19. 4. 2021

Dobrovolní hasiči z JSDH Kopřivnice v sobotu 10. dubna vyjížděli k zásahu ke svým hasičským kolegům do Průmyslového parku na stanice HZS MSK. S sebou do zásahového vozu tentokrát brali výstroj a výzbroj na desinfekci prostor Hasičské stanice, kde se vyskytl případ pozitivního testu na covid 19. Už více než měsíc totiž mají naši hasiči k dispozici dekontaminační ruční termogenerátor Swingfog. Stroj vytváří velmi malé kapičky o velikosti 15-30 mikronů a tímto vytváří mlhu, čímž velmi účinně bojuje s koronavirem. Generátory desinfekce získalo v únoru 10 stanic dobrovolných hasičů v MS kraji. Generátor již hasiči u nás použili v Azylovém domě a na radnici.

 

Program National Geo ke Dni země. Pro tento den uvede výjimečný dokument Věčná planeta – Hrdinové oceánů. Premiéra snímku je připravena na 22. dubna ve 22:00. Záchrana moří je bitvou na mnoha frontách a oceánologové nás přesvědčí, jak a kde je možno pomáhat. Na Velké útesové bariéře uvidíte, jak žijí koráli, jak se na Antarktidě poslouchají oceánské zvuky, v západní Austrálii se doktor Brad Norman pustí do elektronického značkování určeného k ochraně žraloků obrovských, poznáte nové technologie k průzkumu a ochraně moří a další. Ke Dni Země se pojí také dokument Zachraňte Benátky, který uvidíte v sobotu 24.4. v 19:00. Benátky patří k nejoblíbenějším městům na světě. Tento dokument je zvláštní tím, že byl natočen přímo Italy a řeší tedy problémy ze strany Benátčanů, jak zachránit věhlasné město.

 

V následujícím roce si budeme připomínat sté výročí narození legendárního běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze a českého Olympionika století Emila Zátopka. U této příležitosti plánuje radnice několik akcí, včetně vybudování nové muzejní expozice manželů Zátopkových či instalace běžcovy bronzové sochy v centru města na kterou mohou přispět ve sbírce všichni Zátopkovi fanoušci. Stav veřejné sbírky i informace o všech plánovaných aktivitách lze sledovat již nyní na novém webu www.zatopek100.cz.

 

Společný úklid města Kopřivnice se chystá na sobotu 24. dubna. V plánu je spojit síly komunitní organizace Občané Kopřivnice, s Moravskými úklidovými službami, Stage boxem a Pionýrem Kopřivnice a společně uklidit vybraná místa na území našeho města, případně místních částí. Akce je určena pro širokou veřejnost. Pokud znáte místa, která by si zasloužila uklidit, přidejte se k naší události a napište nám je do diskuze na facboku Ukliďme Kopřivnici. Pracovní pomůcky, pytle na odpad a svoz odpadu bude zajištěn. Vybraná místa a další informace budou postupně zveřejněna. Začíná se v 9 hodin.

 

Situace na pracovním trhu je stabilní. Nezaměstnanost se i přes pandemii koronaviru drží na relativně nízkých číslech a počet volných pracovních míst, která zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR nabízejí, převyšuje počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 procenta. Úřady práce evidovaly 306 616 nezaměstnaných a v nabídce je celkem 338 862 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru necelá jedna žádost.

V Moravskoslezském kraji přibylo 4 529 lidí bez práce, nyní je evidováno 47 583 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 13 364 volných míst. Podíl nezaměstnaných v kraji aktuálně činí 5,9 procenta a na jedno pracovní místo připadá 3,6 žádostí.

Na Novojičínsku je bez práce 38 306 lidí, míra nezaměstnanosti klesla pod 4 procenta. V nabídce bylo 2 364 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá zhruba 1 a půl žádosti. V Kopřivnici se v listopadu nově registrovalo 106 lidí. Celkem úřad eviduje 1 088 uchazečů o práci a v nabídce je u nás 645 volných míst.    

 

Větřkovická nádrž prokoukla. Pomohla dobrovolnická výzva Ukliďme svět, která odstartovala sérii brigád ve okolo přehrady. Roman Špaček a Rudolf Hlucháň, který má na starosti provoz bufetu se rozhodli udělat z areálu opravdu příjemné a relaxační místo. Pozvali na sociálních sítích dobrovolníky k úklidu. Začalo se v sobotu 27. března 2021, kdy byla vyhlášená první úklidová akce, to dorazilo téměř 50 pomocníků, kteří kolem celé přehrady vysbírali 10 velkých pytlů odpadků. Organizátoři zajistili jak pracovní nářadí, tak pytle a následnou likvidaci. Za odměnu byly připraveny špekáčky. Čistění hráze pokračovalo i v následujících víkendech pod záštitou místního bufetu. Klidová zóna nad lavičkami a kolem pískoviště už pořádně prokoukla. Rudolf Hluchaň má v plánu v květnu zahájit sezonu a začít chystat akce především pro děti. Informace o termínech pro dobrovolnou pomoc s úklidem najdete na facebooku bufet na větřkovické přehradě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice