13. 1. 2023

Dobrovolné příspěvky v Re-use centru pomohou zkrášlit město. Od poloviny září funguje v Kopřivnici Re-use centrum – místo, kde použité věci dostávají novou šanci na opětovné využití. Přestože během aktuálního zkušebního provozu si lidé mohou odnášet úlovky z Re-use centra zcela zdarma, od ledna se u nabízených předmětů objevily cenovky. Jedná se o doporučené ceny, jejichž zaplacením přispějí lidé na pořízení rostlin do květinových nádob ve městě. Placení je dobrovolné. Do Re-use centra mohou lidé nosit nepotřebné předměty ze svých domácností, případně si odnést něco, co zde odložili jiní. Co je pro jednoho odpadem, je pro druhého pokladem – na tom je v podstatě princip Re-use centra založen. Přínosy jsou ekologické i ekonomické. „Dohodli jsme se, že první půlrok bude centrum fungovat ve zkušebním režimu, kdy budou předměty poskytovány zcela zdarma. Poté dojde k vyhodnocení, zda je tento model udržitelný. Někteří lidé však chtěli provoz centra podpořit a zaplatit za odnášené věci alespoň symbolický poplatek. Proto jsme se po vzoru jiných měst rozhodli, vyhlásit v Re-use centru veřejnou sbírku, jejíž výtěžek použijeme na zkrášlení našeho města a nakoupíme z něj rostliny do květníků. V praxi to znamená, že u nabízených věcí je napsána cena a tu mohou lidé zaplatit do kasičky. Vše je na bázi dobrovolnosti, příspěvek může být vyšší, nižší, nebo žádný,“ vysvětlila Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí. Re-use centrum se nachází v areálu Sběrného dvora na ulici Panské a během zimy je otevřeno v pracovní dny od 8 do 16 hodin a v soboty od 8 do 12 hodin. První měsíce fungování ukázaly, že zřízení Re-use byl krok správným směrem a lidé službu využívají. V Re-use centru je možné odevzdávat široký sortiment od nádobí a hraček přes knihy a hudební nosiče, hodiny, hudební nástroje, kočárky, autosedačky, kufry až po umělecké předměty, sportovní potřeby či drobnější nábytek. Výjimkou je čalouněný nábytek, který není přijímán z hygienických důvodů, a elektronika, u které není možné vyzkoušet funkčnost a ověřit revizi.

 

PÁTEK 13. ledna 2023: PŘEDNÁŠKA Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř. Příbor Masarykovo gymnázium, 14:30.„Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř“ jednoho z nejvýznamnějších českých astrofotografů a popularizátorů astronomie Petra Horálka. Je po něm pojmenovaná planetka 6822 Horálek, stal se prvním českým fotovyslancem Evropské jižní observatoře (Chile), několik jeho snímků vybrala NASA jako astronomický snímek dne (toto prestižní ocenění získal vice než dvacetkrát), mnohokrát byly jeho snímky vybrány jako České astrofotografie měsíce, věnuje se problematice světelného znečištění. Petr Horálek je také cestovatel, který po celém světě pozoruje a fotografuje noční oblohu či zatměním Slunce…

 

SOBOTA 14. ledna 2023-UMĚNÍ V KINĚ:DÁNSKÝ SBĚRATEL – DELACROIX AŽ GAUGUIN. Po dlouhé roky zůstávalo umění impresionistů bez zájmu veřejnosti. Umělci jako Monet, Degas nebo Renoir byli znevažováni a pobývali v chudobě. Pak ale nastalo něco pozoruhodného. Objevila se nová vlna sběratelů a začal mezi nimi boj o jakákoliv díla těchto nových a radikálních umělců. Mezi nimi byl i vizionářský dánský podnikatel Wilhelm Hansen. Hansen shromáždil pozoruhodnou sbírku umění ve svém letním sídle Ordrupgaard na předměstí Kodaně. Exhibition on Screen vypráví jeho fascinující příběh a díky exkluzivnímu přístupu na vyprodanou výstavu v londýnské Královské akademii přináší tuto mimořádnou sbírku na velké plátno. Kulturní dům Kopřivnice, kino, 16:30.

 

NEDĚLE 15. ledna 2023-NEDĚLNÍ POHÁDKA: Divadlo Tety Chechtalíny: O zdravých zoubkách aneb kazoury jsme vyhnali. Doktorka Zorka Kazomorka naučí obra Zlobra pečovat o zuby a děti jsou vtaženy do děje a naučí se pečovat o zuby také a pochopí proč je nutná prevence, správná hygiena, zdravá výživa, vyzkoušejí si práci zubního lékaře a ztratí strach ze zubního ošetření. Je to již ověřeno na praktických případech dětí našich divadelních přátel. Kulturní dům Kopřivnice 10:00 hodin.

 

NEDĚLE 15. ledna 2023 Novoroční koledování s bratříčky Štramberk. Římskokatolická farnost Štramberk vás srdečně zve na koncert mužského pěveckého sboru NOVOROČNÍ KOLEDOVÁNÍ S BRATŘÍČKY. Libotín, Kostel sv. Kateřiny 16:30 hodin. Vstupné: Dobrovolné.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice