14. 6. 2021

V Mošnově vznikne výrobní a vývojové centrum firmy ABB za 300 milionů. Do roka by měla být podle mezinárodní společnosti ABB dostavěna budova nového výrobního a vývojového centra, které se v úterý začalo stavět v mošnovské průmyslové zóně. Do projektu v místě, kde lze využívat silniční, železniční i leteckou dopravu, firma plánuje investovat na 300 milionů korun. V první fázi by nedaleko letiště mohlo najít práci zhruba 120 lidí. Většina se má do Mošnova přesunout ze stávajících prostor v Ostravě-Hrabové. Společnost ABB působí v Ostravě déle než dvě desítky let. Stavbou nového centra se chce firma s krajem ještě více propojit.

 

Na Novojičínsku přibude další rozhledna. Téměř dokončená stavba je k vidění v Blahutovicích nad Odrou, místní části Jeseníku nad Odrou, která je součástí přeshraničního česko-polského projektu „Silesianka“ – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Nová rozhledna kuželovitého tvaru bude otevřená ke konci srpna 2021. Rozhledna v Blahutovicích nad Odrou bude mít vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů nad úrovní okolního terénu, posezení pro turisty a cyklisty. Stezku Silesianka tvoří nové i straší vyhlídky a rozhledny, v České republice třiadvacet, v Polsku jedenáct. Na Novojičínsku vznikly nově jako součást projektu rozhledny Okrouhlík ve Slatině, Veselská rozhledna ve Veselí u Oder a nyní rozhledna Blahutovice.

 

Základní škola v Lubině v pátek 11.6. slavnostně otevřela pro veřejnost KNIHOBUDKU, která bude sloužit nejenom dětem školy, ale i široké veřejnosti. Můžete si zdarma zapůjčit knížky nejenom pro děti, ale i pro dospělé. Pro naši KNIHOBUDKU budou platit tato pravidla: půjč si knihu, přečti a vrať, knihu můžeš vyměnit za jinou, knihu můžeš i darovat, pokud je v poličce místo, nebo ji věnuj škole, ona knihu opět vrátí do oběhu, zacházej s knihami slušně, nenič je

udržuj v Knihobudce pořádek a nezapomeň – zdánlivě nepotřebná knížka může udělat radost jiným. Pokud doma máte nepotřebnou knížku a chcete udělat radost ostatním, kteří si ji rádi přečtou, můžete ji – nebo je – věnovat škole, my je budeme v Knihobudce vyměňovat a dávat do oběhu. Za každou knížku již dopředu moc děkujeme.

 

V Novém Jičíně navýšili očkovací kapacitu v nemocnici Agel až na 500 osob denně, navíc také rozšířili provozní dobu vakcinačního centra od 6 do 18 hodin. Plynulý systém průběhu očkování v prostorách bývalé ústavní lékárny nyní zajišťuje nový vyvolávací systém, který novojičínská nemocnice do vakcinačního centra pro tyto účely pořídila. přihlašování k vakcinaci probíhá výhradně prostřednictvím centrálního rezervačního systému Ministerstva zdravotnictví České republiky.

 

Transfuzní oddělení NJ nemocnice vyslyšelo přání dárců plazmy a rozšířilo odběrové časy v ranních hodinách, a to ve dnech pondělí a pátek od 5:45 do 12:45 hodin. S ohledem na nadcházející letní měsíce jsou aktuálně potřebné všechny krevní skupiny, ale i plazma a novojičínská nemocnice proto uvítá každého dárce. Zájemci se mohou z pohodlí domova zapsat do online rezervačního systému.

 

Příbor otevřel v dubnu letošního roku nový Sběrný dvůr Točna a RE-USE centrum. To nabízí druhou šanci věcem, které by zbytečně skončily například na skládce. Nepotřebné věci tak nemusí lidé vyhazovat a za drobný poplatek mohou posloužit novému majiteli. Do re-use centra může přivézt věci pouze občan města příbor a jeho místních částí, tedy ten, kdo v sousedním městě hradí poplatek za odpad. S Kopřivnicí nyní není uzavřena dohoda o možné spolupráci, přesto nakoupit si zde věci z druhé ruky za manipulační poplatek může každý zájemce. Centrum se setkalo se zájmem lidí a nabídka je poměrně pestrá. Věci jsou evidovány QR kódem a barevné polepy uvádějí stanovenou cenu, bílou nálepkou jsou označeny věci zdarma jako například knihy a další barvy jsou v hodnotě od 10 do 200 korun. Centrum disponuje i webovou aplikací, která je volně přístupná.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice