15. 11. 2023

Výstava Toulky historií Tatry v kresbách Karla Rosenkranze začala ve čtvrtek 9. listopadu 2023 v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Výstava potrvá do 3. března 2024.

 

S ohledem na vysoký výskyt závad v rozvodech veřejného osvětlení v místní části Lubina žádáme občany o součinnost při provedení ořezu větví stromů na svých soukromých pozemcích. Větve stromů, které zasahují do vzdušného kabelového rozvodu veřejného osvětlení, je nutno ořezat takovým způsobem, aby kolem kabelu vznikl volný prostor o poloměru 1 metr. V případě nejasností prosím kontaktujte správce veřejného osvětlení SLUMEKO Kopřivnice na tel. 737 373 058. 

 

Výživa v seniorském věku, 29. listopadu od 15:30. Zasedací místnost v 10. patře budovy Městského úřadu v Kopřivnici. Nutriční terapeuti z Nemocnice AGEL Nový Jičín nás seznámí se specifiky výživy v seniorském věku, s nejčastějšími situacemi ovlivňujícími příjem stravy a jejich řešení v praxi. Součástí přednášky bude i seznámení s produkty, když běžná strava i přes veškerá opatření nestačí. Vstup zdarma.

 

Zákazníci KTK mohou od pátku 10. 11. 2023 sledovat 6 nových programů v rámci podzimního rozšíření Základní programové nabídky. Jde o nové programy nejrůznějších žánrů: NASA TV, NASA TV UHD, Polsat, TVN, nový český celoplošný program A11 a regionální TV Beskyd.

  1. NASA TV je program, který přináší informace o vesmíru, kosmonautice a výzkumech vesmírů, které provádí NASA-Národní úřad pro letectví a vesmír.
  2. Program NASA UHD je v ultra vysokém rozlišení. Na obrazovce tak diváci uvidí záběry z vesmíru, které nasnímaly družice a teleskopy NASA ve 4k rozlišení.
  3. Polsat je polský komerční program se zaměřením na filmy a zábavu.
  4. TVN je polský komerční program se zaměřením na filmy a zábavu.
  5. A11 je nový český celoplošný program, zaměřený na regionální zpravodajství, zábavu, dokumenty, talkshow, rozhovory a filmy. Novinky z měst a krajů doplňuje vlastní tvorba, zahraniční seriály, publicistický magazín Zaostřeno, netradiční talk show Světlá hodinka s Jaroslavem Duškem, zábavný pořad Mladý svět nebo seriál novináře Josefa Klímy o zločinech 90. let.
  6. TV Beskyd je regionální program přinášející informace o dění u sousedů ve Frenštátě a Rožnově pod Radhoštěm.

 

V rámci volného vysílání, které probíhá od 7. 11. do 5. 12., budou pro zákazníky KTKdigi odkódovány 2 kanály z placené nabídky: Viasat History HD a SPORT 1 HD. Po celý listopad mohou všichni zákazníci KTKdigi, bez ohledu na svůj balíček, přepnout televizor na dočasně odkódované programy. 

Se stanicí Sport 1HD sportovní fanoušci zcela jistě ocení hokejovou bitvu mezi Oceláři Třinec a švédskými Skellefteå AIK nebo zajímavý duel Tipos Extraligy mezi Košicemi a Duklou Michalovce.

Viasat History HD už téměř 20 let oživuje historii úchvatnými dokumenty, které nabízejí čerstvý a moderní náhled na historii, které baví a zároveň nutí k přemýšlení. Ústředním bodem je evropská historie, odhalování tajemství minulosti a jejich vlivu na nás dnes. Co vás čeká v listopadu? Letos uplynulo 60 let od chvíle, kdy byl v průvodu aut na náměstí Dealey Plaza v texaském Dallasu smrtelně postřelen prezident John F. Kennedy. Na Viasat History budou uvedeny tři zásadní dokumenty, které se hlouběji zabývají událostmi onoho osudného dne.

 

P O D Z I M N Í   V Í T R – tak je nazváno setkání ctitelů malíře Zdeňka Buriana, kteří přijedou z celého světa do Štramberku od 16.-19. 11. 2023. Ve čtvrtek proběhne křest knihy Pravěký svět Zdeňka Buriana II. s autogramiádou a od pátku do neděle sběratelská burza, přednášky, výlety a projekce.

 

V kulturním domě se 3. a 4. 11. 2023 konal Motýlek, tedy přehlídka tance, zpěvu a dramatické tvorby dětí a mládeže s handicapem. Letos měl Motýlek podtitul „V oblacích“. 26. ročník nabídl 26 vystoupení. Přehlídka, během níž předvádějí handicapovaní svůj um zdravému publiku, má v Kopřivnici bohatou historii. Za jejím zrodem přitom stojí obyčejné přání pedagogů veřejnosti představit, co děti, i když něčím omezené, dokážou. Prvotní impuls, vedoucí ke vzniku Motýlka, vyslala Dagmar Jančálková, bývalá ředitelka Základní a mateřské školy Motýlek, před 26 lety. Tenkrát zjistili, že příležitostí pro hendikepované děti je velmi málo, a tak vznikla jedinečná přehlídka přímo v Kopřivnici. Po čtvrtstoletí je již hlavní ideou Motýlka nejen prezentace handicapovaných dětí, ale především jejich integrace do společnosti. Přehlídka začala již v pátek 3. 11., kdy se odbývaly jevištní zkoušky a byl připraven i pestrý program především pro účinkující. V sobotu odpoledne vyvrcholila přehlídka galaprogramem, během kterého se představilo 254 účinkujících. Téměř čtyřhodinový galaprogram moderoval Roman Pastorek a k vidění byla různorodá vystoupení, především taneční skladby, divadelní scénky, případně hudební čísla v podání dětí a mladých lidí s různým druhem a stupněm tělesného či mentálního postižení. Motýlek v oblacích je za námi a chystá se další ročník. Už teď se pedagogové rozmýšlejí, co bude nejlepší pro příštího Motýlka, který bude halloweenský.

 

V Kopřivnici odstartovala kampaň s názvem Stop brajglu. Jejím cílem je vyburcovat obyvatele města, aby nevytvářeli černé skládky u kontejnerových stání. Odkládání velkoobjemového odpadu u popelnic je dlouhodobý problém, který město hyzdí a přispívá k množení štěnic či potkanů. Proto se město po třech letech opět rozhodlo na tuto situaci upozornit a na nejproblematičtějších místech nainstalovali informační cedule. Někteří lidé možná stále nevědí, že tento odpad k popelnicím nepatří. Z toho důvodu je zapotřebí jej svážet, nicméně tento svoz vyjde městský rozpočet asi na 150 tisíc korun ročně.Na cedulích, které byly u černých skládek instalovány minulý týden, našli lidé informace, kde a kdy mohou odpad zdarma odevzdat nebo jaká pokuta jim za vytvoření černé skládky hrozí. Na vývoz velkoobjemového odpadu si lidé mohou objednat u Slumeka malou dodávku, za kterou zaplatí sto korun, případně velkoobjemový kontejner za dvě stě korun. Jde o symbolické částky, jelikož město tento odvoz dotuje.

 

Bylo ukončeno hlasování o Koprojektech letošního roku. Na vítěze čeká milion korun z participativního rozpočtu města Kopřivnice. O tom, který z 5 návrhů vyhraje, rozhodla veřejnost svým hlasováním. Z celkového množství 1298 platných hlasů získal 466 hlasů, a tedy zmíněný milion, projekt smyslové a terapeutické zahrady za sociálně terapeutickými dílnami Effatha. Prostor, který aktuálně slouží zejména k venčení psů a přespávání osob bez přístřeší, by se měl proměnit v mezigenerační zahradu, která bude sloužit k zábavě a odpočinku veřejnosti i klientům Effathy. Zahrada by měla působit na všechny smysly. Budou tu aktivity pro děti i seniory, například discgolf, dřevěné piškvorky, vyvýšené záhony, bosochodník a kopeček k sáňkování. Realizace proběhne v příštím roce. Na druhém místě s 324 hlasy skončila obnova dětského hřiště za Katolickým domem a na třetí příčce s 311 hlasy se umístil záměr vytvořit odpočinkové místo U Hurského.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice