14. 7. 2022

Specialisté v Diagnostickém centru umí vyšetřit kostní věk dítěte. Jedná se o posouzení, zda se kostra dítěte vzhledem k jeho věku vyvíjí přiměřeně, zda je kostní věk opožděn nebo naopak urychlen. K tomuto účelu se nejlépe hodí snímek ruky – u praváka levá, u leváka pravá, aby byl co nejvíce potlačen vliv fyzické práce. Postupný vývoj, tvarování a zrání jednotlivých kůstek zápěstí totiž umožňuje přesnější a podrobnější posouzení než jakákoliv jiná část těla. Vývoj se posuzuje od narození až po věk 18 let, kdy vývoj končí a kosti nabývají definitivní podobu.

Posouzení je důležité především k rozpoznání toho, zda například malý vzrůst dítěte je dán geneticky, tedy přirozeně, nebo zda je projevem choroby. Na pracovištích v Novém Jičíně a Frenštátě pod Radhoštěm AGEL Diagnostické centrum zavedlo posuzování kostního věku podle rozšířeného a nejdůkladnějšího přístupného systému. Na základě jednoduchého rentgenového snímku a informací o výšce a váze dítěte a výšce jeho rodičů, získá lékař informace o tom, zda je vývoj kosti přiměřený věku, zda je urychlen nebo opožděn, zda dítě netrpí hormonální nebo jinou chorobou a jakou výšku bude mít, až dospěje.

 

Do regionu se po 30 letech vrací ARMÁDA ČR. V Mošnově vznikne moderní logistické centrum, které dá zdejšímu letišti zcela nový rozměr. Místní obyvatelé díky tomu získají nová pracovní uplatnění a armáda důležité zázemí pro podporu našich i aliančních jednotek. Takový je záměr memoranda o spolupráci, které 14. 7. 2022 podepsali ministryně obrany Jana Černochová a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák za přítomnosti ministra financí Zbyňka Stanjury.

Centrum nebude sloužit bojovým účelům, ale zejména logistickým potřebám Armády České republiky, tedy především pro přepravu materiálu a techniky českých vojáků i pro přesuny spojenců. Podle ministryně tak bude splněn i požadavek Aliance na poskytnutí podpory hostitelskou zemí například při spojeneckých cvičeních, protože letiště je schopné přijímat i největší dopravní letouny.

Armáda počítá s tím, že na ploše 40 hektarů vybuduje středisko, jež bude sloužit potřebám praporu podpory nasaditelných sil, který v současnosti sídlí v Rakovníku. Půjde o jednotku v síle roty, tedy zhruba o tři stovky vojáků. Ty by se mohly rekrutovat z velké části v Moravskoslezském kraji.

Přibližně třetina pozemků je již ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, zbylé plochy bude kraj vykupovat od soukromých vlastníků i obcí. V areálu letiště vyrostou objekty pro zaměstnance a pro skladování. Díky podpoře Ministerstva financí se zrekonstruuje letištní dráha a dobuduje dopravní a inženýrská infrastruktura. Po rekonstrukci, která započne nejpozději za tři roky, tak v regionu vznikne zcela unikátní propojení letecké, dálniční a železniční dopravy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice