18. 5. 2022

Historik Ondřej Šalek připravil (12. 5.) komentovanou prohlídku městem, kde lidem přibližoval starou Kopřivnici a zajímavé příběhy jejich obyvatel i staveb. Více než dvouhodinová trasa začala u Muzea Fojtství a pokračovala kolem fary, k hasičárně, náměstí TGM, radnici a skončila u současné vily Machů. Další prohlídka se koná 19. 5. a ještě několik míst je k dispozici v termínu 26. 5. 2022. Pokud bude o prohlídky zájem, je muzeum připraveno přidat i další termíny.

 

STARTUJE DALŠÍ KOLO KOTLÍKOVÝCH DOTACÍ. LIDÉ SI MOHOU ZAŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA EKOLOGICKÉ ZDROJE TEPLA. MS kraj získal pro 4. kolo kotlíkových dotací 849 milionů korun. Tato prostředky by měly postačit na výměny zhruba 6 tisíc zdrojů tepla. Zájemci o dotaci si od středy 11. 5. mohou vyplnit a uložit elektronickou žádost, příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Příspěvek také lidé mohou získat zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Zákaz používání nevyhovujících kotlů měl původně platit od září tohoto roku, tento termín se ale zřejmě posune o dva roky.

 

Ukázkou celoroční práce žáků a učitelů tanečního oboru kopřivnické Základní umělecké školy Zdeňka Buriana budou TANEČNÍ KONCERTY ZUŠ  ve středu 18. 5. 2022 a ve čtvrtek 19. 5. 2022 . Velký sál KDK od 17:00 hodin.

 

Beskydské divadlo v Novém Jičíně chystá na  čtvrtek 19.5.2022 od 19:00  klasický program – koncertuje Jan Adamus – hoboj & Irena Chřibková – varhany

 

Zápisy do 10 mateřských škol v Kopřivnici proběhly jednotně ve čtvrtek 5. května. Letos po dvouleté covidové úpravě se opět konaly prezenční zápisy. Školky připravily dny otevřených dveří, kdy si rodiče s dětmi mohli přijít prohlédnout prostory, kam, chtějí přihlásit své potomky. Ve čtvrtek se pak s přihláškami i s dětmi vypravili k zápisu. Pro výběr školky platí vyhláška města, která stanovuje školské obvody pro mateřské školy zřízené městem, ve stejném režimu jako pro základní školy. Přesto zákon rodičům umožňuje vybrat si školku, kam budou chtít zapsat své dítě, u nás rodiče mají možnost žádat preferovanou školku a jednu náhradní. K letošnímu zápisu se vypravilo do organizace Mateřských škol Kopřivnice 276 dětí (tj. o cca o 50 žádostí víc než při minulém zápisu. Při umisťování dětí pak zásadní roli hraje věk dítěte a nastavená kritéria, přednostně jsou umisťovány děti starší 3 let, těch je nyní o 44 více než vloni.  Kapacitu školek ovlivňuje také počet odkladů povinné školní docházky. K zápisu dorazilo 73  dětí pod 3 roky. ). Do Mš Polárka se zapsalo 27 dětí. Nyní rodiče cca měsíc čekají na posouzení svých žádostí. Zda školky jejich ratolesti přijmou, se dozvědí od 30.5.2022 vyvěšením registračních čísel přijatých dětí v jednotlivých MŠ a na webových stránkách organizace. Bez omezení lokality přijímá děti Mateřská škola Motýlek při Dětském centru, zápis tu probíhá individuálně až do 16. 5. 2022.

 

Porodnice v novojičínské nemocnici prošla v roce 2020 výraznou rekonstrukcí a od té doby stále rozšiřuje nabídku svých služeb pro maminky. Naprostou novinkou je bufetové menu, které zatím nabízejí pouze některé velké porodnice v našem kraji. V uplynulých 2 letech se investovalo do modernizace interiéru i nového vybavení. Pro ošetření novorozence bezprostředně po porodu je tu připraven analyzátor,  speciální přístrojová technika, která bezbolestně, detailně a nesrovnatelně rychleji než laboratorní testy  vyhodnotí poporodní stav miminka. U řady rodiček roste zájem o ambulantní porody, kdy se ženy vrací do domácího prostředí jen několik hodin po samotném porodu. Tomuto přání, pokud je to reálné, se snaží zdravotníci maximálně vyhovět.

V porodnici funguje systém rooming-in, novorozenecké oddělení také zapůjčuje maminkám monitory dechu, pro širokou veřejnost je zde k dispozici nonstop laktační poradna. Pro ženy před porodem pořádá porodní oddělení nemocnice předporodní kurzy zdarma. V kopřivnici se maminky scházejí v mateřském centru klokan, kde se v průběhu 4 lekcí mohou připravit na narození miminka a vše, co s porodem souvisí. V roce 2021 se tu narodilo 646 dětí. Rodiče preferují tradiční česká jména jako jsou Jakub, Matyáš, Jan a u děvčat je pak oblíbená Viktorka, Julie a Eliška.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice