18. 10. 2021

Vedení města zamíří diskutovat do místních částí. Po roce budou mít občané Vlčovic, Lubiny a Mniší opět možnost přijít diskutovat s vedením města o realizovaných a připravovaných projektech v těchto částech Kopřivnice. Veřejná setkání s obyvateli místních částí se obvykle konají na jaře, ale v důsledku epidemické situace byla již podruhé odložena na podzim a uskuteční se v první polovině příštího týdne. Úvodní letošní setkání se bude konat v pondělí 18. října v Kulturním domě ve Vlčovicích, druhé o den později, tedy v úterý 19. října v Katolickém domě v Lubině a poslední proběhne ve středu 20. října v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří setkání je naplánován na 17 hodin. Cílem tzv. veřejných schůzí je vyhodnotit rozvoj jednotlivých místních částí v uplynulém období, nastínit plánované aktivity a umožnit občanům Lubiny, Mniší a Vlčovic diskutovat s vedením města a pracovníky radnice o všem, co je zajímá. Lze předpokládat, že v místních částech Vlčovice a Mniší bude velká pozornost věnována stále aktuálnímu tématu odkanalizování.

 

Kopřivnici čeká odložená oslava Dne Země. Na středu 20. října připadá Den stromů. Přestože v předchozích letech jej Kopřivnice nijak zvlášť neslavila, letos to bude jinak. V sadu E. Beneše je od 9 do 16 hodin naplánován ekologicky zaměřený zábavně-osvětový program pro děti i dospělé, který bude nejen připomínkou tohoto svátku, ale zároveň odloženou oslavou dubnového Dne Země. „Z důvodu přísných protiepidemickým opatření jsme na jaře nemohli oslavit Den Země tak, jak jsme v Kopřivnici zvyklí, tedy celodenním happeningem v sadu E. Beneše. Proto jsme hledali náhradní termín a Den stromů se ukázal jako ideální. Oba tyto environmentální svátky jsme propojili fotografickou soutěží Very Important Trees a literární soutěží Stoletý strom vypráví, které jsme u příležitosti Dne Země vyhlásili a na Dni stromů je vyhodnotíme,“ vysvětlil místostarosta René Lakomý. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na zábavný program PŘELEZ – PŘESKOČ – RECYKLUJ plný soutěží a kvízů zaměřených na téma recyklace, starší děti si mohou vyrobit ptačí budku nebo krmítko. Zahrádkáři jistě ocení prezentaci zahradní techniky, ukázku výsadby stromů či praktické tipy ovocnáře, jak správně ořezat stromy. K vidění budou také práce arboristů, ořez stromů s pomocí lanových technik apod. Zahřát se bude možné v jurtě s čajovnou. Kdo na akci přinese vysloužilý elektrospotřebič, dostane drobný dárek. „Přijďte zabavit své děti soutěžemi, při nichž se dozvědí zajímavé a užitečné informace. Nejmladší generaci je třeba v environmentální oblasti nenásilně vzdělávat, aby se v budoucnu chovala k přírodě lépe než mnozí z nás dospělých. Třeba i Vy sami získáte na akci nové poznatky, které zužitkujete například při práci na své zahradě. Těšíme se na Vás!“ pozval Kopřivničany místostarosta. Akce je součástí projektu Kopřivnický GLOBUS financovaného z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci programu Podpora dobrovolných aktivit v oblasti udržitelného rozvoje a místní Agendy 21.

 

Fojtství zve na komponovaný večer ke Dni stromů ve středu 20. října od 17 hodin ve výstavním sále muzea. Večer naváže na aktuální výstavu Fojtova lípa a jiné kopřivnické stromy. „Výstava prezentuje, co se nám o starých a památných stromech v Kopřivnici dochovalo z činnosti národopisného pracovníka Emila Hanzelky a lidového malíře Ludvíka Bortla. Kromě toho přidává současný pohled fotografa Dalibora Kvity, který přišel s velmi zajímavým nápadem zdokumentovat současnou podobu vybraných kopřivnických stromů prostřednictvím historického fotoaparátu s použitím původních fotografických technik. Tak vznikl cyklus Paměť v Kopru, jenž se stal impulsem pro naše společné bádání o historii stromů a k vytvoření výstavy,“ vysvětlil vedoucí Muzea Fojství Ondřej Šalek.

A právě na povídání s Daliborem Kvitou a Ondřejem Šalkem se můžete těšit ve středu 20. října v rámci večerního setkání u příležitosti Dne stromů. Dalibor Kvita objasní návštěvníkům své pohnutky ke vzniku fotografického cyklu Paměť v Kopru a popovídá jak o stromech, tak o archaických fotografických technikách. Ondřej Šalek prostřednictvím historických fotografií navazujících na Paměť v Kopru nechá přítomné nahlédnout do minulosti míst, kde letité stromy zůstaly jedinými svědky původní podoby Kopřivnice. Chybět nebude ani hudební vystoupení, o které se postará svérázný písničkář Tom Strom. Výstava Fojtova lípa a jiné kopřivnické stromy bude v Muzeu Fojtství k vidění do konce října.

 

V druhé polovině října bude spuštěno hlasování, ve kterém si lidé budou vybírat ze sedmi Ko-projektů. Ty se uchází o půl milionu korun z participativního rozpočtu města. Předkladatelé představí své návrhy formou krátkých videoklipů, které se natáčely v kabelové televizi 4. a 5 října. Na našem kanálu se s nimi můžete seznámit v průběhu vysílání od 15. října a na sociálních sítích a webu města by měly být zveřejněny od 18. října. Poté bude spuštěno hlasování prostřednictvím mobilního rozhlasu.

 

Novojičínské Beskydské divadlo na třetí pokus zahajuje novou sezonu. Začne hrát v listopadu, a to i přesto, že uvnitř přístavy ještě probíhají stavební práce. Začíná se 1. listopadu představením pro skupinu B představením Bezruký Frantík Divadla Pod Palmovkou. Za zdí velkého sálu, pochopitelně mimo termíny hraní, ale bude stále velmi rušno. Přímo v dotčeném prostoru stavebních prací se nachází kulisárny a kanceláře divadla. Divadelní soubory tak budou muset ještě na čas počítat s provizorními podmínkami. Nejdůležitější je teď ale podle pracovníků divadla obnovit abonentní skupiny pro pravidelné návštěvníky. Náročná představení, opery a muzikály, divadlo plánuje až po dokončení rekonstrukce.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice