17. 5. 2024

Od května do konce září mohou Kopřivničané vyrážet do hor cyklobusem Beskydy-přímým autobusovým spojem s možností přepravy jízdních kol. Zástupci města Kopřivnice i dalších partnerských měst jej společně otestují v neděli19. května. Na nedělní cyklovýlet pojedou spojem 203, který odjíždí z autobusového nádraží v Kopřivnici v 10:29. Ze zastávky Horní Bečva přehrada účastníci pojedou po cyklostezce podél řeky do Rožnova pod Radhoštěm. Další program závisí na kondičce účastníků. Místenku je vhodné zarezervovat předem.

 

V Lašském muzeu chystá koncert hudební formace July & Friends, 17. 5. 2024, 19:00 hodin.

 

Srdečně zveme na koncert kapely Kondoři, jejíž historie je s chatou na Červeném kameni úzce spjata již od roku 2000, 18.5.2024, Areál Červený kámen.

 

Štístko a Poupěnka -Pojď si hrát! 18.5.2024 15:00, Velký sál KDK. Štístko a Poupěnka jsou zde s novým představením.

 

Noc plná metalu v Dex´s klubu v Kopřivnici-18.5.2024 20:00, Fejkovna 2.0 a Dex‘ Klub.

 

Závišický Pedál-sobota 18. května (8-20 hodin)-TJ Závišice. Závišický Pedál je cyklovýlet pro náročné bikery i rodiče s dětmi. Pro účastníky jsou připraveny cyklotrasy různých délek a obtížnosti od 15 do 90 km v okolí obce. Každý účastník si může zvolit trasu podle svých schopností. V cíli čeká na účastníky bohaté občerstvení. Odpoledne si lze užít s živou hudbou a sportovně laděnou tombolou. Hlavní slosovatelnou výhrou je závodní kolo.

 

Turistický pochod Palackého stezka-sobota 18. května (7-14 hodin). Klub českých turistů z Hodslavic pořádá turistický pochod Palackého stezka, tento rok proběhne už 53. ročník. Trasa povede po hřebenech předhůří Beskyd z Hodslavic na Velký Javorník. Start je mezi 7. a 9. hodinou u pomníku Františka Palackého, cílem je Sedlo pod Krátkou – trasa na 15 km a Velký Javorník – trasa na 25 km.

 

Gulášové slavnosti v Petřvaldě-sobota 18. května od 12 hodin, chata MS Petřvald. Myslivecký spolek pořádá na chatě MS Petřvald gulášové slavnosti – k dispozici budou různé druhy zvěřinových gulášů (srnčí, divočák, jelen), návštěvníci si mohou samozřejmě dopřát i klasického divočáka se zelím a knedlíkem, k tomu dobré pivo na čepu.

 

Štramberský Jasoň a Jasoň45-sobota 18. května (6-19 hodin). Závod Jasoň45 vede z Ostravice přes Lysou horu do Štramberka. Zúčastnit se mohou výkonnostní běžci, turisté a široká veřejnost. Povoleny jsou pouze běh nebo chůze, taktéž jsou povoleny turistické resp. běžecké hole. Prezentace závodníků bude probíhat U Pily v Ostravici od 6 hodin. Startuje se ale také z Kopřivnice, Frenštátu p. R., Frýdku-Místku či Ostravy, trasy jsou různé, je jich 11 v délce od odpočinkové na 6 km, po náročnou v délce 53 km a jsou určeny nejen běžcům, ale i cyklistům či kočárkům.

 

Květinový jarmark v Novém Jičíně-pátek 17. května (8-17 hodin)Masarykovo náměstí Nový Jičín, zdarma. Květinový jarmark nabídne návštěvníkům hlavně květiny hrnkové a řezané, sadbu květin, zeleniny a osiva, květinové dekorace, skalničky a proutěné zboží. Těšit se můžete také na sýry a mléčné výrobky, masné produkty, pekařské a cukrářské výrobky, med a výrobky z něho, hand made výrobky a další sortiment, který převážně pochází z produkce regionálních dodavatelů.

 

V České republice se v minulém roce recyklovalo více obalů, Češi v třídění nepolevují. Míra recyklace obalů v ČR se meziročně zvýšila o 4 procentní body, jejich celkové využití je vyšší o 5 procentních bodů. Již celé tři čtvrtiny Čechů a Moravanů třídí odpad, a to také díky široce dostupnému systému barevných popelnic, jejichž počet dosáhl téměř jednoho milionu. Jejich průměrná vzdálenost od domácností je menší než 100 metrů. Vyplývá to z aktuálních statistik Autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Díky aktivnímu přístupu občanů se loni z celkového množství vyprodukovaných obalových odpadů podařilo předat 75 % k recyklaci a dalších 11 % k energetickému využití. Míra recyklace obalů se tak meziročně zvýšila o 4 procentní body a celkové využití je oproti roku 2022 o 5 procentních bodů vyšší. Firmy v ČR uvedly loni na tuzemský trh méně baleného zboží, což znamenalo i méně obalů. A častěji pro své produkty, oproti předcházejícím rokům, volily opakovaně použitelné obaly. To se spolu s dalšími faktory projevilo na celkovém množství vzniklého obalového odpadu. Toho bylo 1 261 452 tun, což je meziročně o 4 % méně. Každý obyvatel ČR vytřídil loni v průměru 75,6 kilogramu odpadu. Konkrétně to bylo 22,5 kilogramu papíru, 17,1 kilogramu plastů, 14,6 kilogramu skla, 0,4 kilogramu nápojových kartonů a 21 kilogramů kovů. K dispozici měli více než 920 tisíc barevných nádob na tříděný odpad a ze svého bydliště to k nim měli v průměru 90 metrů. V některých obcích třídí lidé místo do nádob na ulicích do pytlů přímo v domácnosti. Svozová společnost je pak sváží podle kalendáře k danému datu. Nejvyšší míra recyklace byla dosažena tradičně u papíru, který lze využít bez problému. U plastových obalů byla dosažena celková míra recyklace 49 %, 78 % u obalů ze skla, 67 % u kovových obalů, u dřevěných obalů bylo dosaženo 37% míry recyklace. AOS EKO-KOM ve spolupráci se zapojenými obcemi a městy v Systému pokračovaly na zahušťování a zkvalitňování sběrné sítě pro třídění na území ČR. Systém třídění a recyklace obalů je v ČR dlouhodobě financován z poplatků firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží. Na konci roku 2023 bylo do systému zapojeno 21 301 výrobců, plničů nebo dovozců baleného zboží. Tyto firmy prostřednictvím AOS EKO-KOM plní svoji zákonnou povinnost zajistit pro obaly uvedené na trh v ČR zpětný odběr a využití v zákonem požadované míře. Za to platí do systému EKO-KOM poplatek, jehož výše se odvíjí od množství vyprodukovaných obalů. Z těchto peněz pak EKO-KOM hradí náklady související s provozem a obsluhou sběrné sítě nádob na třídění, dotříděním odpadu na dotřiďovacích linkách, recyklací nebo energetickým využitím vzniklých obalových odpadů. Největší část nákladů Systému představují přímé platby městům a obcím za tříděné množství obalových odpadů. Ke konci roku 2023 bylo do systému EKO-KOM zapojeno 6 184 obcí a měst ČR, 99 % obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit a 75 % jich tak pravidelně činí.

TŘÍDĚNÍ ODPADŮ V ROCE 2023

  • 1 261 452 tun-obalových odpadů vzniklo v ČR
  • 941 285 tun-tj. 75 % všech použitých obalů vyprodukovaných v ČR bylo následně předáno k recyklaci
  • 143 271 tun-tj. 11 % všech použitých obalů vyprodukovaných v ČR bylo následně předáno k energetickému využití
  • 920 007-barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad mají lidé k dispozici v celé ČR
  • 75,6 kg-papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů vytřídil v průměru za minulý rok každý obyvatel ČR
  • 75 %-obyvatel ČR pravidelně třídí odpad

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice