17. 2. 2021

STUDUJ U NÁS: Projekt Yes, i do zlepšuje odbornou angličtinu žáků 14. května 2019 12:51, Pilotní ročník má za sebou projekt Yes, I do, který má zlepšit odbornou angličtinu u žáků strojírenských oborů. Každou skupinu učí tandem učitelů (učitel odborného předmětu a učitel anglického jazyka) a výuka probíhá ve 20 sezeních, ve kterých se žáci učí technickou angličtinu v oboru strojírenství a použití svých znalostí v komunikaci a tvorbě úkolů (psaný text, prezentace, videa). V tomto roce si žáci takřka kompletní program projedou jen online z důvodu zhoršené epidemiologické situace. Cílem projektu je především rozvíjení technické angličtiny ve školách a posílení znalostí jak žáků, tak i zapojených učitelů, aby došlo k postupnému zavedení metody CLIL ve výuce odborných strojírenských předmětů.

 

V Moravskoslezském kraji můžete na zpoplatněných úsecích komunikací již nyní potkat policisty, kteří provádí kontrolu elektronických dálničních známek. Elektronické dálniční známky jsou novinkou letošního roku. Policisté v Moravskoslezském kraji disponují několika kontrolními sadami, přičemž systém funguje v načtení registračních značek vozidel buď externí kamerou umístěnou ve služebním vozidle, nebo kamerou, která je součástí tabletu. Policisté tak mohou provádět kontroly i na dálničních parkovištích. Mohou se také připojit na mýtnou bránu. Díky připojení na internet je databáze uhrazených časových poplatků za užití zpoplatněné pozemní komunikace aktuální. Policisté mohou užívat přednastavené režimy fungování zařízení a ovládací prvky. Systém oznamuje registrační značku a typ vozidla, údaje jsou porovnávány také například s databází odcizených vozidel, technických prohlídek a uhrazeného povinného ručení. Systém rozpozná také cizí registrační značky. Pokud systém oznámí vozidlo s neuhrazeným poplatkem za užití zpoplatněného úseku a policisté po ověření online dotazem zjistí, že vskutku nemá „dálniční“ známku, provádějí fyzickou kontrolu. V případě neuhrazení poplatku jsou policisté oprávněni uložit blokovou pokutu na místě v příkazním řízení až do výše 5 000 korun, nebo přestupek oznámení příslušnému správnímu orgánu. V této souvislosti připomínáme, že „staré“ dálniční známky přestaly platit na konci ledna, z čelního skla je potřeba ji odstranit. Nyní je nutné mít na zpoplatněném úseku silnice známku elektronickou. Jak funguje systém kontroly elektronických známek uvidíte v Kopřivnickém magazínu od 19. 2. do 26. 2. 2021.

  

Moravskoslezský kraj chce i v tomto roce ocenit to nejlepší z turistické nabídky. Ceny cestovního ruchu představí výjimečné atraktivity a ocení práci těch, kteří i přes drastická omezení své aktivity dotáhli do úspěšného konce. O vítězích bude rozhodovat také veřejnost a to v kategoriích: neobjevený skvost, nejmalebnější místo v zimě a nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje roku 2020.  Mezi finalisty se dostal např. piaristický klášter v příboře, zámek Nová Horka, zámek Kunín, či meandry Odry. Lidé mohou hlasovat na webové stránce Cen cestovního ruchu až do 28. 2. 2021.

Finalisté druhého ročníku Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020:

Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje 2020

Zámek Nová Horka

Meandry Odry, Bohumín

Piaristický klášter, Příbor

Kaple V Lipkách, Rýmařov

Müllerův dům, Opava

 

Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji 2020

Hřebenová trasa Gruň – Bílý kříž

Karlova Studánka

Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové

Hřebenová trasa z Kozince na Kamenitý

Vyhlídková věž v Nové Vsi

 

Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje 2020

Historické centrum Opavy

Halda Ema, Ostrava

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, Karviná

Zámek Raduň

Zámek Kunín

 

Můžete hlasovat na webové stránce Cen cestovního ruchu až do 28. 2. 2021.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice