17. 10. 2018

 

Zbrusu nové cukrářské centrum budou mít k dispozici žáci Hotelové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Praktická výuka tak bude nejen atraktivnější, ale také modernější. Moravskoslezský kraj klade důraz na zkvalitňování podmínek vzdělávání ve středních školách, které zřizuje. Nové cukrářské centrum nabídne budoucím cukrářům i kuchařům moderní zázemí, ve kterém se naučí využívat nové technologie a výrobní trendy v cukrářském oboru. Nové cukrářské centrum bylo představeno v pátek 12. října 2018, bude stát téměř devět a půl milionu korun. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace a příspěvek od státu, zbývajících 10 % zaplatí škola ze svého investičního fondu. Hotelová škola bude díky novému cukrářskému centru spolupracovat ze základními školami, ale také s potenciálními zaměstnavateli absolventů školy. Kromě pořízení nových technologií byla zajištěna bezbariérovost školy, také bylo upraveno okolí.

 

Mateřská škola Zdeňka Buriana známá také jako Jeřabinka se může pyšnit titulem „Školka roku 2018“. Časopis Poradce ředitelky mateřské školy vyhlásil soutěž o Mateřskou školu roku 2018 s mottem: „Jsme jeden tým, jedna školka“. V soutěžním klání, do kterého se přihlásilo přes pět desítek zařízení z celé České republiky, získala kopřivnická MŠ Zd. Buriana první místo. Odborná porota soutěže hodnotila prezentace realizovaných projektů dané školy, a to hned v několika oblastech, týkaly se seznamování dětí se zdravou stravou, přípravy budoucích čtenářů, možností hrát si ve školce jinak a mnoha dalších aspektů. Naše školka byla oceněna například za projekt Zelená oáza, který zkvalitnil a obohatil naši bylinkovou zahradu o nové prvky, za úzkou spolupráci s kopřivnickou knihovnou a další zábavně vzdělávací aktivity.Díky vynikajícímu umístění v soutěži získala kopřivnická mateřská škola hodnotnou cenu, a to interaktivní koberec v hodnotě 100 000 Kč.

 

Na start Kateřinického trailu se postavilo 307 běžců z nejrůznějších částí nejen Moravskoslezského kraje, ale i z Prahy, Plzně a dokonce i Karlových Varů. Trail se konal uplynulou neděli v obci Kateřinice na Novojičínsku a běžci mohli vybírat z 15 závodních kategorií rozdělených dle věku účastníků. Nejmladší závodník neměl ani dva roky, nejstarší závodnici bylo 66 let. Pořadatelé nejlepším běžcům rozdali na 52 diplomů a medailí. Díky krásnému slunnému počasí a příjemným teplotám si závod maximálně užili nejen závodníci, ale i fandící diváci. Pořadatelem závodu byla obec Kateřinice za podpory Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Absolutním vítězem v kategorii mužů na 5750 m se stal Michal Oplt z Karlových Varů (s časem 00:21:24), který běhá za New Roll Runners. Ten si na Kateřinický trail doslova odskočil z dovolené, kterou s partnerkou trávil na Horní Bečvě. Mezi ženami na stejně dlouhé trati jednoznačně vyhrála Lenka Quittová z Kopřivnice (s časem 00:26:29), pro niž byl trail závodní premiérovou.

 

Státní svátek 28. října, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, mohou lidé oslavit i na Dni otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Od 10 do 14 hodin čeká na návštěvníky zábava a poučení v rytmu prvorepublikového swingu, jazzu i moderního popu. Připraven je zajímavý program pro celou rodinu. „Chceme, aby návštěvníci poznali krajský úřad i jinak než jako formální veřejnou instituci. Aby ho vnímali jako organizaci se vstřícnými zaměstnanci, kteří jim poskytují kvalitní služby a profesionální servis. A zároveň se přesvědčili o tom, že to nejsou žádní protivní suchaři, jak si občas myslí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Protože slavíme 100 let od vzniku Československa, můžete s námi posedět v noblesním v prvorepublikovém salónu, uvidíte nejen, jak vypadala historická kancelář, ale prohlédnete si moderní pracovnu hejtmana kraje. Ukážeme vám historická platidla se vzácnou sbírkou mincí. Ochutnáte skvělou kávu, pečené kaštany, dobroty podle našich babiček ale i pochoutky mladých gastromágů – studentů krajských středních škol. Ti zájemce také nalíčí a učešou. Připravena je módní přehlídka, která představí módní trendy dvacátých let minulého století i ty současné. Budete si u nás moci pořídit svou památeční fotografii, získáte základy etikety. Čekají na vás velocipedy, historická auta i elektromobily, dobová i moderní hasičská technika,“ dodal ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. Více informací je na krajském Facebooku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice