11. 7. 2016

 

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie na těchto ulicích:

K. Čapka č.p. 781 – 784 ve dnech 11., 12. a 13. července od 7:30 – 17:30 hodin, dále na ulici Ke Koryčce č.p. 757 – 759, 762, 771 – 773 ve dnech 11. a 12. července od 7:30 – 17:30 hodin a dne 13. července od 7:30 – 17:00 hodin na ulici Zdeňka Buriana č.p. 774 – 776.

 

Mlýn v Bartošovicích má nové lákadlo. Funkční válcovou mlecí stolici mohou nyní spatřit v chodu návštěvníci Bartošovického mlýna. Mlecí stolice je stroj vyrobený okolo roku 1925 pardubickou firmou Macháň a Vavřena. Stroj byl nejprve převezen ze mlýna v Kameničkách na Chrudimsku, kde vnikají z mlýnice sklady, a stroje byly určené k likvidaci,“ uvedl restaurátor mlýnských strojů David Veverka a dodal, že ve snaze zachránit technologii mlýna bylo zpracováno několik projektů na transfer strojů do mlynářských muzeí. Stroj měl vhodně doplnit dnes již nezachovanou válcovou mlecí stolici od stejného výrobce.

 

Společnost Alliance Laundry (dříve Primus) slaví 25 let působení v České republice. U této příležitosti otevřela v Příboře nové výzkumné a vývojové centrum. Značka Primus je součástí světového lídra v oblasti průmyslové prádelenské techniky.

 

Wimbledon v kabelové televizi volně. FixPro a Kabelová televize společně s televizní stanici Nova Sport připravilo jedinečnou reklamní akci pro své zákazníky – možnost sledovat vysílání televizních programů Nova Sport1 a Nova Sport2 volně. Budete mít možnost sledovat nejen zápasy Wimbledonu, ale i seznámit se s programovou náplní těchto dvou českých sportovních kanálů. Propagační akce bude probíhat po dobu trvání Wimbledonu 2016.

 

Poprvé vzlétl vrtulník s volacím znakem Kryštof 05 do horského terénu Beskyd. Posádka LZS Ostrava zasahovala 6. 7. u několika závažných případů. Tísňové volání z turistické cesty nedaleko Bílého kříže přijalo zdravotnické operační středisko ZZS MSK krátce před tři čtvrtě na osm ráno. Podle prvních informací došlo u šedesátiletého muže ke kolapsu s bezvědomím. Svědci události do příchodu prvních záchranářů prováděli pod vedením pracovníků tísňové linky laickou resuscitaci. Později se k leteckým záchranářům připojila posádka z Nošovic a také členové Horské služby, kteří jako jediní dojeli speciálním vozidlem až na místo události. U postiženého muže se během 90 minut trvající resuscitace muže nepovedlo zachránit. K další události, bezprostředně po ukončení předchozí akce, byl vrtulník LZS Ostrava vyslán do Třince. Před desátou hodinou dopoledne byl na tísňovou linku oznámen pád ženy z výšky asi 6 – 8 metrů. Záchranáři zraněné ženě podali nezbytné léky, uložili ji do podtlakové matrace a krční páteř jí zafixovali pomocí krčního límce. Následně byla letecky přepravena do Fakultní nemocnice v Ostravě na oddělení urgentního příjmu. K třetímu pacientovi vzlétl Kryštof 05 krátce po čtrnácté hodině. Ve spolupráci se zdravotnickou posádkou z Frýdlantu n.O. a Horskou službou letečtí záchranáři ošetřovali osmašedesátiletého muže. Ten při sestupu z Lysé hory začal pociťovat náhlé zdravotní potíže, s podezřením na akutní infarkt myokardu byl letecky přepraven také do ostravské Fakultní nemocnice na oddělení urgentního příjmu.

 

V sále hotelu Freud v Ostravici se v první polovině července uskuteční tradiční Výstava zájmové umělecké činnosti, kterou pořádá Výtvarná skupina Petra Bezruče. Také letošní, v pořadí už 44. ročník výstavy, má svůj jedinečný záběr. Návštěvníci uvidí díla tradičních vystavovatelů, např. malíře a řezbáře Jana Satiny, malby Aleny Světlíkové, Tomáše Večeři či Jarmily Janečkové, polodrahokamy Vladimíra Machka či paličkovaní Věry Bedrunkové. Stanislav Gorný představí své dřevořezby, Eva Vránová vitráže ze skla. K vidění budou i neobvyklé šperky z betonu paní Kšinanové či umělecké drátkování paní Karly Kopcové. Výstava návštěníkům nabízí unikátní příležitost setkat se s velkým množstvím oborů lidské činnosti tak, jak lidé žijící v Beskydech a Pobeskydí ztvárňují a vidí prostý, někdy drný, ale vždy bohatý a zajímavý život v horách. Slavnostní zahájením provede v sobotu 2. července v 10.00 hodin lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský za doprovodu cimbálové muziky Kotci. Součástí programu bude i tradiční vystoupení folklórního souboru Grunik. Výstava potrvá do 16. července, sál s uměleckými exponáty bude otevřen denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

 

Nenechte si ujít tyto prázdniny výstup na Lysou horu! A co takhle s průvodcem? Pod názvem Lysohorská nej aneb Co jste ještě nevěděli se skrývají komentované výstupy na Lysou horu, které organizuje Beskydské informační centrum Frýdek-Místek. A v příštím týdnu se můžete těšit hned na dva. Na Lysou horu se vydáme v úterý 12. července a následně v neděli 17. července. Vyprávěním na sedmi zajímavých místech o historii zdejších turistických chat, místních legendách a také o vlstních zkušenostech průvodců si zpříjemníme zhruba šestikilometrovou cestu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd.
Další komentované výstupy na Lysou horu se budou konat v termínech:  31. července, 2. srpna, 7. srpna, 21. srpna, 23. srpna, 11. září a 25. září.  Zájemci se musí přihlásit nejpozději tři dny před stanoveným termínem na tel. č.: 603 264 058 nebo e-mailem na adrese: info@beskydy-info.cz. Vstupné ve výši 50 korun se platí na místě před začátkem výstupu.

 

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice