17. 6. 2024

Ostravské Dolní Vítkovice jsou opět nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Moravskoslezském kraji za uplynulý rok. Uvádějí to statistiky Czech Tourismu, podle kterých jsou Dolní Vítkovice zároveň pátým nejvyhledávanějším místem v tuzemsku. Druhým nejnavštěvovanějším místem v kraji zůstává ostravská zoo a na třetím místě se umístila Lysá hora. Tento industriální skvost si v roce 2023 udržel stejnou návštěvnost jako v předchozím roce, dorazilo tady skoro 892 tisíc návštěvníků. Areálem ve skutečnosti projde ještě více turistů, než se eviduje, protože mnoho jich v Dolních Vítkovicích tráví volný čas ve zdejších podnicích nebo procházkami. Velmi oblíbeným místem u turistů zůstává i ZOO Ostrava, kam v uplynulém roce zavítalo skoro 613 tisíc návštěvníků. Tady návštěvnost oproti předchozímu roku vzrostla o 1 procento. Třetí příčku obsadila Lysá hora, královnu moravskoslezských Beskyd zdolalo 320 tisíc turistů a návštěvnost tady stoupla o 47 procent. V první desítce nejnavštěvovanějších míst se objevila i Stezka Valaška na Pustevnách, Dino Park Ostrava, Slezskoostravský hrad nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Náš region láká kromě ikonických industriálních, technických památek a velkých kulturních i sportovních akcí i na gastrozážitky. Propojuje je takzvaný Pojez, díky němu lidé objeví osvědčené restaurace, obchody i lokální farmy a zjistí, že výlet se dá spojit i s kulinářským zážitkem. Pojez letos opět pořádá hned několik akcí pro veřejnost. Tou první byl Pojez fest v ostravských Dolních Vítkovicích, který už máme úspěšně za sebou. V srpnu a září na návštěvníky čekají ještě Pojez festy v Karlově Studánce a na Ostravici. Lidé budou moci zhlédnout různé kuchařské show, kde se podívají na přípravu skvělých jídel a zároveň budou moci pokrmy i ochutnat. Na akcích zahraje skupina Slza, Ben Christovao nebo Jaroslav Uhlíř.

 

Kopřivnický Domov pod Bílou horou je historicky první sociální zařízení, které Moravskoslezský kraj nově vybudoval. Nová krajská příspěvková organizace nabízí služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem celkem 84 klientům. První z nich se do domova nastěhují začátkem července. Celková investice vyšla na 320 milionů korun, na výstavbu přispělo Ministerstvo práce a sociálních věcí 65 milionů korun, zbytek hradil kraj ze svého rozpočtu.

„Poptávka po lůžkách v sociálních službách je v rámci celé republiky stále vyšší. S tím, jak přibývá seniorů i lidí, kteří potřebují zvláštní péči, je každé navýšení kapacity víc než žádoucí. V této optice je otevření nového moderního zařízení s více než osmi desítkami lůžek skutečně vítaným krokem. Nový Domov pod Bílou horou nabízí služby nejen obyvatelům Kopřivnice, ale i lidem z celého Moravskoslezského kraje. Dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje domova jsou situovány do obytných buněk, dva pokoje mají společnou předsíň a sociální zařízení. Součástí domova jsou také společenské místnosti, terapeutická místnost, kaple nebo zahrada s odpočinkovou zónou.

„Zájem o umístění v našem novém domově je opravdu velký. Od poloviny dubna evidujeme přes 220 žádostí. Je důležité upozornit, že nerozhoduje čas, kdy se zájemci přihlásili. Hlavním parametrem pro přidělení lůžka je potřebnost pobytové sociální služby. Během sociálního šetření se posuzuje soběstačnost zájemce, jeho zdravotní stav i sociální situace. Rozhoduje tedy naléhavost pro umístění v domově, aby péči dostali opravdu Ti nejpotřebnější.  Stavba domova na ulici Příčná začala v prosinci roku 2021, dodavatel IPS Třinec měl hotovo letos v květnu. Celková investice byla vyčíslena na 320 milionů korun. „Většinu prostředků využil Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu. Významnou pomocí byla také dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 65 milionů korun. Poděkování patří i městu Kopřivnice, které nám bezúplatně převedlo pozemky a dvoupodlažní budovu. Tu jsme zrekonstruovali a napojili na šestipatrovou novostavbu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že se město navíc zavázalo přispívat na provoz domova.

Celková kapacita domova je 84 lůžek. Domov pro seniory nabízí 32 míst, domov se zvláštním režimem je určen pro maximálně 52 uživatelů. „Tyto dvě služby budou od sebe oddělené tak, aby se jejich klienti navzájem nerušili. Domov pro seniory obsadí spodní dvě patra novostavby, domov se zvláštním režimem bude ve třetím až šestém patře. Ve zrekonstruované dvoupodlažní budově máme kanceláře, kuchyň nebo třeba prádelnu,“ vysvětlila ředitelka domova Jana Prášková a doplnila, že domov bude mít celkem 82 zaměstnanců, nejvíce z nich bude pracovat v přímé péči.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice