12. 3. 2021

ZAČÍNÁ KŘÍŽOVKÁŘSKÁ LIGA SENIORŮ MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE. Senioři severní Moravy a Slezska se opět mohou těšit na svou oblíbenou křížovkářskou soutěž o ceny. Od dubna začne Křížovkářská liga, která svým účastníkům po dobu deseti týdnů nabídne k luštění deset křížovek a mnoho cen. Jarní část soutěže určené pro zájemce starší 60 let potrvá do začátku června. Patronem Křížovkářské ligy je náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Předností a výhodou Křížovkářské ligy je, že se dá připravit bezkontaktně. Je tak jednou z mála aktivit pro seniory vhodných i v nouzovém stavu. Stačí se zdarma zaregistrovat a pak si každý čtvrtek přijít na určené místo pro novou křížovku. Soutěž chce seniory především pobavit a rozptýlit, zmírnit napětí a stres, kterým jsou ve složité epidemiologické situace vystaveni. Zároveň nabízí pravidelnou a dlouhodobou volnočasovou aktivitu. I proto nejsou křížovky složité. Na úspěšné luštitele čeká odměna – hlavně dárkové balíčky s čajem, sušenkami, oplatky a další. Podmínkou je, odevzdat ve stanoveném termínu formulář se všemi tajenkami.

 

Korunka a Koruna Podbeskydí 2021. Dům dětí a mládeže Kopřivnice ve spolupráci s městem odstartoval 1. března čtyřměsíční výzvu na zdolání sedmi případně čtrnácti vrcholů v Podbeskydí. Turistická akce je určena pro kohokoliv, kdo má rád pohyb a přírodu, pro jednotlivce, rodiny i kolektivy, samozřejmě za dodržení aktuálně platných epidemických opatření. Podmínkou je se vyfotit na uvedených vrcholech a fotografie najednou zaslat na e-mail korunka.podbeskydi@gmail.com s uvedením svého jména nebo názvu skupiny a počtu členů skupiny. Na recepci Domu dětí a mládeže Kopřivnice si pak účastníci vyzvednou symbolickou odměnu – placky nebo magnetky s logem Korunky nebo Koruny Podbeskydí pro rok 2021. Korunka Podbeskydí zahrnuje zdolání Bílé hory, Brd, Pískovny, Červeného kamene, Hlásnice, Holiváku a Kotouče, k dosažení Koruny Podbeskydí je pak zapotřebí vystoupat navíc na Tichavskou hůrku, Pekla, Jedli, Puntík, Libhošťskou hůrku, Kamenárku a Vrchy. Vrcholy lze navštívit v libovolném pořadí nejpozději však do 30. června. Hlavní organizátorka z Domu dětí a mládeže Kopřivnice Marcela Nedjalková se netají cílem dostat lidi do přírody a ukázat jim krásy okolí. „S vlastním nápadem však přišla Radka Krysová, vedoucí kroužku Skřítci pro rodiny s dětmi ve štramberské pobočce Domu dětí a mládeže Kopřivnice, která se poznávání okolí věnuje celoročně. Nechala se inspirovat Korunou Himálaje, která zahrnuje čtrnáct nejvyšších hor naší planety přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů,“ vysvětlila Marcela Nedjalková. Podle slov organizátorky se už vybírají další kopce na výzvu na rok 2022.

Turistická výzva ke zdolání sedmi či čtrnácti vrcholů v okolí Kopřivnice se uskuteční pod záštitou Projektu Zdravé město a místní Agendy 21, napříč kampaněmi Den Země, Dny Zdraví, Týden pro rodinu, Týden udržitelného rozvoje a Den bez tabáku. Byla připravena jako prorodinná aktivita na podporu zdravého pohybu a aktivního životního stylu, současně však s ohledem na povinnost respektovat měnící se protipandemická opatření.

 

V pondělí 15. 3. 2021 se stavbaří vrátí na opravované rampy silnice I/48 ve Frýdku-Místku. Probíhající rekonstrukce nájezdů a sjezdů v ulici Hlavní třída byla zahájena loni, kdy se stihlo ještě před zimou dokončit opravu jižních ramp. Po zimní přestávce práce přechází na severní rampy frekventované estakády. Harmonogram stavebních činností plánovaný do konce roku bude důvodem úplné uzavírky sjezdu i výjezdu silnice I/48, tím pádem nebude možné sjet od Frýdku směrem ke sportovní hale Polárka a nebude umožněn ani výjezd od této haly ve směru na Místek. Značená objížďka povede stejně jako loni přes třídu T. G. Masaryka a ulici Nádražní (viz mapa v příloze). Oprava severních ramp potrvá do konce letošního roku. Rekonstrukce spočívá ve výměně mostního svršku včetně hydroizolace, dále projekt počítá se sanací opěr, křídel a poškozených povrchů nosné konstrukce. Před dokončením budou osazeny nové zádržné systémy. Celková cena oprav jižních i severních ramp vychází na cca 48,4 milionu Kč bez DPH.

 

Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace otevírá 1. září školního roku 2021/2022 MONTESSORI TŘÍDU 1. trojročí (1. – 3. ročník), kde se bude aplikovat kompletní montessori metodika. Výuku povede pedagog s AMI Montessori Institut certifikátem výcviku. Montessori pedagogika:

  • respektuje osobnost a tempo dítěte
  • nabízí připravené prostředí pro samostatnou práci a zkoumání
  • podporuje přirozenou zvídavost dítěte
  • obsah vzdělávání nerozděluje do předmětů a vyučovacích hodin, ale vše prezentuje v souvislostech tak, jak se vyskytují v reálném světě
  • Montessori vypráví – dětem je většina obsahu prezentována formou vyprávění příběhů, které děti milují
  • Montessori je vhodné jak pro děti nadané, tak i pro děti, které zažívají neúspěch v klasickém systému

Informační schůzka pro zájemce se uskuteční online v termínu 19. 3. 2021 od 16 hod., případně je možno si domluvit individuální termín návštěvy školy při dodržení stanovených opatření ochrany zdraví. Bližší informace na: www.zsbayera.cz, kontakt pro dotazy či zájem o individuální schůzku: skola@zsbayera.cz, tel: 555502955, mob: 733616654. Zápis do 1. tříd naší školy se uskuteční dne 15. 4. 2021.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice