11. 9. 2023

Domov pro seniory hledá zaměstnance. Příspěvková organizace Domov pod Bílou horou, která bude zajišťovat provoz vznikajícího domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Kopřivnici, vyhlašuje první výběrová řízení. Aktuálně hledá účetní a sociálního pracovníka s nástupem od 1. 1. 2024. Brzy bude vypsáno také výběrové řízení na pozici administrativního pracovníka. Bližší informace najdete na https://www.domovpodbh.cz/

 

Upozorňujeme na připravovanou uzavírku komunikace ul. Obránců míru a Lidické ve dnech 13. až 16. září. Z důvodů plánovaného provádění asfaltových povrchů na novém parkovišti pod Tatrovankou a dále na komunikaci v křižovatce ulic Obránců míru a Lidická a na komunikaci ve směru k železářství Keller, dojde k úplnému uzavření vjezdu a také výjezdu všech vozidel do uvedených ulic. Vjezd složkám Integrovaného záchranného systému bude umožněn. Příjezd k ZŠ Milady Horákové zůstane bez omezení.

 

Zhruba o pětatřicet tisíc titulů se rozrostlo množství knih, které jsou k dispozici čtenářům Městské knihovny Kopřivnice. K stávajícím tištěným knihám a nabídce audioknih totiž přibyde možnost zapůjčit si e-knihy. Využít bezplatné půjčení e-knih může každý registrovaný čtenář a čtenářka místní knihovny, kteří se do aplikace Palmknihy přihlásí prostřednictvím svého registračního e-mailu. Uživatel se přihlásí do on-line katalogu knihovny, u vybrané e-knihy klikne na tlačítko „Půjčit e-knihu“. Po 31 dnech se stažený titul automaticky „vrátí“. Vypůjčit si můžete maximálně 3 tituly měsíčně.

 

Lašské muzeum v Kopřivnici dostalo ocenění od společnosti seznam.cz, která odměňuje nejlépe hodnocená místa na stránkách mapy.cz. Právě Lašské muzeum získalo od uživatelů průměrnou známku 4,4 bodů z pětibodové škály. Od roku 2021 bylo na tomto portálu zprovozněno uživatelské hodnocení. Kromě hodnocení je zde možnost dopsat také krátký popisek co přesně se nám na daném místě líbilo. U Lašského muzea jednoznačně převládají komentáře o povedené výstavě Emila a Dany Zátopkových.

 

Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David se ve čtvrtek 31. 8. během slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě ujal své funkce, pro niž ho vybral papež František. Převzal biskupskou berli, kterou mu předal apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Poté David usedl na takzvanou katedru, která je vyhrazena diecéznímu biskupovi. David je nástupcem prvního sídelního biskupa Františka Václava Lobkowicze, který zemřel loni v únoru. David mu z pozice pomocného biskupa od roku 2017 pomáhal s vedením diecéze. Martin David se narodil 15. srpna 1970 v Čeladné. Maturoval na Středním odborném učilišti strojírenském v Kopřivnici, poté až do roku 1993 pracoval jako mechanik strojů a zařízení v tamní automobilce Tatra. Poté odešel studovat teologii na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kněžské svěcení přijal 24. června 2000. Biskup Martin David ve čtvrtek celebroval mši, při níž také pronesl kázání. Řekl, že se otevírá nová etapa života ostravsko-opavské diecéze.

 

Fotbalisté, atleti a další sportovci využívající letní stadion emila zátopka se v květnu dočkali nových šaten, sprch a sociálních zařízení. Na osmatřicet metrů dlouhou chodbu byl položen speciální pryžový sportovní povrch, který v případě nepřízně počasí umožní menším skupinkám trénovat na rovinkách přímo uvnitř tribuny. Závěrečnou tečku k rekonstrukci chodby vyrobil mladý kopřivnický výtvarník Hynek Tekula, když celou chodbu k šatnám vyzdobil malbami sportovců. Spolupráce se sportovnímu kluby začala tvorbou loga pro 100leté výročí fotbalového klubu. Velkoplošné práce Hynka Tekuly již zdobí stěny na tenisových kurtech, další sportovní haly, školy, podchod kopřivnické radnice, mimo jiné velmi působivým jeho výtvorem je kopřivnický betlém, stolní hra lašská brána a další dílka.

 

Po prázdninovém režimu opět naplno funguje Městská knihovna Kopřivnice. V pondělí 4. září doplnila nabídku knih v čítárně o panelovou výstavu fotografií Jindřicha Drejsla ze Studénky. Už jako malý kluk se zajímal o rostliny a přírodu, volný čas trávil procházkami po loukách, lesích, a horách, tvořil herbářů, a soustředil se na brouky a motýly. Láska k přírodě jej provází celý život, při studiu na České zemědělské univerzitě v Praze, při udržování zahrádky ve Staré Vsi u Bílovce, i ve snaze své nadšení předat svým dětem. A od mládí rád fotografoval. Od vyvolávání filmů v temné koupelně se postupně dostal až po úpravu fotek za pomoci umělé inteligence. Po celé roky byla řada fotografií schována v počítači, ale přišel čas, aby se o krásu, která je všude kolem nás, mohl podělit i s ostatními. Výstavu je možno zhlédnout v čítárně knihovny do 31. října.

 

VÝSTAVA VÝTVARNÍKA ARNOŠTA HANÁKA: ZTRACENÉ SVĚTY je k vidění v LAŠSKÉm MUZEU. Autor představí své práce z oblasti paleoartu, kterými se hrdě hlásí k odkazu kopřivnického rodáka Zdeňka Buriana.

 

Komunitní centrum Stará škola pořádají Drátkování, Oplétání drobných předmětů pro začátečníky i pokročilé9. drátkování-14. 9.2023.  Od 16:30. Zájemci se hlaste Bc. Haně Žárské, DiS. – mk@stramberk.cz, tel.: 731 156 459

 

Ve čtvrtek 14. 9. 2023 v 18:00 bude v Muzeum nákladních automobilů Tatra zahájená výstava Petra Hrnčárka „Tatrovky a muzeum tužkou“, která představí více než padesát děl, souvisejících s automobilkou Tatra. Autor se zaměřuje na realistickou kresbu tužkou a pastelkou, a jeho díla již po léta udivují nejen fanoušky kopřivnických automobilů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice