21. 9. 2020

S Danou Zátopkovou, slavnou oštěpařkou a od roku 1992 také čestnou občankou Kopřivnice, se přišlo 18. 9. do Rožnova pod Radhoštěm rozloučit několik stovek lidí. Na Valašském Slavíně v areálu muzea v přírodě byla uložena urna s jejím popelem do hrobu vedle další atletické legendy, jejího manžela Emila Zátopka. Mezi smutečními hosty bylo také 15 olympioniků. Dana Zátopková zemřela 13. března ve věku 97 let a pohřbu se tehdy mohlo kvůli koronavirovým omezením zúčastnit jen minimum lidí, veřejnost mohla sledovat poslední rozloučení prostřednictvím televize.

 

Pojďte do kina! Stejně jako v předchozích letech je filmový klub na programu každé úterý v 19.00 hodin. Cena zůstává stále velice příznivá, a to 100 Kč, a pro držitele karty filmového klubu 80 Kč. Programový cyklus „Umění v kině“, který si u diváků získává rok od roku větší oblibu, bude letos jiný, než jsou diváci zvyklí. Kvůli coronavirové situaci ve světě se některé balety a výstavy teprve natáčí, a proto má tento cyklus v září ještě přestávku. Od měsíce listopadu už ale bude možné umění v kině opět navštěvovat. Letošní rok budou všechny promítací časy tohoto programového cyklu sjednoceny na 16.30.

Od září je pro diváky připravena novinka. Jmenuje se LEVNÉ PONDĚLÍ, kdy budou moci diváci každé pondělí v 19.00 hodin shlédnout film za sníženou cenu. V měsíci září jsou všechny tyto projekce za 100 Kč. Bude se jednat převážně o filmové novinky a snímky z předcházejících měsíců. S novou sezónou přichází také jedna malá změna, a to obnovení víkendové projekce dětských titulů v dopoledních hodinách. Více informací je možné získat na webových stránkách kino.kdk.cz

 

Kopřivničtí házenkáři si připsali skalp mistra! Talent tým Plzeňského kraje – KH ISMM Kopřivnice 32:34 (18:16). Poslední korunovaný mistr Plzeň prohrála po třech letech s Kopřivnicí. Výběru Lubomíra Veřmiřovského podlehl nejúspěšnější tým posledních let v domácí hale nečekaně 32:34.

Západočechům se vstup do utkání příliš nepovedl, prohrávali rychle 0:3. Následně se jim ale podařilo otočit skóre na 5:3 a Kopřivnice pak až do poločasu dotahovala náskok soupeře. Až do 17. minuty (10:10) se jí to dařilo. Potom přišel první trhák domácích, kteří pět minut před poločasem vedli 17:12, jenže do přestávky dovolili Kopřivnici snížit na 18:16. Házenkářům KH ISMM Kopřivnice se podařilo
ovládnout druhou půli (18:14) i díky střelci šesti gólů Donosovi, v brance se rozchytala posila ze Španělska Admella Izard a Kopřivničtí získali plzeňský skalp poprvé od září 2017. Nedobrá obrana byla podle trenéra domácího celku důvodem porážky. „Dneska jsme si to prohráli špatnou defenzivou, 34 inkasovaných branek je velmi hodně. Musíme si to rozebrat. V útoku bych problém neviděl, tam byly dobré výkony od Kuby Doudy, střelecky se opět prosadil Petr Linhart. Ale posledních patnáct minut druhé půle jsme vypadli ze hry a systému,“ ví trenér Plzně Petr Štochl. Radost naopak neskrýval trenér Kopřivnice Lubomír Veřmiřovský: „Já si vůbec nepamatuju, že bych někdy v Plzni vyhrál. Možná ještě jako hráč v dresu Karviné. (úsměv) Uspět tady je hrozně moc těžké, protože Talent má mančaft na evropské úrovni. O to jsem šťastnější, že se nám to povedlo. Pro nás bylo možná výhodou, že se až do 50. minuty hrálo v takovém poklidném tempu, domácí vedli a na obrat už pak nezareagovali.“

 

Praktická přednáška zdravotnické záchranářky Simony Večerkové – Základy první pomoci se chystá na úterý 22. 9. 2020 –  17.00, Pobočka Sever v komunitním Centru Pětka, Kopřivnice

 

PŘEDNÁŠKA: Proč naše myšlenky mohou zlepšit zdraví mozku i těla se koná v úterý 22. 9. 2020 v  17.00 v Příboře.

 

Dvouletá finanční sbírka na bronzovou sochu kopřivnického rodáka, legendárního běžce a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka byla slavnostně zahájena před startem Běhu rodným krajem Emila Zátopka 19. září. Pořízení uměleckého díla připomínající světově proslulého olympionika přijde na zhruba půl druhého milionu korun. Na financování stavby sochy budou mít možnost se podílet nejen Kopřivničané, ale všichni fanoušci Emila Zátopka. Pokladnička bude umístěna ve vestibulu kopřivnické radnice, druhá v místním informačním centru. K dispozici bude ještě přenosná pokladnička, která bude součástí sportovních akcí. Občané mohou použít na převod finančního daru bankovní účet sbírky, který bude veden u České spořitelny, a. s., 30031-1767241349/0800 v období od 19. září 2020 do 30. června 2022 nebo peníze složit v pokladně radnice.

Při pondělním veřejném projednání o umístění Zátopkovy sochy, kterou pro Kopřivnici vytvoří akademický sochař Jaroslav Brož, dostal největší podporu návrh na umístění sochy na pěší zónu v centru města. Zároveň na setkání s veřejností bylo představeno logo Zátopek 100, které bude jednotícím vizuálním prvkem dalších aktivit připravovaných ke stému výročí narození Emila Zátopka v září 2022. „V přípravě jsou i speciální webové stránky, kde budou všechny připravované akce prezentovány a zároveň budou moci občané sledovat stav veřejné sbírky,“ uvedla Lenka Heráková z odboru školství, kultury a sportu.

 

Více než patnáct byl dvoupodlažní dům s číslem popisným 407 na ulici Sokolovské prázdný a nevyužitý. Za poslední rok prošel rekonstrukcí a nyní v něm budou moci lidé například navštívit mezigenerační centrum. Změny doznal také bývalý azylový dům Salus na ulici Tyršově. Ten bude nově složit zejména pro bydlení a nabídne i jeden nebytový prostor. Oba nevyužívané objekty od města Kopřivnice odkoupila na konci roku 2018 Pavla Frant za téměř 7 milionů korun. Dům na ulici Tyršově se dokončuje a kromě bytů by mohl poskytnout zázemí i pro případnou ordinaci s čekárnou, kancelář, či jiné služby. Dokončit potřebuje také parkoviště a následovat budou terén ní úpravy.

Zrekonstruovaný objekt na ulici Sokolovské dostal název Ledwinkova vila. V přízemí objektu vzniká mezigenerační centrum, které kromě kavárny nabídne i různé programy, kurzy a cvičení pro děti i dospělé. Ty bude provozovat Milada Kostrubová, jednatelka společnosti Harmonie pro všechny. Otevření nových prostor bylo posunuto na 18. září a do budoucna v něm návštěvníci najdou i vybavení, které v našem městě nyní není běžné jako například horolezecká stěna či válečková klouzačka pro děti, která se využívá při sportu i terapii. Obecně by měla herna nabídnout senzorické pomůcky a prvky, které podporuje všechny smysly a pozitivně ovlivňují psychomotorický vývoj dětí.

 

Kopřivnická radnice zahájila opravu komunikace na ulici Školní, která se dočká nového povrchu. Jedná se o 183 metrů od křižovatky s ulicí Obránců míru až po křižovatku s ulicí Pionýrskou včetně přilehlých kolmých stání. Současně budou opraveny všechny kanalizační a uliční vpusti. Za to radnice zaplatí bezmála 800 tisíc korun a stejná firma by měla zároveň opravit i nerovnosti na komunikaci při vjezdu do Lidlu.

 

V pátek 11. září se začalo s opravou křižovatky nad bývalými sirnými lázněmi a následně s komunikací kolem sirných lázní. Pro motoristy cestující z Kopřivnice do Nového Jičína to znamená, že budou muset využívat objízdnou trasu přes Příbor. Uzavírka by měla skončit 1. listopadu letošního roku. Toto omezení se nevztahuje na autobusy městské dopravy a vozidla Integrovaného záchranného systému. Ředitelství silnic a dálnic bude také rekonstruovat komunikaci směrem od uvedené křižovatky k ranči Hermelín a dál na Hřbitovní. Ta může být zahájena až po vypořádání připomínky, která byla podána k výsledku výběrového řízení.

 

Den otevřených dveří – DDM Kopřivnice, v úterý 29. 9. 2020 od 16 do 18 hodin. DDM Kopřivnice byl od května do srpna uzavřen kvůli rekonstrukci interiéru. Budova se dočkala nového vedení vody i odpadů, plošiny pro vozíčkáře, kompletně nové elektroinstalace i otopného systému. Modernizací prošla všechna sociální zařízení. Novinkou je kroužek robotiky a kybernetiky a výrazně zlepšené zázemí pro další technicky zaměřené kroužky. Nový interiér si mohou prohlédnout návštěvníci v úterý 29. září od 16 do 18 hod, kdy je připraven Den otevřených dveří. Rozjezd všech kroužků pro Kopřivnici i štramberskou pobočku bude od 5. října, pravidelný program nabízí i mateřské centrum klokan v centru pětka a otevřen je již dětský koutek Žirafka v přízemí radnice. Otevřeno pondělí a středa od 8:00 do 11:30 a od 12:30 do 17:00.

 

Ukončení výstupu na pákistánskou Muchu Chhish. Česká horolezecká expedice ve složení Pavel Kořínek, Pavel Bém a Jiří Janák kvůli nepříznivému počasí ukončila výstup na nejvyšší dosud nevylezenou horu. Aktuálně plánuje výstup další výprava Jordi Tosas a Philipp Brugger.

 

Přípravy na krajské volby postupně nabírají na obrátkách. Ve dvou termínech a to 9. a 10. září, proběhlo v 10. patře kopřivnické radnice první zasedání členů okrskových volebních komisí, pro které je aktuálně stanoven minimální počet 6 členů v jedné komisi. Kopřivnice včetně místních částí je rozdělena do 21 volebních okrsků a v nadcházejících volbách se předpokládá, že bude celkově pracovat okolo 160 členů. Na úvodních zasedáních volebních komisí složilo slib více než 100 členů a následně došlo na volbu předsedů a místopředsedů komisí. Místa lidí, kteří se na první schůzku nedostavili a ani se neomluvili, budou obsazena náhradníky navrženými volebními stranami. Další možnost má starosta, ten může delegovat na neobsazená místa další členy tak, aby volební komise byly alespoň šestičlenné. Krajské volby se uskuteční ve dnech 2. a 3. října. O 65 křesel v krajském zastupitelstvu se uchází 911 kandidátů z 11 politických stran, 6 politických hnutí a 3 koalic.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice