15. 5. 2015

 

Velká cena Kopřivnice v šachu se koná v pátek 15. 5. 2015 v  Domě dětí a mládeže v Kopřivnici.

 

 

V pátek 15. května se v Kopřivnici uskuteční první farmářský trh letošního roku. Na pěší zóně v centru města bude možné od 9 do 16 hodin opět nakoupit čerstvé kuchařské suroviny, domácí potraviny i zajímavé regionální výrobky od pečlivě vybíraných prodejců. Tentokrát se nakupující mohou těšit také na rozšířenou nabídku sazenic. Na letošek město naplánovalo opět čtyři termíny – v květnu, červnu, září a říjnu. Trhy se konají vždy v pátek. Letos první trh bude nabízet i sazenice zeleniny, bylinek, ovocných stromků, keřů, okrasných rostlin, letniček a skalniček.

 

 

Novou odbornou třídou odpovídající současným vzdělávacím trendům se může chlubit další základní škola v Kopřivnici. Díky dotaci z ROP Moravskoslezsko byla nedávno dokončena modernizace učebny fyziky na ZŠ a MŠ 17. listopadu.

 

 

Osm jednotek hasičů se zapojilo v úterý odpoledne do vyvážení a hašení hořících kup lisovaného sena z velkokapacitního seníku v Petřvaldu, místní části Petřvaldík, uvnitř něhož začalo hořet v pondělí večer. Většinu sena se podařilo ve spolupráci se zemědělským nakladačem vyvézt během osmi hodin ven, a požár tak uhasit do úterní půlnoci, do středečního rána hlídaly zbytky po požáru dvě jednotky dobrovolných hasičů z Příbora a Studénky. Předběžná škoda byla odhadnuta na 8,3 milionu korun. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření.

 

 

Druhé, doplněné vydání Almanachu příslušníků československého zahraničního vojska 1939 1945 z území Novojičínska autora Václava Langera z Kopřivnice, vydávají při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně a Československá obec legionářská, jednota Nový Jičín. Oficiální křest Almanachu příslušníků československého zahraničního vojska 1939 1945 z území Novojičínska se uskuteční v pátek 15. května na slavnostním setkání členů novojičínské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské, jednoty Nový Jičín, které se uskuteční v Šenově u Nového Jičína.

 

 

Opět po roce se v sobotu 16. května koná již 27. ročník Běhu na Velký Javorník, který pořádá Pohorská jednota Radhošť. Závod je součástí Maratonstav – Altra Českého poháru v běhu do vrchu. Na závodníky čeká trať dlouhá 10,2 km a součet převýšení je 564 m. s cílem v areálu chaty na Velkém Javorníku (912 m.n.m.). Start závodu je plánován na desátou hodinu. Startuje patnáct mužských i ženských kategorií, od žákovských po veteránské a jedná se o veřejný závod pro každého. Přijďte se tak aktivně zúčastnit, nebo povzbudit! Traťové rekordy drží Radim Berka a Adéla Esentierová. Oba je zaběhli v loňském ročníku.

 

 

Letos poprvé i v Novém Jičíně můžete 16. 5. 2015 navštívit celosvětovou akci Restaurant Day. Z chodníčku Na Skalkách se na jeden den stane provizorní restaurace, ve které můžete ochutnat dobroty od babiččiných koláčků, přes polévky, masíčka, až po delikatesní dezerty. Na Skalkách si „Novojičíňáci“ „otevřou“ své vlastní jednodenní restaurace a pokusí se oslnit svým kulinářským uměním. Co se velmi cení, je i originalita a nápaditost nejen v receptech, ale i stylu podávání, vzhledu a atmosféry. Zájemci – restauratéři se mohou hlásit na emailu renata@rodinne-centrum.cz.

 

 

Třetí květnový víkend je ve znamení zahájení hradní sezóny. Slavnosti s tím spojené můžete zažít třeba na hradě Hukvaldy. Víkend vám zpříjemní souboje Rytířů z Hückeswagen, ukázky střelných a palných zbraní, dobová hudba Subulcus i pestrá nabídka hradního občerstvení. Areál hradu je veřejnosti přístupný od 9.00 do 18.00 hodin, v sobotu se program uskuteční od 11.00 do 17.00 hodin a v neděli od 11.00 do 15.30 hodin.

 

 

 Zahajovat hradní sezónu bude také Slezskoostravský hrad, který nabízí program v sobotu od 10.00 do 22.00 hodin a v neděli od 10.00 do 18.00 hodin.

 

 

Kromě hradů se zahájení sezóny dočká také Větřkovická přehrada… Od 10.00 hodin vás čeká hudební program, bohaté občerstvení a spousta zábavy. Zastavit se můžete třeba po cestě z hradu Hukvaldy.

 

 

Ve Štramberku bude o tomto víkendu opravdu živo. Konat se zde totiž bude tradiční pouť. Po oba víkendové dny bude centrum města i přilehlé ulice plné stánků a zábavních atrakcí. A kdo se již poutě nemůže dočkat, může se zabavit na předpouťovém večeru. Ten se koná v sobotu od 21.00 hodin v restauraci Dallas ve Štramberku za účasti kapely Anděl.

 

 

V sobotu  místní sdružení Pionýr Kopřivnice připravilo netradiční akci s názvem Putování po pramenech. Všichni ti, kteří chtějí poznat prameny v okolí Kopřivnice, nechť se dostaví v 9.30 hodin před budovu kulturního domu Kopřivnice. Vycházka bude celodenní s přibližným návratem v 17.00 hodin.

 

 

 Senioři mají možnost strávit jarní den na kolech. Město Kopřivnice připravilo v rámci projektu Aktivní senior 2015 cyklovýlet s podtitulem „Otevírání Poodří“. Milovníci cykloturistiky mohou vyrazit v sobotu v 8.30 hodin od autobusového nádraží na společný výlet na kolech po známých i méně známých cyklostezkách našeho regionu s cílem na zámku v Bartošovicích, kde se koná tradiční akce „Otevírání Poodří“. Kromě ní účastníci zavítají na Zámeckou naučnou stezku, slavnostní otevření historického mlýna „Oživlý mlýn“ s výstavou fotografií a cimbálovkou Pramínky i do záchranné stanice pro volně žijící zvířata.

 

 

V rámci hesla „Kdo si hraje, nezlobí“ přiveze provozovatel koupaliště RICCO své nafukovací atrakce na Krytý bazén v Kopřivnici. Vyřádit se zde můžete v sobotu od 14.00 do 17.00 hodin v rámci běžného bazénového vstupné!

 

 

 Na neděli Skauti Příbor připravili dětem Pohádkový les. Členové Junáka v kostýmech večerníčkových bytostí budou dětem zadávat netradiční zábavné úkoly na trase kolem řeky Lubiny. Trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky takže dorazte všichni! Na všechny děti pak v cíli čeká odměna. Startuje se od dětského hřiště na rohu ulic Erbenovy a Na Nivách ve 14.00 hodin. V případě deště se akce uskuteční v prostorách skautské budovy v Městském parku.

 

 

 

Kdo rád tancuje a vyjadřuje se pohybem je vítán 17. května od 9:00 do12:00. Milada Fialová se rozhodla obnovit taneční představení Obrazy vody a vytvořit nové představení na živou hudbu s názvem Stromy v nás kolem nás. Kdo by chtěl přispět svým tvůrčím přínosem, je vítán.Tréning je každou neděli od 9.00 do 12.00, v zrcadlovém sále KD. Na věku ani na tanečních zkušenostech nezáleží, důležité je, aby se tu sešli lidi, kteří jsou ochotni věnovat každou neděli dopoledne tvorbě, tanci, pohybu, kteří chtějí dát něco ze sebe. Hudbu tvoří Martin Kuboš a zpívat bude Eva Moravčíková, připojit se mohou i další muzikanti.

 

 

  1. května – 6. září 2015 – TRAMPING NA PŘÍBORSKU. Výstava věnovaná trampingu v Příboře, Kopřivnici a širšímu okolí. Vernisáž výstavy s typickým trampským hudebním projevem se uskuteční v pondělí 18. května 2015 v 17.00 hod.
 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice