10. 1. 2020

Zemřela zastupitelka a dlouholetá ředitelka Základní školy a Mateřské školy Motýlek Dagmar Jančálková.

Dagmar Jančálková patřila k výrazným osobnostem místního veřejného života. Od roku 1998 až do začátku letošního roku působila jako zastupitelka za stranu ODS, v letech 2006-2014 byla členkou rady města a věnovala se především oblastem vzdělávání a sociálních věcí. Lidé ji znají také jako dlouholetou ředitelku Základní školy a Mateřské školy pro děti se speciálními potřebami Motýlek, kterou vedla od roku 1994.

Jméno Dagmar Jančálkové je neodmyslitelně spjato s přehlídkou dovedností handicapovaných dětí Motýlek, která se loni v listopadu uskutečnila již po třiadvacáté a jejíž hlavní myšlenkou je integrace dětí s handicapem a speciálními potřebami mezi zdravé vrstevníky a společnost.

Poslední rozloučení s Dagmar Jančálkovou se uskuteční v sobotu 11. ledna 2020 v 10:30 hodin ve smuteční síni na hřbitově v Kopřivnici.

 

Letošní Ledové Pustevny se konají od soboty 11. ledna do neděle 26. ledna.

 

DRUHOLIGOVÉ DERBY PRO DOBROU VĚC. Kopřivnice ctí své tradice! A jednou z nich je skvělá možnost věnovat jeden ze zápasů organizacím se zdravotním postižením. 15. ledna bude druholigové utkání v rámci 32. kola Kopřivnice – Nový Jičín věnováno dětem, konkrétně školám, které pomáhá zejména s rehabilitací osob se zdravotním postižením. A na co se můžete těšit letos? Na speciální dresy s tváří kopřivnického odchovance Radka Bonka, které bude možné vydražit.

Aukce odstartovala a probíhá na stránkách https://dresy.hc-koprivnice.cz/

Před utkáním proběhne vyvěšení dresu Radka Bonka, jako vítěze loňské ankety, ve které fanoušci hlasovali hráče historie klubu, který musel odehrát utkání za muže. ,,S Radkem jsem to poté domluvil a on s tím souhlasil. Proto pořádáme tuhle akci,“ dodává manager Jaroslav Hrubý. Ve hře je i to, že se akce zúčastní sám Radek Bonk. Hráč působil dlouhých patnáct let v zámořské NHL. Vystřídal Ottawu, Montreal a Nashville. Celkově nastoupil coby hráč nejprestižnější hokejové ligy světa do 1 042 utkání a nasbíral 524 bodů do kanadského bodování(206+318). Definitivní rozhodnutí však ohledně tohoto ještě nepadlo.

Dále proběhne poděkování Martinovi Tomáškovi a Adamovi Červenkovi za jejich kariéru v dresu Kopřivnice, oba vynikající hokejisté dostanou svůj dres a věcný dar. Vyhlášení ankety o nejlepšího fanouška, který dostane permanentku na novou sezónu a rovněž věcný dar. A v neposlední řadě představíme i našeho nového mediálního partnera Rádio Čas Valašsko 105,9 FM.

 

Od 13. ledna se mohou zájemci v čítárně knihovny přihlašovat do 18. ročníku Akademie třetího věku, počet účastníků je omezen a o pořadí rozhoduje datum podání přihlášky

 

Až do 14. ledna probíhá v našem městě a místních částech Tříkrálová sbírka, koledníci se prokazují platnou průkazkou a mají zapečetěné kasičky.

 

Příběh jednoho z největších atletů všech dob, přezdívaného také „lokomotiva“, natočil režisér David Ondříček. Olympijskou legendu Emila Zátopka hraje Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Hlavní část natáčení skončila v polovině prosince a ve střižně na materiálu pracuje renomovaný polský tvůrce, absolvent pražské FAMU Jaroslaw Kaminski, který je podepsán například pod střihem oscarového snímku Pawła Pawlikowského Ida i jeho dalším filmem Studená válka. Vedle českých herců se objevuje jako australský maratonec Clarke i herec James Frecheville z filmu Animal Kingdom, oceněného na festivalu Sundance. Premiéra se plánuje na srpen 2020.

 „Příběh Emila Zátopka, muže, jenž na olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě. Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 v Mexiku navzdory očekáváním promarní pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili. Propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry a rozhodne se vydat za Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje,“ popsali tvůrci.

Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí. „Myslím, že náš film bude o sportu, trpělivosti, pochopení a dozrání,“ řekl Václav Neužil o své zatím největší filmové roli.

„Bylo to a stále je velmi intenzivní setkání s Emilem Zátopkem. Václav i Martha pro své role podstoupili opravdu nevídané a mě trochu mrzí, že už to končí. Čeká nás dlouhá a komplikovaná postprodukce a já se už nemohu dočkat chvíle, kdy Zátopek vběhne na plátna kin,“ dodal David Ondříček. Zdro: Novinky.

 

FESTIVAL: Hukvaldský potlach. V sobotu 11. ledna od 14.00 hod. ve společenském sále Základní školy Hukvaldy se uskuteční druhý ročník festivalu Hukvaldský potlach. Jako hlavní host vystoupí legenda českého folku Tony Linhart s kapelou Pacifik. Dále vystoupí The Addams Sisters, Šansonika, Bluerej, René Matlášek, Dřevo a struny, Povídaly proč mu hrály. Vstup volný.

 

Štramberské pyré. Je tu třetí ročník Štramberského pyré! Štramberský kulturní dům se promění v pomyslnou festivalovou loď ze šnečích ulit, která zvedne plachty v sobotu 11. ledna v 14.00 hod. a vydá se na svou pestrobarevnou pouť. Plavba to bude vskutku velkolepá, již tradičně složená z krátkých a různorodých představení napříč žánry – folk i folklór, místní i přespolní, hudba i divadla a letos navíc třeba hip hop nebo slam poetry. Více na Štramberské pyré.

 

UMĚNÍ V KINĚ Kopřivnice –  V. Bellini: Norma. Belliniho nejznámější dílo Norma získala proslulost díky mimořádně vysoké kvalitě své hudby, vzkvétajícímu bel cantu, pěveckému mistrovství propojující svrchovanou techniku s emotivním přednesem a nejpřitažlivějším, ale zároveň i nejtěžším melodiím. Zatímco slavná Casta diva, úvodní árie Normy, se sama o sobě stala symbolem italské opery, tak také mnoho cavatin a kabalett vyžadovalo velký vokální rozsah, i mrštnost a hbitost postav. Hlavní zápletka se točí kolem tajného manželství galské kněžky Normy s římským prokonzulem Pollionem. Tato nová produkce Opery Royal de Wallonie-Liège bude jednou z nejdůležitějších událostí sezóny v sobotu 11. ledna od 17.30 hod. v kinosále Kulturního domu Kopřivnice.

 

PŘEDNÁŠKA v Kopřivnici – O misionářské cestě. Dominik Maxmilián Ramík je známý český misionář. Vycestoval již na Vanuatu a nyní povypráví o svém působení na ostrově Tanna v Tichomoří. Co znamená být misionářem? Jak se taková cesta připravuje? Co obnáší práce v lokalitě? Přijďte si poslechnout neméně zajímavé povolání a to v neděli 12. ledna od 16.00 hod. do Katolického domu Kopřivnice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice