady. Digitální kupón je dostupný v síti obchodních míst nebo prostřednictvím samoobslužných kiosků.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice