19. 10. 2022

ČTVRTEK | 20. října 2022

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA: Za významnými stromy Kopřivnice. U příležitosti Mezinárodního dne stromů vás zveme na komentovanou procházku s odborníkem na péči o dřeviny ve městě, Lukášem Olivou. Kde: Sraz u Ringhofferovy vily v sadu dr. E. Beneše. | Kdy: 16:00

 

KONCERT: Tom Strom a Vašek Nevrlý | Příbor-Již tradiční hudební setkání dvou duší spřízněných, leč umělců značně rozdílných. Tom Strom – kytara, zpěv,
Václav Nevrlý – housle, zpěv. Mísením jejich energií vzniká spontánní hudební koktejl, který zachutná jak milovníkům tradičního písničkářství, tak příznivcům abstraktních zvukových koláží. Těšit se můžete na Tomův autorský repertoár, cover verze známých i neznámých písní, a v neposlední řadě také improvizační intermezza pozoruhodného charakteru oslazená kouzlem nečekaného. Kde: Bistro Viktorina Loca | Kdy: 17:00 | Vstup je volný.

 

JANTAROVÉ SCHODIŠTĚ SLÁVY NA BOLT TOWER ZDOBÍ NOVÉ HVĚZDY SE JMÉNY EVY ŠEINEROVÉ A VIKTORA KOLÁŘE

Zakladatelka Sborového studia Permoník v Karviné Eva Šeinerová a jeden z nejuznávanějších tuzemských fotografů Viktor Kolář odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy v ostravských Dolních Vítkovicích. Schodiště od této chvíle zdobí už osm kovových hvězd, do nichž jsou vypálena jména významných žijících osobností kultury Moravskoslezského kraje, který je už od počátku generálním partnerem tohoto projektu.

Instalace hvězd na Bolt Tower je součástí Ceny Jantar za celoživotní přínos umění Moravskoslezského kraje. I letos tuto cenu na základě rozhodnutí odborného kolegia obdržely dvě výrazné osobnosti, jejichž jména jsou ve svém oboru velkým pojmem a daleko překračují hranice České republiky.

Nové hvězdy s rezivějící patinou pro sbormistryni Evu Šeinerovou a fotografa Viktora Koláře se tak ve středu za osobní účasti oceněných přiřadily ke hvězdám se jmény zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, hudebního skladatele Milana Báchorka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, klavíristy Rudolfa Bernatíka a scénografky Marty Roszopfové, které tu byly postupně odhaleny v minulých letech.

„Bylo mi velkou ctí předat cenu dvěma umělcům, kteří se svým celoživotním působením zasadili o prezentaci Moravskoslezského kraje jako líhně mimořádných uměleckých osobností. Viktor Kolář je velkým vzorem pro několik generací fotografů, jméno Evy Šeinerové zase rezonuje ve světě hudby. Koncertní sbor Permoník patří rozhodně k nejlepším dětským pěveckým sborům nejen v Evropě, o čemž svědčí mezinárodní ocenění, které do Karviné každoročně přiváží,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium složené z respektovaných osobností kulturního života Moravskoslezského kraje. „O tom, kdo obdrží cenu za celoživotní přínos, se každoročně vede velmi zajímavá diskuse. Rozhodování přitom není úplně jednoduché, protože osobností, jejichž tvorba zanechala silnou stopu, je v našem kraji skutečně mnoho. Také letošní laureáti jsou v uměleckých oborech, které zastupují, považováni za skutečné ikony,“ řekl Aleš Honus, zakladatel krajských kulturních Cen Jantar, které byly letos vyhlášeny už popáté (ceny za celoživotní přínos se udělují od druhého ročníku).

Aktuálně pořadatelé ze společnosti ProJantar připravují šestý ročník, vyhlášení vítězů je naplánováno na 17. dubna 2023.

Hvězdy pro laureáty ceny za celoživotní přínos navrhla sochařka Šárka Mikesková, která s organizátory Cen Jantar spolupracuje od samotného počátku. Je také autorkou skleněných sošek s prvkem jantaru, které každoročně dostávají držitelé výročních cen v oblasti divadla, hudby, literatury a výtvarného umění. Stejně jako o cenách o celoživotní dílo, také o výročních cenách rozhodují odborné poroty, kterých je celkem osm.

 

POVODÍ ODRY ZAČÍNÁ S REKONSTRUKCÍ PŘEHRADY BAŠKA ZA 120 MILIONŮ KORUN

 

ČESKÉ DRÁHY ZDRAŽÍ OD 11. PROSINCE JÍZDNÉ O 15 PROCENT

 

KREVNÍ CENTRUM FN OSTRAVA HLEDÁ AKUTNĚ DÁRCE KRVE. Fakultní nemocnice Ostrava má velký problém s nedostatkem krve. Důvodem je covidová nemocnost a zvýšená operativa, právě kvůli opatřením spojeným s nákazou. Zdravotníci apelují na všechny dárce, aby neváhali přijít. Nejvíce je potřeba krevní skupina 0 a A. Do krevního centra je možné přijít od pondělí do čtvrtku i bez objednání. Veškeré informace jsou dostupné na webu Fakultní nemocnice nebo na bezplatné telefonní lince. Prvodárce čeká nejdříve odběr vzorku krve a teprve potom zjistí, jestli může nebo nemůže krev darovat.

 

NOVÁ CELOVEČERNÍ KOMEDIE UKAZUJE OSTRAVU JAKO MODERNÍ ZELENÉ MĚSTO. Ve čtvrtek 20. října míří do kin snímek Za vším hledej ženu. Vztahová komedie Miloslava Šmídmajera se natáčela z části v moravskoslezské metropoli a kraj filmaře podpořil částkou 700 tisíc korun. „Snažíme se audiovizuální tvorbu v našem kraji podporovat, protože víme, že filmové štáby přináší regionu nejen publicitu, ale také výrazně podporují zdejší ekonomiku. Právě tak tomu bylo u i snímku Za vším hledej ženu, kdy filmaři využili místní hotely, podniky a další služby. Mám také radost, že diváci ve filmu poznají i konkrétní místa v Ostravě,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že filmaři v Ostravě strávili celkem 20 natáčecích dní. „Diváci tak ve filmu uvidí například Komenského sady včetně tenisových kurtů, Jiráskovo náměstí a určitě poznají i interiér několika známých ostravských podniků. S výběrem lokací produkci pomáhala naše krajská Moravskoslezská filmová kancelář, která se snaží filmařům s přípravou natáčení pomáhat a vytvářet pro ně u nás co nejvstřícnější podmínky,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo s tím, že samotného natáčení se účastnilo skoro 500 lidí z místní komparzní agentury a na koordinaci se podílely zdejší úřady i instituce.   Diváci ve filmu uvidí i známé ostravské herce jako například Alberta Čubu nebo Vladimíra Poláka. Filmovou komedii štáb v Ostravě natáčel letos v létě. „Líbí se mi, že na rozdíl od kriminálek ukazuje film Za vším hledej ženu Ostravu jako zelené krásné město, kde se daří lásce,” podotkl režisér Miloslav Šmídmajer. Vztahová komedie sleduje příběh půvabné Alex v podání Hany Vagnerové, která má oporu nejen ve své svérázné mamince Zlatě Adamovské a poněkud drsnější babičce Daniele Kolářové, ale také ve svých dvou nejlepších kamarádkách. „Moje postava Alex dost tápe ve svém osobním životě, hlavně ve vztazích s muži. Je taková celá zmatená, bezradná a zamotá se do zajímavého milostného trojúhelníku, protože zcela zahoří láskou k postavě Alberta, kterého hraje Marek Vašut,” popsala svou roli herečka Hana Vagnerová.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice