16. 1. 2017

 

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v sobotu 14. ledna v poledni u smrtelného úrazu poblíž obce Horní Sklenov na Frýdecko-Místecku. Operátorům ZZS byl před třináctou hodinou nahlášen pád stromu na člověka v lese a vážné zranění. Na místo ihned odstartovala posádka Letecké záchranné služby z Ostravy a vyslán byl rovněž pozemní tým rychlé zdravotnické pomoci z Kopřivnice. Dvaačtyřicetiletý muž byl při práci v lese zasažen částí padajícího stromu. Poté zůstal v bezvědomí, v době příjezdu posádek ZZS již selhávalo i dýchání a srdeční činnost pacienta. Záchranáři zahájili resuscitační péči za použití přístrojové techniky a léků, která se však ukázala jako marná. Postižený utrpěl závažná poranění hlavy, kterým i přes intenzivní pomoc na místě podlehl.

 

Taneční soutěž Tatra získala ocenění za přínos. V loňském roce oslavila taneční soutěž Tatra neuvěřitelné padesátileté výročí. Pět desítek ročníků a zejména přínos pro taneční sport se rozhodl ocenit Česky svaz tanečního sportu v rámci slavnostního galavečera. Do Prahy, kde se Galavečer tanečního sportu v sobotu 7. ledna odehrál, byli pozváni nejen zástupci města Kopřivnice, ale také zástupci kopřivnického kulturního domu. Čestné uznání za přínos pro taneční sport nakonec z rukou prezidenta Českého svazu tanečního sportu Petra Odstrčila převzal starosta města Miroslav Kopečný.

 

Cena vodného a stočného se od 1. ledna 2017 zvyšuje. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava nyní stanovila cenu za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky v našem regionu na 41,41 korun za metr krychlový včetně 15% DPH a za odvádění a čištění odpadních vod na 37,32 korun včetně DPH. U vodného představuje meziroční rozdíl 71 haléřů (1,74 %), u stočného 14 haléřů (0,4 %), souhrnně jde o 85 haléřů, tedy 1,09 % včetně 15% DPH.

 

Záměr vybudovat nové muzeum automobilů Tatra v hale bývalé slévárny poblíž místního zimního stadionu zřejmě skutečně dojde naplnění. Ministerstvo pro místní rozvoj doporučilo společný projekt Moravskoslezského kraje, Muzea Novojičínska a Tatry Trucks k financování. Právě zisk evropské dotace z jednadvacáté výzvy Integrovaného regionálního operačního programu byl zásadní podmínkou, aby se nové muzeum, zaměřené především na nákladní vozy, skutečně začalo budovat. Krajský úřad jako předkladatel projektu žádá o podporu ve výši zhruba 120 milionů korun. Tatra do projektu vloží historickou budovu slévárny, ve které by mělo muzeum sídlit, a také exponáty včetně nově nakoupených kolekcí veteránů, které veřejnost zatím neměla možnost vidět.

 

Už příští týden by měl v Tiché nedaleko Kopřivnice a Frenštátu pod Radhoštěm vypuknou jubilejní 20. ročník recesní akce Tichavský Tuleň. Součástí setkání s promítáním, hudbou a besedami je nedělní koupání nahých otužilců pod splavem v řece Tichávce, která teče pod místním kostelem. Ke Kneblům, kteří zde žijí s rodinou velmi skromně, se na víkend sjedou cestovatelé, přátelé a lidé alternativního charakteru. V neděli bude akce pokračovat přechodem otužilců – lidských tuleňů – po kládě nad řekou Tichávkou. Málokdo však po ní přejde bez pádu, mnozí z odvážlivců se tak v ledové vodě vykoupou nazí. Ohřívat se budou tradičně u ohně na břehu řeky, kde budou zpívat lidové písně. Na přednášky a besedy jsou zváni všichni, kteří mají chuť pobavit se, poznat něco nového, zazpívat si či tanečně se vydovádět. Akce se koná pod záštitou hnutí Techtle – Mechtle za přirozenější vztahy, jehož hlavním přesvědčením je žít tak, abychom škodili přírodě co nejméně a přitom pociťovali co možná největší radost ze života.

  1. ročník – 2007: https://www.ktkstudio.cz/archiv-studio/zpravodajsky-tydenik/26-ledna/

 

Moravskoslezský kraj má Instagram. Moravskoslezský kraj se připojil k milionům lidí a organizacím, které v Česku komunikují na sociálních sítích. Kromě Facebooku se nyní přihlásil také k Instagramu. Prostřednictvím této stále populárnější sociální sítě chce oslovit hlavně mladou generaci. „Říká se, že kdo dnes nemá ‚instáč‘, jako by nebyl. A že je to prostředek k tomu, jak se udělat hezčí, zajímavější, slavnější a bohatší. Moravskoslezský kraj tohle všechno sice nemá zapotřebí, protože krásný a zajímavý je, ale chceme, aby o tom lidé, hlavně ti mladší, věděli. A proto jsme zvolili tuto moderní formu komunikace prostřednictvím jednoduché, velmi šikovné a volně dostupné mobilní aplikace. Nenabízíme žádné PR nesmysly, ale kreativní a inspirativní obsah tak, aby bavil všechny zúčastněné. Těšíme se na všechny followery, přibývající komentáře a ‚lajky‘,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

 

Sportovní akce pro děti i dospělé pod názvem Raškohrátky se bude konat v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky už po páté. Akce je určena dětem i dospělým, kteří si chtějí hrát. Celá sportovní akce už tradičně proběhne první únorovou sobotu, tedy přesně 4. února 2017 od 13 hodin. Hlavní část programu, soutěže dětí ve sjezdu a skoku na lyžích, se odehraje na dětské sjezdovce u dolní stanice lanovky. Vedle maskota Horeček lvíčka Fittyho a celé řady sportovních legend, nebudou na akci chybět ani kamarádi z Centra volného času Astra, kteří připraví pro děti celou řadu doprovodných disciplín. Dospělí pak budou moci v odpoledních hodinách změřit své síly ve „Velevýdrapu“ do skokanského můstku.

 

Jste milovníky kvalitní gastronomie a gastronomických zážitků? Tak právě vám začíná ten správný měsíc roku. Každoroční Grad Restaurant festival s letošním tématem Baroko na talíři nabídne lidem od 15. ledna do 28. října k ochutnání vysokou gastronomii. Do festivalu se zapojí celkem 93 restaurací v celé České republice, které nabídnou jídla ze surovin, které byly typické v kuchyni pro urozenou společnost v 16. a 17. století. A také v Beskydech najdete restaurace, které se do festivalu zapojily. Navštívit můžete Valašskou kolibu v horském hotelu Sepetná v Ostravici nebo hotel Miura v Čeladné.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice