10. 1. 2018

 

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina Drholec ve čtvrtek 11. ledna od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací naleznete na www.smvak.cz.

 

Kde se v Beskydech lyžuje? Sledujte webové stránky www.lyzovanivbeskydech.cz pro aktuální informace stavu sjezdovek.

 

Nádraží prokouknou. Letos je čekají opravy za desítky milionů korun. Výpravní budovy, nástupiště, eskalátory, střechy i fasády. V Moravskoslezském kraji letos odstartuje velká vlna oprav nádraží. Se stavebními pracemi musí cestující počítat hned na patnácti z nich. Největší investice půjdou do Havířova, Bohumína, Frenštátu pod Radhoštěm a Valšova. Do čtyř let by měly zásadně prokouknout čtyři desítky nádraží.

 

Státní policie v Moravskoslezském kraji musí do dvou let posílit o 120 nových strážců zákona. Pomoct má k tomu i náborový příspěvek. Zájem o práci v uniformě je sice velký, většinu uchazečů ale vyřadí psychologické testy a špatná fyzická kondice. Ti, kteří sítem prošli, složili slavnostní slib. Dvacet dva nově přijatých policistů teď čeká rok a půl trvající výuka na policejní škole v Holešově na Zlínsku. Pak se vrátí zpět do kraje, kde posílí hlavně obvodní oddělení nebo dopravní policii. Letos kraj vyčlenil na nákupy pro státní policii téměř 15 milionů korun.  

 

Celkem 725 dětí se v loňském roce narodilo v Nemocnici Nový Jičín. Mezi novorozenci bylo 373 chlapců a 352 děvčátek, z toho hned sedm párů dvojčat. První letošní miminko pak přišlo na svět hned 1. ledna 2018 v 1:52 hodin, kdy se narodila holčička Klára. Ve srovnání s rokem 2016, kdy přišlo na svět 743 dětí, se drží porodnost v novojičínské nemocnici na stejné úrovni. Nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla přitom i v uplynulém roce ta tradiční, česká. „Mezi holčičími jmény vítězila Eliška, Natálie či Sofie, mezi jmény chlapců zase Jakub, Dominik či Ondřej,“ prozradila Bc. Marcela Bučko, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nový Jičín. Nouze ale nebyla ani o několik méně obvyklých jmen. V roce 2017 se v Nemocnici Nový Jičín narodily například i děti se jmény Amir, Santiago, Zachariáš, Vivien, Ronja, Rachel či Meda. Prvním miminkem letošního roku se pak stala malá Klára, která přišla na svět 1. ledna v 1 hodinu a 52 minut. Holčička vážila 4650 gramů a měřila 51 centimetrů. Její maminka přijela do novojičínské nemocnice rodit přímo z Nového Jičína.

 

Britský den v Moravskoslezském kraji se bude konat 18. ledna 2018. Jedná se o celodenní přednáškovou a networkingovou akci pro představitele malých a středních podniků z Moravskoslezského kraje. Britský den v Moravskoslezském kraji je pokračováním velice úspěšné série tzv. Britských dnů v regionech České republiky, které organizuje Britská obchodní komora ve významných městech ČR. Celá akce je pod záštitou Moravskoslezského kraje, města Ostravy a je podpořena významnými subjekty, jako jsou Oddělení obchodu a investic Britského velvyslanectví, Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Agenturou pro regionální rozvoj a Krajskou hospodářskou komorou.

 

Rysici v Beskydech postřelil pytlák, pak uhynula na otravu organismu. Rysice Laura, kterou našli loni v říjnu mrtvou u horské obce Ostravice pod Lysou horou v Beskydech, se nejspíš stala terčem pytláka. Pitva potvrdila, že zvíře mělo ránu na noze, které zhnisala, samice pak zemřela na celkovou otravu organismu. V době, kdy zahynula, měla dvě mláďata. Ta jsou ještě mladá na to, aby byla schopná sama lovit, takže není jasné, jestli přežijí zimu. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují. Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury velmi citelnou ztrátou i z toho důvodu, že je to už druhá uhynulá samice, která vodila nebo mohla porodit mláďata. V celé České republice žije přibližně sedmdesát až osmdesát rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravními prostředky a pytláctví.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice