17. 5. 2021

Z důvodu stavebních prací na přeložce vodovodu dojde v pátek 21. května v době od 6 do 20 hodin k úplnému omezení vjezdu do ulice Lidické. Přístup pro chodce bude zajištěn, dostupnost pro složky integrovaného záchranného systému také. Žádáme řidiče, aby v tento den využili parkovací místa v okolí. Za komplikace se velmi omlouváme. Přeložku bude realizovat společnost SmVak Ostrava, která bude občany informovat o plánované odstávce vody.

 

Koprtoulky. V Koprtoulkách navštívíme zajímavá místa v okolí Kopřivnice, ke kterým se pojí různé báje a pověsti. Ty jsou sepsány v knize Jiřiny a Jaromíra Poláškových „Pověsti a legendy Moravy a Slezska“. V prvním díle nového pořadu Koprtoulky se podíváme na horu Kotouč nejen z pohledu vědeckého, ale také se dozvíme, co o hoře říká lidová pověst. Pořadem provází Michal Šimčík. Koprtoulky můžete zhlédnout  od 14. 5. 2021 od 16.00 h. na youtube kanále Kultura Kopřivnice.

 

Ve dnech 17.-20. května v době od 6:30 do 14 hodin dojde k vlakové výluce na trati 325 v úseku Příbor-Studénka. Ve dnech 17. a 18. května dojde rovněž k výluce na trati 271 v úseku Mošnov, Ostrava Airport – Studénka. Po dobu výluky budou vlaky v dotčených úsecích nahrazeny autobusovou dopravou, a tak mohou mít zpoždění.

 

Kopřivnici čeká poslední zápas sezony. Poslední zápas letošního soutěžního ročníku mají před sebou házenkáři Kopřivnice. Svěřenci trenéra Lubomíra Veřmiřovského se budou v souboji o pátou příčku vymazat pěti gólové manko z úvodního duelu v Zubří, kde prohráli 31:26. Odveta se odehraje v sobotu na kopřivnické palubovce haly ZŠ Emila Zátopka. Utkání s živým komentářem Zdenka Skořepy bude tradičně přenášeno prostřednictvím klubové kamery na tvcom.cz.

 

Na začátku května odstartovala celorepubliková kampaň Do práce na kole. Celkem 22 096 nadšenců zatím absolvovalo 1 607 352,8 km na kole a 436 172,1 km pěšky nebo poklusem. Celkově jsme tedy urazili neuvěřitelných 2 051 143,2 km, což je skoro jako 3x na Měsíc a zpátky! Máme radost my, jako místní koordinátor kampaně, a určitě i naše planeta. Děkujeme všem, kdo jste se zapojili, a přejeme hodně dalších našlapaných kilometrů v druhé půlce měsíce!

 

Další kotlíkové dotace byly schváleny a umožní v ms kraji výměnu patnácti set zastaralých kotlů. Jde o úspěšné žádosti, které kvůli vyčerpání peněz uvízly v takzvaném zásobníku. Kraj za všechny tři kola kotlíkových dotací zatím lidem vyplatil přes 1,8 miliardy korun. Po skončení všech tří kol bude v kraji modernizováno  23 tisíc topenišť. Nahradit je ale nutné i další. Od září 2022 domácnosti nesmí pod hrozbou padesátitisícové pokuty topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Kolik takových v kraji zbývá, ale nelze vyčíslit přesně.

 

Propojit nabídku volných lidských kapacit firem s poptávkou ostatních firem je cílem nové aplikace s názvem Moje místo v MSK. Vznikla za podpory našeho kraje s účelem pomoci lidem s rychlým přechodem na nové pracovní místo, bez nutnosti mezikroku v podobě registrace na Úřadu práce. Součástí projektu je rovněž nabídka profesního poradenství či možnosti dalšího vzdělávání. Další informace vč. možnosti bezplatné registrace a užívání aplikace naleznete na www.moje-místo.cz 

 

Informační centrum Kopřivnice se v pondělí 10. května otevřelo v omezeném provozu. Všechny náležitosti bude možné vyřídit od pondělí do pátku v čase 9 – 17 hodin a v sobotu 9 – 14 hodin. Nadále platí hygienická opatření v běžném rozsahu. Veřejný internet není k dispozici.

 

ZÁJMOVÉ KROUŽKY DDM se rozjíždí pomalu a částečně. Od 17. května budou pro děti otevřeny pouze vybrané kroužky, neboť stále platí limit na počet dětí v uzavřených prostorách- uvnitř domu v místnosti mohou pobývat jen 3 děti. Venku je počet vyšší a to 30. Některé kroužky se tedy přesunou ven, některé budou fungovat uvnitř po 3 dětech, další zůstanou zatím uzavřeny.

 

Situace na pracovním trhu je stabilní. Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Úřady práce evidovaly o 9 000 lidí méně, tedy 297 876 nezaměstnaných a v nabídce je celkem 343 407 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru necelá jedna žádost. S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací V Moravskoslezském kraji přibylo 4 450 lidí bez práce, nyní je evidováno 47039 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 13 252 volných míst. Podíl nezaměstnaných v kraji klesla 5,8 procenta a na jedno pracovní místo připadá 3,5 žádostí. Na Novojičínsku je bez práce 3 666 lidí, míra nezaměstnanosti klesla na 3,6%. V nabídce bylo 2 336 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá zhruba 1 a půl žádosti. V Kopřivnici se v dubnu nově registrovalo jen 93 lidí. Celkem úřad eviduje 1 050 uchazečů o práci a v nabídce je u nás 581 volných míst.    

 

Vzhledem k chladnému jarnímu počasí byla až do konce května prodloužena soutěž o nejkrásnější jarní fotografii. Takže máte stále máte možnost vyrazit do ulic či do přírody a fotit. Téma Příroda se probouzí fantazii meze neklade, organizátoři soutěže v Info centru čekají na fotografie kvetoucích keřů, rašících stromů, pilných včel, západů Slunce, mláďat a všeho, co připomíná příchod jara, a tím i turistické sezóny. fotografie posílejte na facebook Informační centrum Kopřivnice. Vítěz opět získá zaslouženou odměnu.

 

KDK upozorňuje, že 3 očekávané a vyprodané květnové akce byly zrušeny, a opět přesunuty na později jde o divadelní představení Osm eur na hodinu – náhradní termín je  11. 10. 2021. Partička se přesunula na 16. 9.a Žena za pultem na 6. prosince. Vstupenky zůstávají v platnosti.

 

Velké ostravské festivaly letos také nebudou, kvůli náročné organizaci to vzdávají. Pořadatelé oblíbeného Beats for Love, který se od roku 2013 koná stejně jako Colours of Ostrava v bývalém hutním areálu Dolní Vítkovice, s účastí přes čtyřicet tisíc lidí, čekali do poslední možné chvíle.  Bohužel, koronavirus je silnější a vládní nařízení nelze obejít. Festival v e své plné síle bude až v příštím roce. Ale dobrou zprávou je, že se Festival uskuteční v minimalistické podobě, a to hned ve třech letních termínech, které ještě budou oznámeny.

 

Po více než půl roce se pomalu otevírají možnosti pro amatérské sportovce. Aktuálně jsou otevřena venkovní sportovišť, avšak s omezením počtu osob. Podrobné a aktuální informace o změnách můžete ověřit na webu správy sportovišť http://spsk.koprivnice.org/ . Od 17. května by mělo dojít i na otevření vnitřních sportovišť při dodržení vládních opatření. Bohužel mnoho soutěží bylo zrušeno a většina pravděpodobně zahájí až se začátkem nového školního roku. Aktuálně probíhá lašská běžecká liga, ta bude pokračovat 22. května štramberskou desítkou. A nyní pokračujeme extraligovou házenou a bojem o konečné páté místo v soutěži.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice