2. 1. 2019

Požár v Kopřivnici zcela zničil zahradní chatku. Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve středu 2. ledna ráno u požáru zahradní chatky v kopřivnické místní části Lubina. Obešel se bez zranění, škody dosahují statisíců. Ze zahradní chatky toho příliš nezbylo. „Operační středisko hasičů bylo o požáru zděné a dřevěné chatky se sklepem o půdorysu 5 x 5 metrů informováno ve středu v šest hodin ráno,“ sdělil mluvčí HZS MSK Petr Kůdela. Do Lubiny ihned vyjela profesionální jednotka ze stanice Nový Jičín, společně s ní tři jednotky dobrovolných hasičů – Kopřivnice, Kopřivnice-Lubina 1 a Příbor. Už při příjezdu hasičů hořela celá stavba vydatným plamenem. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za 40 minut, dalších několik desítek minut jim zabralo pečlivé dohašování jejích zbytků a sutin. Během zásahu vynesli z útrob chatky desetikilogramovou plynovou lahev a ochlazovali ji. Předběžná škoda byla odhadnuta na čtvrt milionu korun, příčina vzniku požáru je v šetření.


Společnost TATRA TRUCKS uvádí kalendář 2019 na téma „Zachraňuje životy a majetek“,
novou knihu „TATRA znovu doma“ a anglickou verzi knihy „TATRA Immortal“. Tatrovácký kalendář na rok 2019 je třetím v řadě sběratelské edice představující hlavní tatrovácké celoroční téma. Tentokráte reaguje na 110 leté výročí výroby kopřivnických vozidel NW a TATRA určených pro hasičské a záchranné složky. V roce 1909 byl poprvé postaven na podvozku vozu NW Typ K hasičský speciál, který předznamenal celou řadu nejen velmi zajímavých, ale především úspěšných vozidel různých modelových řad, která podstatně přispívají k záchraně životů a majetku doslova po celém světě. Nová kniha „TATRA znovu doma“ vypráví příběh jednoho ze dvou prvních dakarských speciálů T 815 VE 6×6 „Ostrý-II“. Byl postaven v roce 1985, aby představil a reprezentoval kopřivnickou automobilovou konstruktérskou školu v nejtěžším závodě světa, v Rallye Dakar 1986. Poté třicet let sloužil různým majitelům, až se vrátil zpět do továrny z níž vzešel. Byl zrekonstruován a stal se jedním ze „základních kamenů“ nové sbírky nákladních a užitkových vozidel TATRA. Kniha vzdává hold nejen vozům modelové řady T 815 a dakarskému vozu „Ostrý-II“, ale rovněž všem lidem, kteří speciál vymysleli, vyvinuli, používali ho, zrekonstruovali a přivedli ho zpět „domů“. Kniha „TATRA Immortal“ je anglickou verzí původní knihy „TATRA nesmrtelná“ s podtitulem 120 let výroby automobilů v Kopřivnici. Primárně je určena pro zahraniční čitatele nicméně i čeští a slovenští „fajnšmekři“ jistě ocení, že nejde jen o běžný překlad. „TATRA Immortal“ nabízí o 40 stránek více než její česká předloha, na kterých přináší čtyři nové kapitoly historie závodění a soutěžení s nákladními vozidly TATRA. Významným odlišovacím znakem obou variant knihy je též zcela nová obálka s vozy TATRA PHOENIX Euro 6 modelový rok 2018.

 

Termín ukončení rekonstrukce komunitního centra na sídlišti Sever byl aktuálně posunut na 4. ledna 2019. Už jednou se termín odkládal o měsíc a to na 10. listopadu. V druhém týdnu nového roku by měla radnice přebírat dílo a nechat firmu odstranit případné vady a nedodělky, aby mohla být zahájena kolaudace stavby. Termín dodání nového vybavení je stanoven na konec března příštího roku. Co se týče užívání majetku a prostor bude u Armáda spásy, která provozuje Klub Kamarád, vypsáno nabídkové řízení na výpůjčku, u ostatních organizací dojde k úpravám ve zřizovacích listinách. Centrum celkově sdružuje 5 služeb, proto rekonstruovaný objekt nedávno získal nový název pětka a již má funkční jak internetové stránky centrumpetka.cz, tak i pod stejným názvem facebookový profil. Webová podpora vznikla a bude postupně doplňována firmou Plus design a marketing, s.r.o. z Kopřivnice v rámci jejich dobrovolné činnosti. Přestěhování a zahájení provozu nízkoprahového centra pro děti a mládež Kamarád, pobočky místní knihovny, Denního stacionáře Kopretina i Mateřského centra Klokan by mělo proběhnout začátkem druhého čtvrtletí roku 2019.

 

Stejně jako v předchozích letech přinese i rok 2019 v oblasti práce a sociálních věcí řadu změn. Od ledna dojde k historicky druhému nejvyššímu navýšení minimální mzdy od roku 1991, kdy byla zavedena. Velkým úspěchem je navýšení příspěvku na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti na pomoci jiné osoby. Schválené změny se pozitivně odrazí mimo jiné také na výši důchodů nebo na náhradách zaměstnancům za pracovní úrazy a nemoci z povolání.
Zdroj: https://moneymag.cz/duchody-penze/11078-co-se-meni-v-roce-2019-duchody-rodicovska-mzdy

 

JOB AIR Technic, společnost podnikající v oblasti údržby civilních letadel, slaví 25 let od založení a poprvé od té doby mění podobu svého loga. Tvoří ho stylizovaná kresba listů turbíny tryskového leteckého motoru v modré barvě. Logo zároveň symbolizuje složené ptačí křídlo. Změnou loga společnost sídlící na letišti Leoše Janáčka v Mošnově také symbolizuje vstup do nové éry: v příštím roce otevře druhý opravárenský hangár s dílenským zázemím a plánuje zahájení údržby širokotrupých letounů Airbus A330.

 

Společně, o.p.s. a Seniorpoint kontaktní místo Kopřivnice zvou zejména naše seniory na besedu Síla úsměvu a pozitivního myšlení v každém věku. Kde: Klub seniorů města Kopřivnice, Sokolovská 398 1. poschodí. Kdy: 7. ledna 2019 v 15:00. Nepříznivé i kritické životní situace nás provázejí celý život, častěji se s nimi setkáváme v seniorském věku. Jak se s nimi vyrovnávat, jak přistupovat k jejich řešení či přijetí – to je obsahem této besedy. Besedou provází lektorka Blažena Mačáková. Vstup je volný.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice