19. 9. 2023

V Ringhofferově vile proběhlo ve čtvrtek 8. června letošní třetí vítání občánků. V průběhu třech obřadů starosta ADAM Hanus přivítal celkově 24 dětí z toho 17 chlapců a 7 děvčat. Nejobíbenější jméno je aktuáně Antonín, přišli hned tři. Součástí obřadu je zapsání rodičů do pamětní knihy města, pro čerstvě narozené občánky je vždy připraven dárek: od města pohádková knížka, dětský bryndáček s nápisem Občánek Kopřivnice (případně Lubiny, Vlčovic, či Mniší), pamětní list a drobné dárky s doporučenou četbou pro rodiče od místní knihovny, která se připojila k projektu na podporu čtenářské gramotnosti pod názvem S knížkou do života. Pro rodiče pak květina a perník. Nedílnou součástí je vystoupení dětí z místních škol. Letos už proběhlo 7 obřadů, při nichž bylo uvítáno 53 dětí. Další termín obřadu je naplánován na čtvrtek 7. září a poslední termín vítání se uskuteční 2. listopadu.

 

V rámci projektu evropské unie pod názvem Podpora technického vzdělávání v DDM Kopřivnice pracuje v Domě dětí v Kopřivnici od března roku 2021 několik kroužků s technickým zaměřením a mezi nimi 2 kroužky lega a 1 kroužek robotiky. Tyto tři kroužky na konci letošního roku od 7. do 12. června uspořádaly výstavu modelů. Bylo možné vidět modely Lega Creator a nástavbu Lega Minstorms, což jsou již modely hnané síťovými adaptéry, které se postaví a naprogramují k pohybu přes počítač. Všechny tyto kroužky pracují 1x týdně 2 hodiny. Celkem je v těchto kroužcích přes 36 dětí. V září se budou opět tyto kroužky otvírat na základě přihlášek, kroužky začnou pracovat od října roku 2023. Kapacita každého kroužku je 12 dětí.

 

V Muzeu nákladních automobilů Tatra se konala v pátek 2. června muzejní noc. Expozice byla netradičně otevřena od 18 do 22 hodin, lidé mohli prozkoumat jedinečné expozice a zapojit se do zábavných úkolů. připravených jak pro děti, tak pro dospělé. Dospělí mohli vyplňovat kvízy, v expozici mohli pracovat s pracovními listy a hledat ve slepých mapách. Děti si mohly kreslit, byly pro ně připraveny naše omalovánky (našich exponátů), puzzle (od nejmenších i pro pokročilé), kostky, vše na téma Tatra. Děti menší i větší chodili po expozici se slepými mapami a hledali vyznačené exponáty – k dispozici byly dvě varianty, náročnější pro starší a méně náročná pro menší.

Po celou dobu byli k dispozici kurátoři muzea pro odpovědi na zvídavé dotazy a podělili se s návštěvníky o zajímavé příběhy a fakta o Tatře. Jednou z hlavních atrakcí večera bylo zpřístupnění Depozitáře Slovenské strely. Na venkovní ploše muzea byla také představena výstava s názvem „Osobnosti Tatry“, která představuje významné osobnosti spojené se značkou Tatra. Na plátně v kinosále jela filmová smyčka – časosběr z rekonstrukce budovy muzea a také soutěžní video ohodnocené cenou Gloria Musaealis. Přišlo přes 600 lidí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice