17. 4. 2022

Dvě přepážky pro klienty společnosti ČEZ budou od 1. 5. otevřeny na poště v Kopřivnici. ČEZ Prodej a Česká Pošta tak rozšiřují strategickou spolupráci. Obě společnosti se dohodly, že do konce letošního roku budou přepážky ČEZ Prodej dostupné na 73 pobočkách České pošty po celé republice. Zákazníci si mohou na těchto pobočkách vyřídit veškeré své požadavky týkající se energií, včetně například odchodu z režimu dodavatele poslední instance.

 

Od 1. 4. se změnily ceny zlevněného jízdného ve vlacích a autobusech, Cyklobus Beskydy je výjímkou. Provozovatel přímé linky Kopřivnice-Beskydy zachovává na některých linkách slevu 75 procent u jízdenek do vzdálenosti 25 kilometrů. Tento bonus mohou využít cestující v krátkých relacích, například z Příbora do Kopřivnice nebo z Kopřivnice do Trojanovic, zvýhodněné jízdné bude zachováno minimálně do konce června. Cyklobus Beskydy s možností přepravy jízdních kol jezdí v soboty a neděle na trase Nový Jičín–Bílá, přičemž v Kopřivnici staví na autobusovém nádraží v 8:23

 

Z krajského rozpočtu byla vyčleněna dotace ve výši 15 milionů korun na funkci nového  krajského cyklokoordinátora. Jeho úkolem bude vytvoření bezpečné cyklistické sítě napříč celým regionem a a vznik útulen, dále rozšíření sítě půjčoven a dobíjecích stanic elektrokol a budování infrastruktury pro cykloturistiku. Cyklokoordináto zatím mapuje současný stav stezek a zjišťuje, co je potřeba vylepšit. O podporu připravovaných plánů v oblasti cyklodopravy mohou obce žádat od 18. 4. 2022. podpořena byla například výstavba cyklostezky v Novém Jičíne v úseku bývalé vojenské železniční vlečky v místní části Bludovice, která by navazovala na stávající cyklostezku.

 

Ukrajinští uprchlíci plní kurzy češtiny. V Kopřivnici výuku pouze komunitní centrum v katolickém domě. Bylo otevřeno 18. 3. V Kopřivnici je evidováno ke 12. 4.- 332 ukrajinců. Kurzy pro výuku jazyka českého byly vypsány před 2 týdny a byly téměř okamžitě naplněny. V každém kurzu je zapsáno 20 lidí, celkem jich je tedy 60 a dalších 20 již je registrováno. Přestože ukrajinština i čeština patři mezi slovanské jazyky, liší se gramatikou i písmem. To, za jak dlouho se lidé z Ukrajiny naučí česky, závisí na mnoha faktorech, Každý má jiný talent na jazyky, snahu, motivaci nebo množství času, který výuce věnuje. To potvrzuje i dobrovolná lektorka Jana Jalůvkková, která se před 15 lety přivdala do Kopřivnice a nyní chce své přátelé z Ukrajiny naučit číst a psát česky. Mezi účastníky kurzu je nyní pouze jediný muž. Do lavic zasedly především ukrajinské maminky s dětmi cca od 11 let, pro ty mladší je připraveno i hlídání. 

 

Od pondělí 4. dubna byla v Domě dětí a mládeže otevřena adaptační skupina pro ukrajinské děti ve věku tří až šesti let. Provozní doba této skupiny je od 6 do 15 hodin a přihláška je ke stažení na webu města, pod banerem pomoc Ukrajině nebo si lze vyzvednout osobně na odboru školství, kultury a sportu. Maximální, hygienou povolená, kapacita skupiny je 15 dětí a zkušební provoz je schválen do konce června. Kvalifikovanou péči zajištuje jedna česká a jedna ukrajinská učitelka a program je obdobný jako v mateřských školách.

 

V Ringhofferově vile proběhlo ve čtvrtek 7. dubna letošní druhé vítání občánků. V průběhu třech obřadů starosta Miroslav Kopečný přivítal celkově 22 dětí z toho 14 chlapců a 8 děvčat. Další vítání je naplánováno na čtvrtek 9. června. Zájemci o další termíny se mohou hlásit telefonicky či emailem u paní Ilony Mazalové nebo prostřednictvím Portálu občana, případně osobně na městském úřadu v 7. podlaží, kde získají podrobnější informace.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice