14. 8. 2019

Podvodník opět vybíral peníze, prý na děti. Již podruhé v krátké době převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Novém Jičíně (ÚZSVM) různé drobné předměty a peníze po jistém podvodníkovi. Již v dubnu získal úřad 96 předmětů, kterých se týkal trest propadnutí věci. Byly zabaveny muži z Kopřivnice, jenž předměty prodával před nákupním střediskem ve Frenštátě pod Radhoštěm s tím, že se jedná o charitativní sbírku pro postižené děti. Muž ale vybrané peníze použil pro sebe, a tak ho neminul trest propadnutí věcí a pokuta 9,5 tisíce korun.

Svérázný prodejce se tak dopustil přestupku proti pořádku podle přestupkového zákona, neboť na území města Nový Jičín je zakázán pochůzkový prodej a pochůzkové poskytování služeb. Za to dostal ve dvou řízeních pokutu v celkové výši 45 tisíc korun, trest propadnutí zabavených věcí a finanční hotovosti ve výši 510 korun.

 

Přípravy na expedici Tatra kolem světa 2 dosáhly významného mezníku. Už několik měsíců jsou v plném proudu přípravy na expedici Tatra kolem světa 2, která chce navázat na obdobnou výpravu z konce 80. a začátku 90. let minulého století. Stavba speciálního vozu TATRA pro nadcházející expedici významně pokročila, a jeho podoba tak začala nabývat konkrétních rysů. Na expedici Tatra kolem světa 2 vyrazí její iniciátoři Marek Havlíček a Petr Holeček se speciálním vozem TATRA v provedení 4×4, který bude vyveden v originálním moderním designu a opatřen logem odkazujícím na první výpravu, kterou absolvoval automobil TATRA T 815 GTC. Vůz pro připravovanou expedici začal získávat svou konečnou podobu 26. července, kdy technici na podvozek tatrovky instalovali speciální na zakázku vyrobenou nástavbu.

Nástavba, v níž budou umístěny sedačky účastníků expedice i její zázemí, je vyrobena z hliníku za pomocí nýtů a speciálních lepidel, přičemž konstrukční práce na ní trvaly několik měsíců. Nosný rám je pozinkovaný a díky použitému materiálu je celý skelet velmi lehký, váží pouze 1380 kg. Po instalaci skeletu nástavby na vozidlo bude následovat zabudování interiéru i vybavení a také úprava exteriéru pod taktovkou světově uznávaného grafického designéra Pavla Fuxy. Současně budou technici pracovat i na úpravách tatrováckého podvozku, a to za použití dílů dodaných společností TATRA TRUCKS, která expedici oficiálně podporuje po technické, ale i marketingové a mediální stránce. Automobilka dodá především komponenty pro odpružení a stabilizaci podvozku, speciální nádrže a také systém centrálního huštění pneumatik.

Má jít o největší expedici kolem světa, které se bude moci postupně zúčastnit až 600 lidí. Koncept expedice je totiž unikátní, speciálně upravená tatrovka bude mít vyhrazená místa pro zájemce, kteří se budou moci postupně k expedici přidávat na různé úseky. Stanou se tak součástí něčeho neopakovatelného, zažijí největší dobrodružství svého života a zároveň podpoří průběh výpravy i s ní související projekty. Expedice bude rozdělena do čtyř etap, přičemž speciální tatrovka bude mezi etapami na jednotlivé kontinenty přepravována lodí.

 

V areálu kopřivnické společnosti Slumeko vzniká nová garáž pro parkování čtyř velkých nákladních automobilů zajišťujících svoz odpadu či údržbu kanalizací, které doposud stojí na volném prostranství a nejsou nijak chráněny proti nepříznivým klimatickým podmínkám. Stavba navazuje na objekt stávajících garáží a dílen v areálu a bude dokončena do konce listopadu, kdy skončí na ulici Krátké dopravní omezení spojené s výstavbou. Součástí garáží bude také nový sklad dopravních značek.

 

Dinosauří renesanci v Lašském muzeu vystřídala nová expozice. Výstavní prostory ve čtvrtek 8. srpna zaplnily netradiční kombinace fotografií a šperků. Své umění vystavovují výtvarnice Marta Švajdová a fotograf Dalibor Kvita.

Marta Švajdová se dlouhodobě věnuje výrobě šperků a uměleckých artefaktů. Nejčastěji vyrábí ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Letos v červnu svá díla vystavovala na Mezinárodním sympoziu současného šperku v Trutnově. Dalibor Kvita začínal s digitální fotografií, avšak postupně přešel na dnes téměř zapomenuté fotografické techniky. Na výstavě zvané Argentum se představují jak samostatně, tak především prostřednictvím svých společných děl, Daliborových netradičních fotografií, doplněných Martinými šperkařskými zásahy, uvedl kurátor muzea Pavel Dvořák. Návštěvníci Lašského muzea si budou moci výstavu prohlédnout do 15. září.

 

Až do konce léta jsou v malém sále katolického domu k vidění fotokoláže Karla Kudery. Fotograf propojil v kolážích Kopřivnici s americkými městy. Kopřivnický fotograf, grafik a výtvarník Karel Kudera vytvořil řadu fotografických koláží či fotomontáží, v nichž propojil svou rodnou Kopřivnici s s nejrůznějšími symboly velkoměst. Mnohá propojení působí zajímavě, Kuderu inspirovala architektura našeho města, které vzniklo během pár let z vesnice, a začal ji propojovat s architekturou míst z úplně jiné části zeměkoule, s velkoměsty či dalšími lokalitami. Pozorný divák pozná Bryce Canyon, Skalisté hory, nebo třeba tramvaje z Olomouce. Prohlídku je nutné si předem domluvit s vedením katolického domu.

 

Městská knihovna zve na výstava obrazů Petry Jarošové LOUKY A ANDĚLÉ. Malířka pochází z Uherského Hradiště a působí ve skupině amatérských výtvarníků pod vedením akad. malíře prof. Kamila Mikelana. K poznání a vnímání energie barev se hlouběji dostala také díky léčebnému systému Aurasoma, který studovala. V Bratislavě a také v Anglii absolvovala kurz praktikanta této metody, která se řadí k „celostním“ terapiím a zabývá se odstraněním nemocí a problémů vzniklých psychikou, duševní nebo mentální nerovnováhou pomocí vlivu barev na psychiku člověka. Výstavu je možno zhlédnout v čítárně knihovny v kulturním domě do 24. 9.2019.

 

Sérii prázdninových promenádních koncertů pro zpříjemnění nedělních letních večerů v neděli 4. srpna uzavřela Expedice Apalucha. Kdo nestihl využít nedělní programy, má ještě poslední šanci na konci prázdnin. Samostatný koncert pod širým nebem se chystá v sobotu 31. srpna. Tentokrát se představí Komorní orchestr Kopřivnice. Repertoár tvoří komorní skladby od baroka až po hudbu současnou. V případě nepříznivého počasí se program z parku přesouvá do Ringhofferovy vily.

 

Po dlouhých 23 letech se do Ostravy vrací světový pohár v silniční cyklistice. Jedenáctý ročník největšího mezinárodního etapového závodu v České republice Czech Tour 2019 začne 15. srpna, kdy odstartuje v 17 hodin z Trojhalí. Úvodní etapou bude týmová časovka o délce 16,2 kilometru, která povede centrem města, z Nové Karoliny směrem na Hranečník a Radvanice. Do prestižního závodu nastoupí týmy, které přijedou do Ostravy přímo z Tour de France, Bora-Hansgrohe a Mitchelton Scott, chybět nebudou Ital Matteo Trentin a Jihoafričan Daryl Impey. Domácí cyklistiku bude v závodě reprezentovat špičkový český tým Elkov Author s novým mistrem České republiky Františkem Sisrem. Se čtyřmi etapami, které začnou v Ostravě a skončí ve Šternberku, se popere celkem dvacítka týmů zvučných jmen. Velkou cyklistickou akci, kterou podporuje město Ostrava i Moravskoslezský kraj, budou provázet krátkodobá dopravní omezení.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice