21. 10. 2020

Upozorňujeme občany, že od čtvrtka 22. října do úterý 3. listopadu budou uzavřeny některé maloobchody a služby – výjimky naleznete v nařízeních vlády zveřejněných na webu města. Dále bude omezen pohyb a kontakt s dalšími lidmi na nezbytně dlouhou dobu, s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu, nutné pomoci blízkým a cest k lékaři. Povoleny budou také procházky v přírodě a parcích, pobyt na chatách a chalupách, a to v maximálním počtu 2 osob s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků. Vláda doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova a omezit kontakt se zákazníky. Dojde také k maximálnímu omezení přímého kontaktu státní správy s veřejností. V souladu s vládním nařízením bude Městský úřad v Kopřivnici otevřen v pondělí a ve středu v době od 8 do 10 a od 14 do 17 hodin.

 

Od středečního uzavření prvních stupňů základních škol mohou děti zdravotníků a dalších profesí, pracujících v souvislosti s epidemií covid-19 v první linii, navštěvovat určené školy. V Kopřivnici je jim k dispozici MŠ a ZŠ 17. listopadu. V celém Moravskoslezském kraji jich fungují zhruba čtyři desítky. Péče je zajištěna dětem ve věku od 3 do 10 let, a to v době mezi 6. a 18. hodinou, dle potřeb rodičů. K náhradnímu vzdělávání na MŠ a ZŠ 17. listopadu je nutné přihlásit děti předem prostřednictvím e-mailu skola(zavináč)zskop17.cz. 

 

Automobilka TATRA TRUCKS si ke 170. výročí založení dala dárek v podobě 3 000 nových svítidel v celkem sedmi výrobních halách. Díky modernizaci za 55 mil. korun se provozní náklady na osvětlení sníží o 83 %, tedy zhruba o 10 milionů korun ročně. Projekt je realizován formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), investice se proto firmě vrátí převážně ve formě budoucích úspor elektřiny. V rámci projektu bylo vyměněno osvětlení v montáži, lakovně, výrobě náprav a motorů, v kalírně, mechanice a ve vývoji, a to včetně rozvodů, rozvaděčů a elektromateriálu pro napájení a ovládání. Jedná se o speciální svítidla vyvíjená a vyráběná v Čechách ve spolupráci s ČVUT určená do extrémních podmínek, která odolají vysokým teplotám i prachu. Nová LED svítidla mají životnost více než 100 000 hodin a Tatra Trucks na ně má neomezenou záruku po dobu 10 let. Výhodou pro zaměstnance je nejen menší únava očí a přirozenější orientace v prostoru, ale i vyšší efektivita práce a snížení pravděpodobnosti výskytu chyb. Svítidla jsou napojena na inteligentní řídicí systém. Ten umožňuje vytvářet samostatně ovládané a řízené skupiny svítidel na základě časových programů, automatické řízení v závislosti na intenzitě denního světla, pochůzkové osvětlení a řadu dalších možností. Projekt má i významný ekologický přínos. Roční úspora dosáhne je 3 288 MWh, což je průměrná roční spotřeba elektřiny celkem 900 domácností. Emise CO2 se ročně sníží o 1 800 tun.

 

Lidé bez domova dostanou balíčky s rouškami

Rada města schválila dar ve výši 13 800 korun Armádě spásy na balíčky pro osoby bez přístřeší, které budou obsahovat desinfekci, hygienické prostředky a základní potraviny. Cílem je omezit šíření nákazy koronavirem z této rizikové skupiny obyvatel. Minimalizujte sociální kontakty a zůstávejte co nejvíce doma – to je rada, kterou v souvislosti s aktuální epidemickou situací slýcháme od hygieniků i vládních představitelů. Jsou však lidé, kteří žádný domov nemají. Kopřivnice jich v současné době eviduje zhruba čtyřicet. Vzhledem k hygienickým podmínkám, ve kterých žijí, jsou bezdomovci z hlediska nákazy covid-19 velmi rizikovou skupinou, a proto se město i další organizace snaží riziko šíření nemoci minimalizovat intenzivnější terénní prací. „Pracovníci Armády spásy, centra Racek a sociálního odboru denně vyhledávají klienty v terénu, předávají jim roušky a snaží se je motivovat k jejich nošení. Je jim poskytováno základní poradenství, jak se chránit, dostávají pokyny pro hygienu, sociální distancování, postup při podezření na nákazu apod. Jedná se o velmi rizikovou skupinu, která nemá možnost nevycházet a zůstat doma,“ uvedla vedoucí kopřivnického odboru sociálních věcí Lenka Galiová. Preventivní balíčky, které jsou v těchto dnech mezi osoby bez přístřeší distribuovány, obsahují roušku, dezinfekci, základní potraviny a vitamíny.

Kromě péče terénních pracovníků mohou lidé bez domova využít služby Nízkoprahového denního centra Racek a noclehárny Azylového domu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice