21. 7. 2021

Jednání na úřadě usnadní neslyšícím Tichá linka. Kopřivnická radnice usiluje o neustálé zvyšování kvality svých služeb a myslí i na neslyšící občany. Proto se nedávno připojila k městům, která nabízejí online tlumočení do znakového jazyka prostřednictvím Tiché linky. Lidem se sluchovým nebo kombinovaným postižením umožňuje komunikovat se slyšícími bez bariér. K využití služby je zapotřebí notebook, případně chytrý telefon. Online tlumočení probíhá prostřednictvím videohovoru na jednom z počítačů, kdy neslyšící znakuje, pracovník Tiché linky převádí jeho řeč do mluveného jazyka úředníkovi, a ten na druhém počítači píše protokol. Přepis využívají lidé, kteří jsou schopni komunikovat v českém jazyce, ale špatně slyší a znakovou řeč neovládají. Mimo to má kopřivnický úřad možnost využít také telefonické tlumočení do vietnamštiny, mongolštiny a ukrajinštiny.

Tichá linka je poskytována obecně prospěšnou společností Tichý svět a nabízí své služby zdarma, čtyřiadvacet hodin denně, bez nutnosti předchozí objednávky. Kromě jednání na úřadech lze Tichou linku využít například při zprostředkování hovoru s lékařem, zaměstnavatelem, školou, rodinou apod. Linka je dostupná prostřednictvím webu www.tichalinka.cz nebo jako aplikace pro mobilní telefony.

 

Větřkovická přehrada má novou pláž. Téměř 90 tun praného kačírku zpříjemní rekreantům vstup do vody. Úpravám pláže předcházela dlouhá a velmi složitá jednání, neboť město není ani majitelem, ani nájemcem přehrady a ploch okolo ní. Majitelem nádrže je společnost Tatra Trucks, která ji využívá jako zásobník vody, v pronájmu ji má frenštátská organizace Českého rybářského svazu. Město letos 80metrový úsek pláže získalo do podnájmu. Právě ten byl tento týden upraven a bude sloužit pro rekreaci, zbytek budou moci i nadále nerušeně využívat rybáři. Rekultivace pláže je ale pouze prvním krokem, do budoucna zde plánujeme například molo, dětské hřiště, venkovní fitness nebo nabíjecí stanici pro elektrokola. Ještě letos je v plánu instalace dvou nových spirálových převlékáren. Na stejné se mohou těšit také návštěvníci kopřivnického koupaliště.

 

Od září bude spuštěn zkušební provoz nové autobusové linky, která bude sloužit jako návazný spoj k vlakům v Hranicích na Moravě. Půjde o poptávkový systém, to znamená že si cestující budou objednávat jízdy přes speciální aplikaci nebo telefonicky. Autobus tak bude stavět pouze na zastávkách, kde bude evidována objednávka alespoň jednoho cestujícího. Nová služba bude fungovat od 1. září do 28. února příštího roku. Půlroční zkušební provoz vyjde na 4 miliony korun, přičemž většinu uhradí Moravskoslezský kraj. Kopřivnice přispěje částkou zhruba 245 tisíc korun.

 

Novinkou v budově polikliniky Therapon v Kopřivnici je odběrové místo pro preventivní PCR vyšetření pro veřejnost. Vznik nového odběrového místa byl reakcí na neustále rostoucí poptávku po laboratorních vyšetřeních. Aby zájemci z Kopřivnice a okolí nemuseli dojíždět do Nového Jičína, případně dále, dle potřeby testování, zajistily tuto službu Laboratoře AGEL s dostatečně velkou kapacitou pro širokou veřejnost. Zájemci o preventivní PCR vyšetření se mohou registrovat na portále reservatic.com, kde si sami zvolí preferovaný den a čas vyšetření. Certifikát vydávaný laboratoří je klientům odběrového místa automaticky zasílán společně s výsledkem vyšetření. Certifikát EU v anglickém jazyce je možné následně vyzvednou na portálu ocko.uzis.cz. Zájemci se mohou nechat vyšetřit pondělí – pátek od 10:00 do 15:00 hodin.

 

Ve středu 21. července se v Ostravě začalo očkovat proti covid-19 bez registrace. Očkovací centrum vzniklo v přízemí obchodního střediska Nová Karolina. Jde o první místo v Moravskoslezském kraji, kam mohou zájemci přijít bez předchozí registrace. Dostanou jednorázovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice