21. 9. 2011

Dny NATO se dotknou zásadním způsobem organizace dopravy na Ostravsku a Novojičínsku

 

 

 

Největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě navštívilo vloni zdarma necelých dvě stě tisíc diváků, kteří pro svou dopravu používali nejčastěji automobilů. Vzhledem k výjimečnému programu akce a očekávanému příznivému počasí je velmi pravděpodobné, že obdobné množství osob navštíví ve dnech 24. – 25. září 2011 víkendové show, které proběhne na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově, opět. Organizátoři akce včetně Policie ČR, Městské policie Ostrava a dalších složek jsou připraveni udělat maximum proto, aby minimalizovali kolony na cestách a další nepříjemné jevy, ale zázraky dělat neumí. Návštěvníci se musí připravit na to, co je běžné při podobných zahraničních akcích s rapidně lepší dopravní infrastrukturou než je ta okolo Mošnova. Je nutno na akci vyjet včas, počítat s případným zpožděním, být disciplinovaný a tolerantní. Je to běžné i na obdobných akcích v zahraničí.

Návštěvníci akce Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky v Ostravě se mohou dopravit na akci několika způsoby:

Pěšky: organizátoři doporučují respektovat přístupové cesty do areálu tzv. zóny pro pěší a cyklisty a při pohybu na vozovce se pohybovat po levé straně.  Dejte pozor na projíždějící vozidla.

Na kole: mimo klasických cest různých tříd je možno využít mezinárodní cyklostezky číslo 5 tzv. Jantarové stezky, která vede v bezprostřední blízkosti Letiště Leoše Janáčka Ostrava, Cyklisté mohou rovněž opět počítat s asistencí městských strážníků na mezinárodní cyklostezce č. 5 vedoucí z Ostravy kolem letištního areálu. Strážníci budou na křižovatkách s hlavními komunikacemi a budou vybaveni lékárničkami pro případné ošetření drobných úrazů. Samozřejmě, nabádáme cyklisty a ostatní účastníky silničního provozu k dodržování obecně známých pravidel a především apelujeme na jejich bezpečnost – cyklistické přilby a případné reflexní vesty pro děti by měly být naprostou samozřejmostí. Cyklisté budou moci nechat své stroje pod dohledem městských strážníků ve dvou kolárnách na akci. Neváhejte použít kolo, z Ostravy Jih je to jen necelých 20 km, přibližně hodina cesty.

Automobilem:

Dopravní opatření bude na akci vykonávat několik desítek policistů, množství policejní techniky a policejní vrtulník. Bude nainstalováno 105 kusů mimořádných dopravních značek, použito informačních tabulí
i značení na dálnici D1 pro směřování na Dny NATO, motoristé mohou slyšet aktuální situaci v dopravě na rozhlasové frekvenci rádia DNY NATO 88,6 FM nebo před odjezdem sledovat pokyny na www.dny-nato.cz. nebo na informační lince Policie ČR zřízené pro tyto účely: 596 110 927. Doporučujeme si vzít do vozidla dostatek tekutin pro případ uvíznutí v koloně. Současně žádáme o respektování kolon vozidel účastníků s doprovodem vozidel Policie ČR nebo Vojenské policie a umožnění jejich hladkého průjezdu. Je to nezbytné pro organizaci programu akce.

 

Vlakem:

Pokud použijete železnici, pak je dobré vědět, že v žel. stanici Studénka budou v době konání víkendové show, mimořádně zastavovat vybrané vlaky. Mezi žel. stanicí Studénka a obcí Albrechtičky bude obousměrně zřízena navazující zpoplatněná autobusová doprava nebo je možno využít značené pěší trasy z Albrechtiček na akci dlouhé cca 1,8 km nebo ze Studénky žlutou turistickou stezkou přes rezervaci Kotvice.

 

Autobusem

Společnost Veolia Transport Morava, oficiální dopravce Dnů NATO v Ostravě,
bude zajišťovat již tradičně na víkendovou show obousměrnou zpoplatněnou dopravu autobusy,
a to na trasách:

 

  1. zastávka Železniční stanice Studénka – zastávka Albrechtičky, mateřská školka
  2. zastávka Ostrava ÚAN (stanoviště č. 5) – zastávka Dubina – zastávka Petřvald, Petřvaldík
  3. zastávka Hotelový dům Hlubina – zastávka Dubina (dle volné kapacity) – zastávka Petřvald, Petřvaldík
  4. kmenová linka 333 Ostrava – Mošnov
  5. linka 910100 Ostrava, Poruba – Ostrava, Svinov – Mošnov (pouze v sobotu 24.9. 2011)
    dle platného jízdní řádu  

 

Oproti loňskému roku umožní organizátoři návštěvníků akce vstup o půlhodinu dříve a centrální parkoviště nejblíže areálu je otevřeno už od 7.00 hod.

Akce je otevřena:

 

sobota 24. září 2011

8.30 – 18.00 hodin

(program: 9.00 – 17.00 hodin)

neděle 25. září 2011

8.30 – 17.00 hodin

(program: 9.00 – 16.00 hodin)

 

Více na www.natodays.cz.

 

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte, prosím:

Zbyněk Pavlačík, jagello@jagello.org, tel. +420 597 479 208

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice