15. 1. 2021

Žákům devátých tříd pomůže ve výběru střední školy Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje. Ten se bude s ohledem na pandemii konat on-line formou, a to od 18. ledna do 4. února. Termíny videokonferencí budou rozděleny podle jednotlivých okresů, aby se v nabídce 116 zapojených škol budoucí středoškoláci a jejich rodiče snáze orientovali. Zástupci jednotlivých škol budou mezi 10. a 18. hodinou odpovídat na dotazy budoucích uchazečů a jejich rodičů, školu budou prezentovat také prostřednictvím videí, fotek, případně rozhovorů se stávajícími žáky školy.

„Stránky veletrhu budou pro zájemce aktivní již od 15. ledna 2021. Žáci i jejich rodiče se budou moci seznámit s oborovou nabídkou již před začátkem on-line veletrhu a udělat si představu o jejich možnostech. Na stránkách bude přehled úplně všech středních škol a jejich oborů včetně těch, které se do veletrhu nezapojí. Věřím, že veletrh, ale i samotné stránky budou při rozhodování, kam po základní škole nastoupit, užitečný pomocník,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Termíny videokonferencí jsou rozděleny podle jednotlivých okresů:

18. 1. a 27. 1. – okres Bruntál

19. 1. a 28. 1. – okres Frýdek-Místek

20. 1. a 1. 2. – okres Karviná

21. 1. a 2. 2. – okres Nový Jičín

25. 1. a 3. 2. – okres Opava

26. 1. a 4. 2. – okres Ostrava-město

 

Tatra Trucks loni dodala 1186 vozů a splnila své závazky. Celkem dodala zákazníkům 1186 vozů. V roce 2020 také oslavila jubilejní 170. výročí svého založení. V souhrnu kopřivnická automobilka za rok 2020 vyrobila 1181 a prodala 1186 vozů, z toho téměř 60 procent mířilo na export, přes 40 procent pak na český a slovenský trh. V roce 2020 Tatra Trucks získala společně s partnerskými společnostmi i nové zakázky a vyrobila unikátní vozidla. Především šlo o dodávku 41 hasičských speciálů Tatra Force 4×4 s opcí na dalších 5 kusů pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Již počátkem roku Tatra Trucks ve spolupráci s Excalibur Army a THT Polička dodala HZS České republiky dvě speciální hasičská vozidla – cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 15 Triton a velkoobjemovou cisternu CV 40, která jsou ve svých kategoriích jedinečná. Na obranném veletrhu MSPO v polských Kielcích podepsali zástupci společností Tatra Export a Huta Stalowa Wola smlouvu o spolupráci na projektu obrněného vozidla s podvozkem Tatra 4×4, které bude nabídnuto polské armádě. Tatra Trucks výrobní plány i dodávky zákazníkům splnila i přesto, že musela čelit některým obtížím. Ty vznikaly především kvůli zpoždění dodávek komponentů od některých subdodavatelů, u kterých pandemie a omezení z ní plynoucí způsobily výrobní komplikace. Management Tatra Trucks problémy řešil operativním přeskupováním plánu výroby a sestavením nového pořadí produkce vozidel.

 

Ostravská zoo přivítala první mládě roku 2021, má se čile k světu a zimy se nebojí. 4. leden 2021 – to je datum narození prvního mláděte nového roku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. V tento den tam přišel na svět sameček plemene ovce domácí valaška. Malá ovce obohatila stádo, ve kterém je ještě jedno zimní mládě – samička narozená koncem loňského roku. Odolné plemeno Ovce domácí – valaška často rodí uprostřed zimy. Podle odborníků se mláďata nebojí zimy a jsou prakticky ihned schopna pobývat venku i za nízkých teplot.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice