2. 8. 2021

Na frekventované křižovatce ulic Obránců míru, Francouzské a Školní brzy vznikne nový kruhový objezd. Jedná se o společnou akci Moravskoslezského kraje a města Kopřivnice, kdy větší část nákladů uhradí kraj. Město financuje projekt, dále úpravy chodníků a veřejné osvětlení v okolí kruhového objezdu. Stavba by měla trvat cca tři měsíce a celkové náklady činí necelých 12 milionů korun.

 

Změny v občanských průkazech:

Bezkontaktní čip bude obsahovat biometrické údaje (zobrazení obličeje a dva otisky prstů) – má se tak ztížit možnost průkazy padělat a zneužívat, biometrické údaje nebude povoleno použít jinak než k ověření pravosti průkazu a totožnosti jeho držitele při překračování státních hranic. Nebudou je tak třeba smět využívat banky v souvislosti s poskytováním finančních služeb. Děti do 12 let nemusí poskytnout otisky prstů. Na cestování po Evropské unii tak nadále bude stačit občanský průkaz

Ženy si budou smět od příštího roku nechat do průkazu zapsat příjmení bez dosud povinné koncovky-ová. Dosud tak směly dělat například jen ženy jiné národnosti anebo žijící v cizině, zapsat příjmení bez této koncovky bude možné i dcerám

Rodné číslo se nebude do průkazů zapisovat po roce 2023. Jako identifikační číslo by mohlo sloužit číslo průkazu, protože z něj na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další informace.

Akademické tituly se již do průkazů nebudou zapisovat.

Lidé si nově budou moci znehodnocený průkaz nechat

Nové průkazy se budou vydávat od 2. srpna 2021, dosavadní občanky budou použitelné až do skončení jejich platnosti, nejpozději do 3. srpna 2031. Mají-li dosavadní průkazy strojově čitelné údaje, půjde s nimi cestovat po Evropské unii až do konce jejich platnosti. Ty, jež strojově čitelnou zónu nemají, musí být vyměněny do pěti let, jinak se na ně nebude smět jezdit za hranice. U lidí starších 15 let bude platnost desetiletá. Děti mladší šesti let mohou mít průkaz s platností na dva roky. Dětem mezi šesti a 15 lety budou vydávány průkazy s pětiletou platností. Senioři nad 70 let budou mít průkazy platné 35 let.

 

V zahradě komunitního centra Vlčovjan vzniklo v průběhu července workoutové hřiště, na které radnice získala dotaci od společnosti RWE Gas Storage CZ ve výši 100 tisíc korun. Příspěvek pokryl zhruba třetinu nákladů, zbytek byl financován z rozpočtu města. Zahrada Vlčovjana je pro veřejnost otevřena nepřetržitě, cyklobar je aktuálně otevřen denně od 16.00 do 20.00 hodin. K příležitosti otevření workoutového hřiště se v sobotu 31. července konal první ročník přechodu žhavého uhlí. Pořadatel Ondřej Monsport chystá stejnou akci uskutečnit ještě jednou na konci letošních prázdnin.

 

V budově polikliniky Therapon v Kopřivnici je odběrové místo pro preventivní PCR vyšetření pro veřejnost. Vznik nového odběrového místa byl reakcí na neustále rostoucí poptávku po laboratorních vyšetřeních. Aby zájemci z Kopřivnice a okolí nemuseli dojíždět do Nového Jičína, případně dále, dle potřeby testování, zajistily tuto službu Laboratoře AGEL s dostatečně velkou kapacitou pro širokou veřejnost. Zájemci o preventivní PCR vyšetření se mohou registrovat na portále reservatic.com, kde si sami zvolí preferovaný den a čas vyšetření. Certifikát vydávaný laboratoří je klientům odběrového místa automaticky zasílán společně s výsledkem vyšetření. Certifikát EU v anglickém jazyce je možné následně vyzvednou na portálu ocko.uzis.cz. Zájemci se mohou nechat vyšetřit pondělí – pátek od 10:00 do 15:00 hodin.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice