21. 8. 2023

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA: Muzeum nákladních automobilů Tatra 21.8.2023 9:00, Kopřivnice. Chcete mít muzeum takřka pro sebe a zažít jej zase trochu jinak? Přijďte na speciální pondělní komentovanou prohlídku. Každé prázdninové pondělí jsou pro vás připraveny dvě varianty komentovaných prohlídek v rámci projektu „Technotrasa surová krása“, který spojuje unikátní technické památky severní Moravy a Slezska.

ODBORNÉ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY-Pro dospělé návštěvníky, s kurátorem, zaměřené odborně a technicky. Tato varianta komentované prohlídky je určena návštěvníkům od 12 let). 

EDUKAČNÍ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY-Pro děti či rodiny s dětmi, s edukátorkou, zaměřené edukačně, s využitím interaktivních prvků a rozšířené reality. Komentovaná prohlídka je určena dětem od 6 do 15 let, a to jak samostatně, tak za doprovodu rodičů. Není vhodná pro děti do 6 let.

Obě varianty prohlídek lze kombinovat, kdy rodiče se mohou zúčastnit odborné komentované prohlídky a děti edukační, případně edukační prohlídku mohou rodiče absolvovat spolu s dětmi. Z důvodu omezené kapacity, prosíme, proveďte rezervaci na e-mailu tatra@muzeumnj.cz.

 

Koruna Podbeskydí 2023 zve k toulkám přírodou. Začátkem dubna odstartovala Koruna Podbeskydí 2023 – akce pro všechny, kdo si chtějí protáhnout tělo, pročistit hlavu, poznat krásy okolní přírody a zároveň si trochu zasoutěžit. Cílem je navštívit čtrnáct vrcholů a zajímavých míst v Lašské bráně Beskyd a jejím okolí, vyfotit se a získat odměnu!

Název akce je inspirován Korunou Himaláje, která zahrnuje čtrnáct nejvyšších hor naší planety přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů. V případě Koruny Podbeskydí nejde až tak o sportovní výkony, ale spíše o snahu dostat lidi do přírody a ukázat jim nádherná místa v Lašské bráně Beskyd a okolí. Novinkou je soubor doporučených tras, kterými se lze k vybranému cíli dostat: „Některé trasy nabízejí spíše nenáročné procházky a krásné výhledy do krajiny, jiné zase zážitek v podobě náročného výšlapu na vrchol kopce. Cíle se nacházejí zejména v Kopřivnici, Štramberku, Příboře a na Hukvaldech. Ale nezapomněli jsme ani na širší okolí, například na Nový Jičín, Hodslavice, Palkovice nebo Chlebovice,“ uvedl hlavní organizátor letošního ročníku a manažer Lašské brány Beskyd Tomáš Kamín. Seznam míst i popis doporučených tras najdou zájemci na webu Lašské brány Beskyd: https://www.lasska-brana.cz/cz/koruna-podbeskydi-2023/

Kdo si na všech čtrnáct destinací netroufá, může si vybrat pouze libovolných sedm a místo Koruny tak zdolat Korunku. Podmínkou je vyfotit se na uvedených místech, například u příslušného turistického nebo vrcholového značení, infotabule, stromu apod., a poté všechny fotky najednou poslat na e-mail koruna.podbeskydi@seznam.cz. Místa lze navštívit v libovolném pořadí, a to až do konce října. Pro všechny, kdo splní podmínky výzvy, budou v Informačním centru Kopřivnice připraveny pěkné odměny (k vyzvednutí od 1. června do 30. listopadu).

 

Nízkopříjmové domácnosti mohou  požádat o dotaci na nový ekologický kotel. Zájemci o výměnu starého nevyhovujícího kotle mohou získat finance na nový ekologický nebo tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pátou výzvu kotlíkových dotací a zveřejnilo podmínky čerpání dotace, která je určena nízkopříjmovým domácnostem. Moravskoslezskému kraji bude přiděleno téměř 219 milionů korun na zhruba 1500 výměn. Podpora je určena pro domácnosti tvořené výlučně starobními nebo invalidními důchodci 3.stupně a ty, které pobírají příspěvek na bydlení. Výše podpory může dosáhnout až 95 procent. Lidé mají zhruba rok a půl na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září 2024 bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice