16. 1. 2023

V pátek 13. a v sobotu 14. ledna budeme volit nového prezidenta republiky. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a otevřeny budou až do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Ze sady volebních lístků (voličům přišla do schránek nebo o ni lze požádat ve volební místnosti) si volič vybere jeden hlasovací lístek, který ve volební místnosti vhodí do volební schránky. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů, uskuteční se 27. a 28. ledna druhé kolo voleb. Do něj postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů.

 

Střední škola v Kopřivnici po 15 letech otevírá nový studijní obor, logistika a finanční služby. V současnosti nabízí 3 maturitní obory pro absolventy ZŠ, 1 maturitní obor nástavbového studia pro absolventy učebních oborů, 6 oborů učebních a 2 obory Vyšší odborné školy. Školu letos navštěvuje 400 žáků, z  90 % jde o chlapce. Nový čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou by měl do školy přilákat více dívek. Nový obor podpořilo Ministerstvo obrany ČR, a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, úřad práce i 3 vysoké školy a všechny základní školy na Novojičínsku. Zájem o studenty s tímto vzděláním potvrdily i desítky firem v Kopřivnici a v okolí. Obor Logistické a finanční služby přivítá první studenty 1. 9. 2023, přihlášky je potřeba doručit do 13. 3. 20023 a 1. kolo přijímacích zkoušek je vypsáno na 13. 4. Název školy se zkrátil z původního VOŠ SOŠ a SOU na SŠ a VOŠ, Kopřivnice, p. o.

 

Soutěž o 2 vstupenky na Obecní ples, který se koná v sobotu 21. ledna v KDK. Obecní ples v rytmu swingu nabídne atmosféru „jazzových let“. K poslechu a tanci zahrají mimo jiné kapely Jamer´s a Lam trio, Cimbal hell bend, Queen Prague, Golden Delicious a DJ Thomase. Bude i Casino royal – abyste si mohli užít trochu hazardu a hráčské vášně, magická show Ondřeje Sládka, taneční vystoupení Petry Saksa Pístecké, akrobatické vystoupení na šále a dobové vystoupení v rytmu swingu. Je doporučen Dresscode ve stylu Great Gatsby (20. léta 20. století). Prodej vstupenek je v IC Kopřivnice a online. Soutěžní otázka: Který ročník obecního plesu se letos koná?

  • a/ 20.
  • b/ 30.
  • c/ 40.

Odpovědi posílejte prostřednictvím formuláře na  www.ktkstudio.cz/soutez.  Uzávěrka soutěže je ve středu 18. 1 2023 v 10:00.  Vstupenky budou připraveny k převzetí přímo v sídle KTK na ul. Záhumenní 1152.

 

Město v letošním roce vyhlásilo dotace na kulturní akce v hodnotě 800 tisíc korun. První setkání se uskutečnilo v pondělí 9. ledna, na které byly pozvány spolky, jednotlivci a organizace situované v Kopřivnici a konala se ve Vile Machů. Důvod byl primárně k seznámení se a informování o plánovaných akcích v letošním roce. O dotace lze žádat od 16. do 23. ledna a na tomto setkání se příchozí dozvěděli, jak vyplnit žádost o dotaci. Setkání se zúčastnili například představitelé města Kopřivnice, Kulturního domu, Atletického Klubu Emila Zátopka, Lašského muzea, Muzea Fojtství či Muzea nákladních automobilů Tatra.

 

Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě upozorňuje, že v průběhu zimních nocí lze pozorovat jasnější kometu. Od 12. ledna bude i okem pozorovatelná kometa C/2022 E3 ZTF, o které astronomové vědí jen necelý rok-její doba oběhu je asi 50 tisíc let. 1. února proletí nejblíž vzhledem k Zemi ve vzdálenosti cca 42 milionů km. V té době bude prolétat nad „Velkým vozem, a bude poměrně snadno vidět i malým dalekohledem.

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA OD 1. DO 15. LEDNA 2023. ORGANIZÁTOREM V KOPŘIVNICI JE CHARITA KOPŘIVNICE. PŘISPĚT JDE NĚKOLIKA ZPŮSOBY:

  • POKLADNIČKY TŘÍ KRÁLŮ
  • POKLADNIČKA V KOSTELE
  • POKLADNIČKA V INFORMAČNÍM CENTRU
  • PROSTŘEDNICTVÍM ONLINE KOLEDY
  • SLOŽENKOU ČI PŘEVODEM NA SBÍRKOVÝ ÚČET

 

Vloni se v novojičínské porodnici narodilo 608 dětí, ve dvou případech dvojčata. Statistiky mírně ovládla děvčata, která v pomyslném souboji pohlaví chlapce předčila v poměru 311:297. Holčičkám rodiče nejčastěji dávali jména Natálie, Sofie a Adéla. U kluků vévodil Jakub, Adam a pak David.  netradiční jméno má první miminko narozené v letošním roce. Mamince z Nového Jičína se narodila v neděli 1. ledna v čase 7:42 holčička, která dostala jméno Márie-Elena. Nejen pro budoucí rodičky porodnice připravila zábavně-poučný seriál “Bacha rodím!”, který přibližuje na reálném příběhu atmosféru v novojičínské porodnici.

 

Svoz vánočních stromků probíhá každé úterý od 10. do 31. ledna. Odstrojené vánoční stromy odkládejte ke kontejnerům na směsný komunální odpad, odtud budou odvezeny k využití na kompostárnu. Stromky je možné odvézt také přímo na kompostárnu, která má od ledna do března otevřeno vždy v pátek od 8 do 12 hodin.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice