17. 1. 2022

Míra nezaměstnanosti ke konci roku dle očekávání vzrostla vlivem ukončení sezónních prací na 3,5 % z listopadových 3,3 %. NEZAMěstnaných je 258 173, volných pracovních míst poklesl na 343 148, Stále tak platí, že jeden uchazeč si může vybírat z více než jedné pracovní nabídky. Moravskoslezský kraj eviduje 42 152uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 12 939 volných míst. Podíl nezaměstnaných v kraji klesl na 5,1 procenta a na jedno pracovní místo připadají 3.3 žádosti.Na Novojičínsku je bez práce 3 356 lidí, míra nezaměstnanosti stagnuje na 3,2 %. V nabídce bylo 2167 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá 1, žádosti. Kopřivnici se v prosinci nově registrovalo 162 lidí. Celkem úřad eviduje 933 uchazečů o práci a v nabídce je u nás 910 volných míst. Na 1 místo vychází cca 1 % uchazečů. Míra nez. Činí 3,29.

 

Legendární závodník Karel Loprais s Tatrou 815 šestkrát ovládl Rallye Dakar. Rád se účastnil i mnoha dalších akcí, zejména motoristických. Karel Loprais zemřel dne 30. prosince 2020 v novojičínské nemocnici. Důstojné rozloučení s legendou chystají ve Frenštátě pod Radhoštěm na sobotu 22. Lidé se mohou přijít rozloučit s Karlem Lopraisem od 8.30 hodin do obřadní síně hřbitova, kde by měla držet čestnou stráž skupina Valachů. V 11 hodin začne smuteční obřad. Předpokládá se, že se všichni smuteční hosté do obřadní síně a na hřbitov nevejdou, proto se v neděli 23. ledna na náměstí Míru od 10 hodin uskuteční akce nazvaná Pozdrav do nebe pro Karla Lopraise. Na náměstí by měly dojet dakarské Tatry, Loprais tým, který se vrátí z Dakaru a další posádky, a také bývalí spolujezdci Karla Lopraise. Na velkoplošné obrazovce se budou promítat fotografie a filmy. Mezitím budou někteří lidé vzpomínat na to, jak Karla Lopraise poznali. Součástí akce budou zápisy do pamětní knihy, bude tam kondolenční kniha a plánuje se také pozdrav do nebe. Nedělní akce by měla skončit v pravé poledne.

 

Jeden z nejstarších hasičských sborů Novojičínska – sbor Štramberk oslavil vloni 145. výročí založení. Ve spolupráci s městem Štramberkem byla v 1. patře Muzea Zdeňka Buriana instalována také výstava. Výstava nabízí unikátní listiny a dosud nepublikované dokumenty, které byly náhodou objeveny vloni při prohlídce hasičské zbrojnice. Nejvzácnějším exponátem výstavy je hasičská vlajka. Vystavené exponáty dokazují, že nedílnou součástí hasičských aktivit byl odjakživa společenský život. Dochovala se vstupenka na hasičský bál za 60 krejcarů z roku 1890, či předválečná za 4 koruny a 90 haléřů. Součástí expozice jsou i staré uniformy, nářadí hasičů, prastaré hadice i část stříkačky Stařenky. Ta se do muzea nevešla. Expozici doplňují trofeje ze soutěží a ocenění za pomoc v krizových situacích. Vzhledem k současné situaci proběhlo zahájení 5. ledna bez vernisáže, otevřeno bude do 29. května 2022. Vstupné je dobrovolné.  

 

Městská knihovna oznamuje svým čtenářům, že letos musela přistoupit ke zvýšení poplatků. Po dlouhých sedmi letech bylo nutno všeobecné zdražování akceptovat a promítnout do ceníku, jde o registrace, upomínky a kvůli poštovnému i meziknihovní výpůjční službu. Kompletní přehled poplatků platný od 1. ledna 2022 najdete na www.kdk.cz/poplatky. Po zaplacení ročního poplatku můžete využívat jak služeb knihovny s čítárnou v kulturním domě, tak služeb pobočky Sever na ul. Francouzská. Stačí mít s sebou jen průkaz čtenáře. Celoroční poplatek pro dospělé se zvedl ze 120 na 160 kč, pro děti z 60 na 80 kč.

 

Žáci 9. tříd musí do 1. března odeslat přihlášky na střední školy. Ve výběru jim mohou pomoci nejen dny otevřených dveří, ale také Online veletrh středních škol Moravskoslezského kraje 2021/2022. V online verzi se konal i minulý ročník, letos se s nabídkou oborů budou moci zájemci seznámit 17. až 25. ledna.

 

V pátek 14. ledna vernisáž na Fojtstí zahájila fotovýstava Kopřivnice očima Jana Zahradníka. Výstava věnovaná sedmdesátým pátým narozeninám uznávaného kopřivnického fotografa představuje jeho tvorbu od dětství, kdy začal fotit ovlivněn svým otcem fotografem Janem Zahradníkem starším. Výstava potrvá do 3. dubna 2022.

 

V úterý   18. ledna se chystá PRO DĚTI: Zasněžený Bookstart – Hravé zimní dopoledne pro děti do 3 let a jejich doprovod. Budete si číst, povídat a hrát. Vyrobíte si také sněhovou vločku. Od 09:00, pobočka knihovny Sever v komunitním centru Pětka.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice