1. 8. 2018

 

Stane se nová stanice na Pustevnách stavbou roku? Výstupní stanice oslovila odbornou veřejnost a bude bojovat v 3. ročníku České ceny za architekturu. V letošním roce architekti přihlásili do soutěže 145 realizací a sedmičlenná mezinárodní porota, v jejímž čele je Roger Riever známý německý architekt a autor mnoha významných evropských staveb, nomino-vala 33 děl. O finalistech a celkovém vítězi bude jasno v listopadu a Moravskoslezský kraj má své dva reprezentanty. Kompaktní dům v Krnově od Atelieru 38 a výstupní stanici lanové dráhy na Pustevnách od Kamil Mrva Architects. Právě druhá jmenovaná stavba patří v soutěži mezi jednu z mála sloužící široké veřejnosti. Moderní přestavba výstupní stanice se nachází v blízkosti památek Dušana Jurkoviče a nese charakteristický rukopis architekta Kamila Mrvy z Kopřivnice. Zda některá z realizací nacházejících se v MS kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze.

 

Po téměř dvaceti letech se bude v Kopřivnici fandit domácím plochodrážníkům. V sobotu 11. srpna se na místním ovále jede další plochá dráha. Tentokrát je to Přebor České republiky jednotlivců a na start se kromě dvaceti jezdců z celé České republiky postaví také dva kopřivničtí odchovanci Jan Macek a Roman Marek. Oba začali s plochou dráhou v loňském roce, kdy i náš klub oživil svou činnost. Oba mladíci mají za sebou už dva ostré závody. Ve slovenské Žarnovici vybojovali v barvách Kopřivnice šesté místo v Mistrovství Republiky juniorských dvojic a v blížícím se víkendu se oba chystají do Divišova, kde se budou snažit vybojovat co nejlepší výsledek v závodě Mistrovství republiky juniorů do 19 a 21 let. Jejich hlavním trenérem není nikdo jiný, než v Kopřivnici oblíbený odchovanec Adrian Rymel, někdejší Mistr České republiky. V současné době má Přebor České republiky za sebou už pět závodů a ten poslední se odjel minulý víkend v Plzni, kde jednoznačně kraloval domácí jezdec Zdeněk Simota. Ten vede i celkovou klasifikaci Přeboru. Na druhém místě je Zdeněk Holub a bronz si drží Ondřej Smetana. V Přeboru České republiky nejde však pouze o body do konečného pořadí. Přebor je zároveň takové semifinále pro finálové závody Mistrovství České republiky jednotlivců. Třetí podnik o českého mistra se jede v Plzni a účast má jistou jen první osmička průběžného pořadí republikového šampionátu. Zbytek šampionátu doplní osmička v průběžném pořadí Přeboru. Proto závod slibuje opět velké boje o body a to bude okořeněno dvěma kopřivnickými jezdci.

Součásti závodu bude další závod Mistrovství České republiky Flat Track, který jsme mohli na našem ovále vidět rovněž v loňském roce. Závod Flat Track neboli americké ploché dráhy se jede mnohdy i ve dvanácti jezdcích na startu. Jezdci sedlají terénní stroje a o pořadí bojují až ve dvanácti kolech. Fla t Track se jezdí ve třech kategoriích FT1, FT Classics a FT Veteran. FT1, kde startují nejmodernější stroje je jasným favoritem Pavol Pučko, který Českou republiku reprezentuje i v Mistrovství světa této kategorie. Na startu se však v předchozích závodech představili i Ital Emanuele Marzotto, Rakušan Hanson Schruf či další skvěle jedoucí Čech Aleš Exler. Druhou kategorií je FT Classics, a tou poslední je kategorie FT Vetaran, kde se představí navíc další člen kopřivnického klubu Karel Marek (otec našeho juniora Romana Marka), který se závoděním na Flat Tracku začal letos. Vzhled k faktu, že se jedná o dva závody a jezdci se postaví na start celkem téměř k 40 jízdám, startuje závod už ve 12:15 kvalifikačními jízdami Flat Tracku. Hlavní závod Přeboru na ploché dráze bude slavnostně zahájen v 15 hodin. V průběhu Přeboru budou vloženy finálové jízdy Flat Tracku a poté už budou bojovat o body pouze plochodrážníci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice