21. 6. 2017

 

Místní akční skupina Lašsko, vyhlásila první výzvu z Operačního programu Zaměstnanost na Prorodinná opatření. Organizace se mohou hlásit například o podporu příměstských táborů nebo dopravu dětí do kroužků. Na tyto projekty je vyčleněno téměř 6 milionů korun. Datum ukončení příjmu žádostí o podporu je 26. června.

V rámci těchto Prorodinných opatření je možné žádat o podporu příměstských táborů, práce dětských skupin, školních družin, dopravy dětí do škol a do kroužků a podobně. MAS Lašsko zahrnuje území Frenštátska, zhruba polovinu Novojičínska a Kopřivnicka. V rámci těchto lokalit bude rozděleno 5,97 milionu korun. Výsledky budou známy zhruba do 4 měsíců. Minimální výše dotace je 400 tisíc korun, maximální výše dotace je jeden milion korun. Projekty mohou být až tříleté, takže není to jen na krátké časové období.

 

PROVOZ SAUNY – ČERVEN 2017: čtvrtek 10.00 – 21.00 ženy, pátek 10.00 – 21.00 muži. Provoz sauny bude ukončen v pátek 16. 6. 2017. Na letním koupališti probíhá v měsíci květnu a červnu 2017 oprava technologie úpravy vody. Předpoklad zahájení sezony konec června. Info o koupališti na webových stránkách.

 

Radnice spustila informační kampaň o nelegálním odpadu. Stovky kopřivnických kontejnerů na směsný odpad byly v těchto dnech polepeny nálepkou upozorňující na správné nakládání s nelegálním odpadem. Radnice se tak rozhodla obyvatele upozornit na rozmáhající se problém skládek. V první fázi se město snažilo situaci vyřešit intenzivnějším svozem, to nepomohlo. Radnice se proto rozhodla uspořádat kampaň, která má za úkol oslovit obyvatele a upozornit je na nelegální nakládání s odpadem. Mimo to se na několika nejkritičtějších místech, kde jsou problémy s odkládáním odpadu téměř na denním pořádku, objeví kamery. Pokuta za odkládání odpadu mimo kontejnery může dosáhnout až pěti tisíc korun blokově na místě a až padesáti tisíc korun v přestupkovém řízení.

 

Česko a Polsko připravují splavnění řeky Odry až do Ostravy. Studie má být hotova v lednu. Ostrava jako přístavní město, rozměrné náklady plující po vodě přímo ze strojíren. To je představa, která souvisí s otázkou splavnění řeky Odry. Splavnění se týká devadesátikilometrového úseku Odry z Polska až do Ostravy. Změna by pomohla třeba těžkému průmyslu ve Slezsku. O prodloužení Oderské vodní cesty se nicméně mluví už řadu let.

O tom, aby se za patnáct let dostaly velké lodě ze Štětína až do Dunaje, rozhodne zřejmě postoj České republiky. Už 10 měsíců se chystá klíčová studie proveditelnosti kudy Oderskou vodní cestu vést a kolik to bude stát. A také kde přesně budou u nás velké přístavy. Technicky to ještě není dořešeno. Klíčová studie proveditelnosti Oderské vodní cesty bude hotová v lednu.

 

Ve čtvrtek 22. 6. startuje Mezinárodní rallye Vídeň-Kopřivnice, do Kopřivnice se veteráni vrátí v sobotu 24. 6. 2017.

 

Loutkové divadlo chystá představení Červené Karkulka – 22. 6. 2017, KDK, malá scéna, 15:30.

 

Mandala chystá prožitkový koncert akustického dua z Beskyd Okýbachi – ve čtvrtek 22. 6. 2017 v 19.00.

 

Evropský svátek hudby se u nás připravuje v centru v pátek 23. 6. 2017, dopoledne se představí školní sbory, v 16.00 hraje kapela DOCUKU, v 17.30 JAROSLAV HUTKA, v 19.15 LAKE MALAWI a v 21.00 Lenny.

 

Na hukvaldském hradě začíná v pátek MHF Janáčkovy Hukvaldy.         

 

Čajovna Mandala zve v pátek na Moin Moin – Open Air koncert zpěvačky Magdalény Manderlové, od 20 hod.

 

Od roku 2016 místní radnice jednou za rok ocení bezpříspěvkové dárce krve. V letošním roce dosáhlo na ocenění 72 dárců a slavnostní setkání se konalo ve středu 7. června ve vile Machů. Letošním rekordmanem s 240 odběry byl Josef Orság, který krev daruje od 24. března 1992. Na setkání si odskočil z doprovodu Josefa Zimovčáka, ke kterému se připojil v neděli v Dobrušce a následující den se k němu v Kopřivnici opět připojil. Další setkání se uskuteční v příštím opět na začátku června. Oceněni budou vždy ti dárci, kteří v předcházejícím roce dosáhli 40, 80, 120, 160, 200 nebo 240 odběrů. Pokud dárci projeví o setkání zájem, mohou se přihlásit telefonicky nebo emailem na uvedených kontaktech u Ilony Mazalové, případně osobně na radnici v 7. podlaží, kde získají podrobnější informace.

 

Aktuální statistika z úřadu práce trvale vykazuje mírný pokles počtu uchazečů o práci, v okrese NJ jsme se již dokonce dostali pod hranici 3,5 %. Zatímco celostátní údaj činí 4,1%, Kopřivnice hlásí podíl nezaměstnaných 3,73 %. Na úřad práce dorazilo o 74 lidí méně než v  dubnu, tedy celkem 1103, snížení počtu nezaměstnaných evidují i ostatní úřady práce v MS kraji. Celkově na Novojičínsku hledá práci 3855 osob. Pracovních míst je více, k dispozici je jich 2035, v přepočtu tak na 1 pracovní pozici připadne méně než 2 žádosti o práci. V Kopřivnici j k dispozici 649 nabídek. Nově se na pracovním úřadu zaregistrovalo 131 lidí. Letos poprvé počet evidovaných žen převýšil počet mužů. Zaměstnavatelé měli v dubnu  největší zájem o montéry, nástrojáře, pomocné pracovníky do výroby, svářeče, řidiče, stavaře a číšníky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice