31. 7. 2023

Voda v moravskoslezských nádržích je vhodná ke koupání, výjimkou je Brušperk

Voda v nádržích v Moravskoslezském kraji, které 21. 7. 2023 zkontrolovali hygienici, je vhodná ke koupání. Výjimkou je nádrž v Brušperku na Frýdecko-Místecku, kde koupání není bez rizika. V některých nádržích se zhoršila průhlednost vody. Hygienici odebrali vzorky vody na několika místech Žermanické přehrady, přehrady Olešná a nádrže Brušperk v okrese Frýdek-Místek a v nádržích Větřkovice, Čerťák, Kacabaja a Údolí mladých na Novojičínsku. „Kvalita vody je na zmíněných lokalitách vhodná ke koupání s výjimkou vodní nádrže Brušperk, kde s ohledem na hlášená onemocnění a potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v předchozích koupacích sezonách nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou,“ uvedla ředitelka KHS Zuzana Babišová. Kontrolou prošla i hlučínská štěrkovna nebo Poruba

Kladným výsledkem skončil rozbor vody v přírodním koupacím biotopu u Penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem, požadavkům ke koupání vyhověl i přírodní biotop ve Studénce.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě lze najít na internetových stránkách KHS. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

 

NÍZKOPŘÍJMOVÉ DOMÁCNOSTI MOHOU ODESÍLAT ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA VÝMĚNU KOTLE, POMŮŽE JIM KOTLÍKOVÁ PORADNA. Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou své žádosti posílat od pondělí 31. července, příjem žádostí startuje v 10 hodin dopoledne. Nízkopříjmové domácnosti mohou v už 5. výzvě kotlíkových dotací významně ušetřit, kraj jim vyplatí až 180 tisíc korun z evropských peněz, navíc 7500 korun z vlastního rozpočtu, přispěje i 98 obcí z regionu, některé dokonce 20 tisíc korun. Lidem, kteří mají o dotaci zájem, nabízí pomoc krajská kotlíková poradna. Začíná poslední kotlíková výzva před začátkem platnosti zákazu provozu kotlů, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu. „Zvláště nízkopříjmové domácnosti mívají hluboko do kapsy, pokuta za využívání neekologického kotle, která jim hrozí od září příštího roku, by jejich rodinnými rozpočty určitě otřásla, může to být až 50 tisíc korun. Proto všem doporučuji, aby s výměnou starých kotlů na nic nečekali. Někteří mohou mít obavy, zda zvládnou žádost o dotaci vyřídit. Tyto lidi bych rád uklidnil, máme pro ně kotlíkovou poradnu, kde jim kolegové z krajského úřadu ochotně pomohou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že se zájemci mohou poradit na kotlíkové lince 595 622 355, e-mailu kotliky@msk.cz nebo v kotlíkové kanceláři A106 v budově krajského úřadu v Ostravě, na ulici 28. října. 

Moravskoslezský kraj získal v 5. kole kotlíkových dotací 220 milionů korun, které by měly vystačit na výměnu zhruba 1300 kotlů 1. a 2. třídy. Dotaci mohou lidé využít na tepelné čerpadlo, na které mohou získat až 180 tisíc korun. Na kotle na biomasu je příspěvek až 130 tisíc korun. Další peníze úspěšným žadatelům přidá kraj a celkem 98 obcí a měst z regionu. Moravskoslezský kraj přispívá 7500 korun, obce od dvou do dvaceti tisíc. „O dotaci si mohou požádat nízkopříjmové domácnosti, tedy senioři, invalidní důchodci třetího stupně a občané, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Kotle mohou vyměnit v rodinných domech, bytech v bytových domech, ale i v trvale obývaných chatách,“ řekl hejtman kraje Jan Krkoška a upozornil, že domácnosti, které nesplňují podmínky jako nízkopříjmové, mohou o dotaci na ekologický zdroj tepla od září žádat v rámci programu Nová zelená úsporám. Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště.

 

Na Novojičínsku se objevil vlk. Zachytila ho fotopast. Hodně překvapený byl jeden z členů Mysliveckého sdružení v Lukavci, místní části Fulneku, když si prohlížel záznam z fotopasti. Na černobílém záběru spatřil vlka. Záznam vznikl nedlouho před pátou hodinou ranní ve středu 19. července. Je na něm místo v lese, kam se zprava přiblížil vlk. „Ta fotopast je u přírodního napajedla – my tomu říkáme kaliště. Je uprostřed houštiny a prakticky tam není z žádné strany běžný přístup. Slouží jenom k monitoringu zvěře. To, že se tam objevil vlk, mě zaskočilo,“ přiznává člen Mysliveckého sdružení Lukavec, který fotopast v lokalitě umístil z vlastní vůle. „Je to v naší lukavecké honitbě,“ Fotopast umístil v místě zhruba před třemi měsíci. „Před čtyřmi lety jsem se pohyboval na Libavé a tam jsme taky viděli stopy vlků. Prostě tady jsou a roztahují se. Oderské vrchy navazují na Libavou, kde vlci jsou, ale Lukavec je přece jen trochu odstrčený. Myslím, že to je místo, kde se vlk běžně nevyskytuje. Možná to je nějaký mladý, který si hledá nové teritorium,“ přemýšlí nahlas muž. Snímek vlka byl pořízen v lesích nad Lukavcem, nedaleko Nových dvorů a Bravinného.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice