2. 8. 2023

HLASUJTE PRO PROJEKTY Z NAŠEHO KRAJE. DO FINÁLE CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE ADAPTERRA AWARDS POSTOUPILY HNED DVA. Soutěž Adapterra Awards hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Letos do celostátního finále postupují dva projekty z Moravskoslezského kraje. Kromě odborníků bude v jedné kategorii rozhodovat také veřejnost, lidé mohou do poloviny října posílat hlasy do Ceny sympatie. Letos bude také uděleno speciální ocenění Cena Moravskoslezského kraje pro nejlepší projekt z regionu.

Do letošního pátého ročníku se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Do finále letos postoupilo 21 projektů, dva z nich se nachází v Moravskoslezském kraji, který je partnerem soutěže. „Mám radost, že se letos do soutěže Adapterra Awards přihlásilo z našeho regionu rekordních 27 projektů, jsme v tomto ohledu nejaktivnější kraj v republice. Je to hlavně díky krajskému projektu LIFE COALA, který je zaměřený právě na změnu klimatu. Jeho prostřednictvím děláme všechno pro to, aby adaptačních projektů v našem kraji přibývalo a stále se zvyšovalo povědomí o potřebě na změnu klimatu reagovat. Moravskoslezský kraj se dostává na špici mezi regiony, které velmi aktivně řeší klimatickou změnu, stáváme se tak lídrem v oblasti snižování dopadů klimatických změn. Děkuji proto nejen finalistům, ale všem, kteří se do soutěže Adapterra Awards zapojili,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a představil dva finalisty z regionu. Odbornou porotu nejvíce zaujaly Rekonstrukce Domu s pečovatelskou službou Harmonie v Ostravě-Porubě a projekt Přírodě blízkého udržitelného zemědělství v Lukavci u Bílovce.

„Z letošních postupujících 21 finalistů je letos nejvíce, tedy dvanáct, těch krajinných. Tyto adaptace pomáhají udržet úrodnou a vlahou půdu, představují přírodě blízké způsoby protipovodňových a protierozních opatření nebo obnovu mokřadů a tůní. Dále postoupily čtyři budovy, čtyři veřejná prostranství, a dokonce jedna společnost se svým výrobním postupem,“ shrnuje letošní ročník koordinátorka soutěže Andrea Křivánková.

Lidé mohou o Ceně sympatie hlasovat do poloviny října na stránkách soutěže Adapterra Awards. Vítězné projekty budou oceněny na slavnostním vyhlášení spojeným s konferencí 1. listopadu 2023 v Praze.

Fotografie všech 21 finalistů ke stažení: https://drive.google.com/drive/folders/1-cCIoeRXKiI_S6RZO-WRihQUsUF6nEr3?usp=drive_link 

Adapterra Awards: Soutěž organizuje Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting. Záštitu letošnímu ročníku udělil Ministr životního prostředí a místopředsedkyně Senátu. Obce, kraje, jednotlivci i organizace do ní přihlašují stavby, krajinné úpravy a inovace, které pomáhají postupně připravovat českou krajinu a města na změnu klimatu. Nejčastěji tak zvyšují odolnost vůči vlnám veder, suchu nebo dalším extrémním klimatickým jevům jako jsou vichřice či povodně. Adaptace soutěží o pět hlavních cen. Čtyři v kategoriích: Zastavěná území, Náš domov, Volná krajina, Pracovní prostředí, vybírá porota složená z předních českých odborníků na adaptace. Cenu sympatie uděluje veřejnost v hlasování. 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice